1. HABERLER

  2. KONYA

  3. MERAM’IN HAZİNESİ ‘ŞÜKRAN MAHALLESİ’
MERAM’IN HAZİNESİ ‘ŞÜKRAN MAHALLESİ’

MERAM’IN HAZİNESİ ‘ŞÜKRAN MAHALLESİ’

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Hakimiyet Gazetesi’ne ve gazetenin imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

A+A-

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Hakimiyet Gazetesi’ne ve gazetenin imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Toru ziyarette, Belediye Başkanı olarak 5 yıllık döneminde büyük bir özveriyle gerçekleştirdiği yatırımlar noktasında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

“Şükran Mahallesi değerli bir elmas”

Meram’da son 5 yıllık süre zarfında büyük değişimin temellerinin atıldığına dikkat çeken Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, bu değişimin temelinde Meram’a vefa ve vebal duygusu ile yaptıkları çalışmaların olduğunu kaydetti. Özellikle Şükran Mahallesi’nin Meram’ın en büyük kazanımlarından biri olduğunu hatırlatan Başkan Toru, “Şükran Mahallesi 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip değerli bir elmastı. O değerli elması işlemekte bize nasip oldu” diye konuştu.

“Meram her şeyin en iyisine layık”

Meram Belediyesi olarak hem bölgelerinin ihtiyaç duyduğu temel belediyecilik hizmetlerini yerine getirirken hem de kronikleşmiş ve çözümü özel uzmanlık gerektiren sorunlarına da bir bir neşter vurduklarını hatırlatan Başkan Fatma Toru, “Tüm bunlar için ihtiyaç duyulan kaynakları da eş zamanlı üretmek için büyük bir efor sarf ediyoruz. Her şeyin en iyisine layık olduğunu düşündüğümüz Meram için gecemizi gündüzümüze kattık tüm enerjimizi onun için harcadık” dedi.

“MERAM’I MERAM YAPAN DEĞER; ŞÜKRAN MAHALLESİ”

Özellikle Şükran Mahallesi’nin yaşadığı dönüşüm noktasında açıklamalarda bulunan Başkan Toru,  “Meram’da bugüne kadar reformcu bir anlayışla devrim niteliğinde önemli çalışmaların altına imza attık. Reformcu anlayışımızın en önemli göstergesi Şükran Mahallesi’nde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar oldu. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Şükran Mahallesi, Meram’ın en büyük kazanımlarından biridir. Şöyle ki; Yatırım açısından değeri düşen alanları tekrar şehir ekonomisine kazandırıyoruz. İnsanların mülklerini terk ederek adeta buradan kaçtıkları bölgeyi meşakkatli bir planlama ve çalışma ile şehir için bir alt merkez haline getiriyoruz.   Meram’ın geleceği Şükran Mahallesi’dir. Şükran, Meram’ın hazinesidir. Şükran, kaşıkçı elmasıdır. Bugüne kadar kısıtlı imkanlarla hizmet üretmeye çalışan; Meram’ın hizmet ve finansal kaynak üretme noktasında ve Meramlılara nitelikli hizmet verebilmek adına ihtiyaç duyduğu finansal altyapıdır Şükran Mahallesi. Şükran Mahallesi’nin yeniden doğmasıyla birlikte Meram’da yeniden doğacak ve gelirlerini daha da artırarak daha nitelikli hizmetler üretebilecekti” dedi.

ŞÜKRAN MAHALLESİNDEKİ OLUMSUZLUKLARI GÖRMEZDEN GELEMEZDİM

“Şükran Mahallesi’nde yaşananlar öylesine ciddi sorunlardı ki, klasik belediyecilik anlayışıyla bırakın çözmeyi konuyu kavramak bile yıllarca sürebilirdi” diye konuşan Başkan Toru, Meram için hayati önem taşıyan bu konunun üzerine cesaretle giderken pek çok kişinin kendisini  “Aman! “Şükran Mahallesinden uzak dur!” diye uyardıklarını söyledi. Ancak şehrimizin kalbindeki bu karmaşayı, suç örgütleri için oluşan olumsuz ortamı, tahrip olmuş insan onuruna yakışmayan konutları ve Mevlana Türbesi, Tarihi Bedesten Çarşısı, Kapu Camii, Sırçalı Medrese gibi tarihimizin sembol yapılarını tehdit eden Konya’nın imajını zedeleyen bu bölge ve oluşumları görmezden gelemeyeceği için bu projeye start verdiğini belirten Toru, sözlerini şöyle sürdürdü; “Meram’ın Belediye Başkanı olarak Şükran Mahallesi’nden geçerken gözlerimi kapayıp geçemezdim. Bu alanı can çekişir vaziyette bırakmaya gönlüm el vermedi. İnandık, hayal ettik, kararlıydık.  Ekibimizle konuyu enine boyuna değerlendirip vefa ve vebal duygusuyla besmeleyi çektik. Mahallede bulunan 1686 vatandaşımızla birebir görüşüp anlaştık. Daha sonra çok hızlı bir şekilde yıkım sürecini başlattık. Ramazan ayında bile çalışmalarımız aralıksız sürdü ekiplerimiz gece sabaha kadar görevlerinin başında kaldı. Neticede Şükran Mahallesinin birinci etabında yıkım çalışmalarını bitirdik, molozları kaldırdık, sahayı temizledik. Şükran Mahallesi tarihi kale surlarının içinde kaldığı için; müze denetiminde sondaj kazılarına başladık. Büyükşehir imar plan onayı, Çevre ve Şehircilik Bakanlık onayı, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onayları, müze raporları onaylandı. Özgün projeler zaman ister. Hızlı ve acele ile sonuç beklemek mümkün değildir. Bu gün itibariyle müze denetimli kazılarımız da sona erdi artık ihale sürecine geçeceğiz.”

“ŞÜKRAN MAHALLESİ MERAMLININ HAKKI”

Şükran Mahallesi’nin, Meram için çok önemli bir alan olduğunu ve mahallenin hem tarihi kent merkezi hem de ticaretin kalbinin attığı yer olduğunu anımsatan Başkan Fatma Toru, “Meram’da 2014 yılında göreve gelirken 346 bin Meramlının bize verdiği emaneti vebal duygusu içerisinde Meram’ın kaynaklarını kullanarak bu alanı, kaynakları daha da geliştirmek üzere ekibimizle birlikte seferber olarak zor bir işi başardık. Önümüzdeki yıllara sari zaman diliminde Meram’ın altyapı ve üstyapı hizmetlerinin daha nitelikli ve rahat görülebilmesi için Meram’ın en büyük kaynağı Şükran Mahallesi olacaktır. Şükran, Meram’ın finansal, vizyoner gelişim, turizm potansiyelinin artırılması anlamında en büyük kazanımı olacaktır. Aynı zamanda medeniyet tasavvurumuzdan beslenen yeni bir şehircilik anlayışı da uygulamış olacağız.

“ŞÜKRAN SADECE MERAM’IN DEĞİL, TÜM KONYA’NIN GÖZBEBEĞİ”

Şükran Mahallesi’nde yapılan çalışmalar ve gelinen nokta hakkında detaylı bilgi de veren Başkan Fatma Toru, şunları söyledi; “İlki Alaeddin Bulvarı’ndan Kapı Camii’ne bağlanan, ikincisi ise İplikçi Camii’nden Larende Caddesi’ne bağlanana 2 prestij caddesi etrafında kümelenen ticaret, kültür ofis yapıları ile bölgenin canlanmasını hedefledik. Projelendirme ve tasarım çalışmalarının merkezine, insanımızın duygularını, estetik ve gelecek algısını yerleştirdik. Özgünlüğü olan geleneksel mimari bir anlayışla turizm, ticaret, kültürel çeşitlilik ile yaşayan canlı bir alanı hedefledik. Cadde mağazacılığı ile bütünleşen tarihi doku, tarihi yapıların etrafında küçük meydanlar ve geleneksel mimari ile modern mimarinin sentezlendiği bölge imajını iyileştirecek tarihi dokuları bünyesinde bulunduran karma bir yapılanma modeli ile projelendirdiğimiz bölge hızla yenilenecektir. Mevlevi, Selçuklu ve Konya mutfağının ön plana çıkacağı gastronomi sokağı ile yeme içme kültürü ve ticareti şehrimiz için bir kazanım olacaktır. Bedesten’i hareketlendirecek, yerel ticareti canlandıracaktır. Mevlana Caddesi’ne ulaşacak bir yapı oluşturacağız. Biz orada 1.686 kişi ile bire bir görüştük. Vatandaşımız destek verdi. Gayemiz “Şerefül mekan, bi’l mekin” sözü gereği mekanı şereflendiren, şerefle imar edip koruyanlardan olmaktır”

 “TÜRKİYE, AK PARTİ SAYESİNDE GERÇEK ANLAMDA HİZMETLE TANIŞTI”

Tüm gayretlerinin ve hedeflerinin sadece Meram sakinlerinin refahı ve huzuru olduğunu dile getiren Toru, kesinlikle rantiye belediyeciliği yapmadıklarını, her zaman insan ve hizmet odaklı çalıştıklarını belirtti. Şükran Mahallesi’nde gerçekleştirdikleri çalışmaların bunun en büyük delili olduğunu belirten Başkan Toru, tarihi ve kültürel mirasın ihyası, bölgenin nefes alması, uzun vadede şehrin kazanması için yoğunluk ve katı düşürdüklerini ve yürünebilir alanları artırdıklarını ifade etti.  Başkan Toru, sözlerini şöyle sürdürdü; “Katı ve yoğunluğu düşürerek rantiye belediyeciliği yapmadan, Meram’a sürekli destek olacak bir projenin şehrin imajı, turizm potansiyeli ve yerel ticaret açısından şehrin önünü açan bu projeye imza atarken Yeni Türkiye Vizyonu çerçevesinde yerli ve milli bir dönüşüme örnek bir çalışmaya imza atmanın bilinci ile adeta iğne ile kuyu kazıyoruz. Yatay mimari tercihimizden yeşil alanlara ayırdığımız alana, tarihe ve kültüre gösterdiğimiz özene kadar her yönüyle burada ortaya koyduğumuz politika, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği belediyecilik anlayışının bir yansımasıdır. Çünkü Türkiye, O’nun ve Ak Parti’nin uygulamaları sayesinde gerçek anlamda belediyecilikle tanıştı” diye konuştu.

“MERAM ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞUM”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, iki evladının olduğunu, Meram’ı ise üçüncü çocuğu olarak gördüğünü dile getirerek, “Her şeyin en iyisine layık olduğunu düşündüğümüz Meram için gecemizi gündüzümüze kattık tüm enerjimizi onun için harcadık. Bir anne çocuğunun geleceğini nasıl planlarsa bizde Meram’ın geleceği için aynı özenle Meramlıların taleplerini merkeze alarak planlar yaptık, projeler ürettik, saha ile buluşturduk. Meram markasına nasıl değer katarız ve vizyonunu nasıl büyütürüz’ün çalışmalarını bugünden gerçekleştirdik. Gelecekte kültür ve turizm ile ön plana çıkmasını ön gördük. Bu maksada yönelik temelde 3 projemiz vardı. Sadrettin Konevi Türbesi ve çevresi, Ateşbaz Veli Türbesi ve çevresi, Şükran Mahallesi ile ilgili. Sadece bu üç proje bile Meram’ı bir cazibe merkezi haline getirecektir” İfadesini kullandı. (Dilhan DUMANOĞLU)

007_1200.jpg009_1200.jpg011_1200.jpg012_1200.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.