1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Merkezden Dünyaya
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Merkezden Dünyaya

A+A-

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin hadîmî/Yöneticisi Prof. Dr. Dursun Odabaşı'nın seyyar satıcılar tarafından darp edilmesini esefle öğrenmiş bulunuyor ve bizler de nefretle kınıyoruz. Hayatını, insanımıza hizmete adamış temiz insan, muhterem Odabaşı'na, ailesine ve tüm sağlık çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken bu tür olayların bir daha yaşanmamasını arzu ediyoruz.
Hz. Âdem(as)'in oğullarıyla başlayan doğru ile yanlışın, Hak ile Bâtıl’ın kavgası kıyamete kadar sürüp gidecek.
Yüce Kitabımız(Rahman;3-4)da “O Allah ki, İnsanı yarattı. Ve ona, konuşma yeteneği bahşetti” buyruluyor.
Yani, Kullarına karşı sonsuz rahmet sahibi olan Cenab-ı Hakk(c.c), lûtfundan yaratıp kemale erdirdiği insana, merâmını, derdini, duygu ve düşüncelerini anlatmak, sorunlarına çare aramak ve en önemlisi de kendisine kulluk etmek için büyük nimet olan nutuk ve beyan ihsan etmiştir. Şiddetle, silahla, bıçakla, zorbalıkla, magandalıkla, terörle sorunları çözmek yerine oturup konuşmalıyız.
Her yerde bir kavga, gürültü, huzursuzluk kol geziyor. Zorbalar dengesiz güç kullanarak akıllarına esen her şeyi yapabilecekleri inancına kapılıyorlar. Yanı başımızda, Suriye’de yeni bir insanlık dramı yaşanıyor. Zalimler, diktatörler, sırtından geçindikleri kendi halkına zulmediyorlar. Güçlü olduklarını sananlar, bahaneler uydurarak kendilerini haklı gösterip on binlerce kilometre ötelerden kıtalar aşarak gelip komşumuz Irak'a girebiliyor; yakıyor-yıkıyor-talan ediyor... Ve siz eliniz kolunuz bağlı seyrediyorsunuz…
Uluslararası terör siyasetinden beslenen çıkar çevrelerinin senaryolarıyla özellikle de Müslüman halkların yaşadığı bölgelerde akan kan durmuyor.
Bizi terör kriziyle meşgul edenler şimdi de Mali’de yeni toplu Müslüman katliamlarına başladılar.
Afrika’da Müslüman nüfusun artışı Batı ülkelerini ve kıtada yaşayan Hıristiyanları rahatsız ediyor. Kıtada güçlenen El Kaide liderliğindeki Küresel Cihat yanlıları Batı ve Çin çıkarlarını tehdit ediyor. Sömürü ülkeleri kıta’da Avrupa’ya göç dalgalarını azaltacak derecede refahı paylaştıran ancak sömürünün devamını garantileyen yönetimler istiyor. Avrupa ikinci bir Murabitler Hareketi tehdidi ile karşı karşıyadır. Sömürü sonrası rejimler meşruiyet problemleri yaşıyor. Afrika’nın zengin kaynakları hala önemini koruyor; ancak Çin’in Afrika’da artan etkisi Fransa ve müttefik ülkeleri telaşlandırıyor. Çin, %26 oranla Mali’nin en önemli ihracatçı ülkesi durumunda. Afrika da Balkanlar gibi Batı toplumları ile İslâm Medeniyeti’nin sınır karargâhı konumunda... Yani stratejik öneme sahip…
Fransa, Uranyum ihtiyacının %70'ini Mali'den karşılıyor ve şu anda Kuzeyde bulunan Falea uranyum madeni, Müslüman grupların kontrolünde…
Velhasıl yanı başımızda ya da dünyanın öbür ucunda, Firavun tiy niyetli dünya zâlimleri “Keser döner, sap döner; gün gelir hesap döner” gerçeğinden uzak; kendilerine biçilen vazifelerini yerine getirme telaşındalar…
Ya bizler?
Hangi bir gün kötülüğe, pisliğe, günaha bulaşmadan, kul hakkına girmeden akşamı edebiliyoruz?
Bir Hadis’te; “Kalbi dürüst olmadıkça kulun, imanı doğru olmaz. Dili doğru olmadıkça da kalbi doğru olmaz.” denilmiyor mu?
Allah(cc)’a ve Resûlü(sav)ne yönelip, güvenip, fert fert düzelmedikçe; merkezden, yâni kendimizden başlayıp tüm dünyaya hakikâti, merhameti, adaleti yaymadıkça gerçek huzura ulaşmamız, barış içerisinde kardeşçe yaşamamız mümkün görünmüyor.
Bir dua ile bitirelim:
“Ey bizlere görmek için iki göz ve gönlümüze tercüman ola¬cak dil ve dudaklar ihsan eden Rabbimiz! Senden dillerimizin her zaman yalvaran diller, gönüllerimizin de her zaman haşyetle ürperen gönüller olmasını istiyoruz. Kalplerimizin ufkunu aç ve dilimizi doğruluğa bağla! Bizleri, Senin has bahçenin kumruları eyle ve bize Seni anlatma yolunda bitmeyen bir nefes, kesilme¬yen bir ses lütfet!...”
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.