1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mesajı Anlamayanı Millet Yok Eder
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mesajı Anlamayanı Millet Yok Eder

A+A-

Hükümet kurma çalışmaları devam ediyor.
Herkes kendi fikirlerinin doğruluğunu ispata çalışıyor.
Ancak Millet bir an önce koalisyon hükümetinin kurulup, göreve başlamasını beklemektedir.
Halkın mesajına rağmen koalisyona yanaşmamak için kırmızı çizgiler öne süren muhalefete araştırma şirketlerinin yöneticilerinden mesaj...Olası bir erken seçimde ise AK Parti’nin tek başına iktidar olacağını vurguladı.
Seçmenin ‘uzlaşın’ çağrısına rağmen koalisyon için olmadık şartlar ileri süren muhalefete tepki büyüyor.
Türkiye’yi belirsizlik ortamına sürüklemeye çalışan muhalefet partilerini uzmanlar da uyarıyor: Masayı dağıtan erken seçimde kaybeder.
7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tablo sonrası AK Parti’nin uzak ara gerisinde kalan siyasi partilerin koalisyona girmemek için uydurdukları bahaneler vatandaştan tepki topluyor.
İş dünyası başta olmak üzere hemen herkes bir an önce hükümetin kurulmasını ve belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor.
Ancak CHP, MHP ve HDP yayımladıkları birbiriyle çelişen kırmızı çizgileriyle koalisyona yanaşmıyor.
AK Parti’nin çağrılarına rağmen çözümsüzlüğü politika edinen muhalefetin tavrı, erken seçim ihtimalini her gün biraz daha güçlü hale getiriyor.
Peki, koalisyon kurulamaz ve erken seçime gidilirse ne olur? Uzmanlar, koalisyona yanaşmayan ve masayı dağıtanların seçimde kaybedeceği görüşünde birleşiyor.
Seçimin ardından yapılan ilk araştırmalarda ise AK Parti’nin oyu yüzde 44’lere çıkarken, en büyük düşüş ise MHP ve HDP’de görülüyor.
Görülmektedir ki, verilen mesajlara da bakıldığında AK Parti dışındaki partiler şu an için bir uzlaşmaz tavır içindeler. Herkes şunu iyi bilmelidir. Hz. Mevlana’nın dediği gibi:
“Dün dünde kaldı cancağızım,
Bugün yeni şeyler söylemek lazım.”
İlla hesapsa, o hesapta günü geldiğinde sorulmalıdır.
Partiler kapıları kapatırlarsa, uzlaşmaz tavırlar takılırlarsa bunun zararını da hem millet, hem ülke ve hem de kendileri göreceklerdir.
Vatandaş bunu yapan partilere fatura çıkartacaktır. Seçmene uymayan ve masayı -dağıtanları ilk seçimlerde kanımca cezalandıracaktır.
Eğer uzlaşı sağlanamaz ise Türkiye hükümetsiz kalmaya tahammül edemez ve tahminime göre önümüzdeki kasım ayında Türkiye yeniden seçime gidecektir. Cumhurbaşkanı tüm parti liderlerine ‘Egolarınızı bir kenara bırakın’ çağrısı yaptı. Bu çağrıya herkes olumlu cevap vermelidir. Başbakan Ahmet Davutoğlu’da kırmızıçizgilerinin olmadığını söyledi. Bu sözde muhalefeti rahatlatmalıdır. Eğer tutum böyle sürerse Şimdi Türkiye’yi yeni bir seçim bekliyor. Muhalefet partileri seçim meydanlarında takındıkları tavır ve kullandıkları dil bunun açık göstergesi gibi görünmektedir.
Muhalefet bu süreçte Cumhurbaşkanı R. Tayyir Erdoğan’ı saf dışı yapmak istiyor ama, buna kimse yanaşmaz. Çünkü Erdoğan’da yüzde 52 ile halk tarafından seçilmiştir ve herkes sandığın verdiği mesajı iyi anlamalıdır.

 

Bu yazı toplam 142 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.