1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Mescidi Dırâr Hadisesi:
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Mescidi Dırâr Hadisesi:

A+A-

Beyefendiler, Müslüman tefrikadan daima kaçmalı ve tefrika sebeplerine de asla pirim vermemeli. İslam kültür medeniyetinin hâkim olduğu coğrafyalarda bile fitne ve fesat taraftarları boş durmamışlardır. Müslüman uyanık olur. Biz bunu Mescidi Zırar hadisesinde daha güzel anlayabiliyoruz, şöyle ki;
Hz. Peygamber Tebük'te yirmi gün kadar kaldıktan sonra, ashabı kiramın ileri gelenleri ile istişare ederek geri dönmeye karar verdi. Çünkü Bizans ordusu saldırmaya cesaret edememiş ve amaca ulaşılmıştı. O gün için daha fazla ileri gidip kan dökmeye ihtiyaç yoktu. Çünkü Şam yöresini fetih gibi bir amaçla yola çıkılmamıştı. Üstelik Şam yöresinde bulaşıcı bir hastalık (tâun) olduğu da haber alınmıştı. Geri dönüş için yola çıkan ordu Ramazan'ın ilk günlerinde Medîne'ye ulaştı.
Hz. Peygamber (a.s) Tebük'e giderken Medine'ye bir saat uzaklıktaki Ziyevan köyüne gelindiğinde münâfıklardan bir heyet gelerek: "Ey Allah'ın Resulu! Biz hastalar ve Kuba mescidine gelemeyenler için özellikle yağmurlu gecelerde namaz kılmak üzere bir mescid bina ettik. Teşrif edip burada namaz kıldırsanız, hayır ve bereketle dua buyursanız" dediler. Hz. Peygamber bunun dönüşte olabileceğini söylemişlerdi. Bunun üzerine Tebük dönüşü bu sözü Allah rasulünene hatırlatıp yeni yapılan mescide gelmesini rica ettiler.
Bu mescid Ebû Âmir Fâsık adlı bozguncu münafık ve fasığın teşviki ile münafıklarca Kuba Mescidinin cemaatını bölmek niyetiyle yapılmış ve Hz. Peygamber'e suikast düzenlemek üzere içi silâhla doldurulmuştu. Hz. Peygamber bu mescide gitmeye hazırlanırken Cebrail (a.s) gelerek durumu haber verdi.
Kur'an-ı Kerîm'de bu mescidden şöyle söz edilir:
Zarar vermek, inkâr etmek, müminlerin arasını ayırmak ve daha önce Allah ve Resulune karşı savaşanlara gözetleme yeri hazırlamak üzere bir mescid yapanlar; "Biz sadece iyilik yapmak istiyorduk" diye yemin ederler. Allah da şahittir ki bunlar yalancıdırlar" "Ey Muhammed! Bu mescidde asla namaz kılma. Şüphesiz ki, başlangıcından itibaren takva üzere kurulan mescidde (Kuba mescidi) namaz kılman daha hayırlıdır. O mescidde kendilerini maddî ve manevi kirlerden temizlemeyi seven adamlar vardır. Allah temizlenmek isteyenleri sever"(et-Tevbe,9.107.-110).
Bunun üzerine Hz. Peygamber ashabı kiramdan Mâlik b. Dehsan ile Ma'n b. Adiyy (r. anhümâ)'yi Mescid-i Dırar'ı yıkmak üzere gönderdi. Bu sahabeler mescidi yakıp yıktılar. Böylece kötü amaç için bina edilen bir mescid ortadan kaldırılmış oldu (Tecrîd-i Sarih, X, 422).
VAZİFE TAKSİMİ
Peygamberimiz s.a.v. kızı ile damadı, yani karı koca arasında vazife taksimi yapmıştır:
Ekmek pişirmek, ev süpürmek ve el değirmeniyle arpa öğütmek gibi ev içinde olan işleri, Hz. Fatıma’ya verdi. Deve sulamak ve çarşıdan bir şey almak gibi dışarı işlerini de, Hz. Aliye tahsis etti. Bu büyüklerimizden bahsederken aklıma, örnek davranış olarak büyüklerden birinin şu tavsiyeleri geldi. Ve o tavsiyeleri sizinle paylaşmak isterim ki:
ÇOCUĞUNU ÖYLE KARŞILA Kİ;
Eve geldiği zaman, en güzel yere geldiğini hissetsin.
EŞİNİ ÖYLE KARŞILA Kİ;
Yanına geldiği zaman, en doğru insana kavuştuğunu hissetsin.
ANNENİ ÖYLE KARŞILA Kİ;
Doğumundaki ağrıları lezzete takas etsin
BABANI ÖYLE KARŞILA Kİ;
Ömür boyu bir başka evlada imrenmesin.
FAKİRİ ÖYLE KARŞILA Kİ;
Ona serdiğinden büyük bir dua sersin.
ZENGİNİ ÖYLE KARŞILA Kİ;
Gönlünü gördüğünde, kendi gönlünün fakirliğinden kahretsin. Demişler vesselam. (Devam edecek)
HZ. HASANIN VELADETİ VE KULAĞINA EZAN
Hazreti Hasan Efendimizin doğumu sırasında Ayete’l- Kürsi, Felak ve Nas sureleri okundu. Peygamberimiz a.s. çocuğun kulağına ezan okudu. Yedinci günü başını tıraş ettirerek, saçının ağırlığınca sadaka verdi. Akika kurbanı kesti ve dağıttı.
HZ. AMR İBNİ CENUN VE UHUD
Dört oğlu Bedir’e katılan ve topal olduğu için götürülemeyen HZ. Amr İbni Cenun, Uhud harbine giderken şu veciz sözü söylemiştir:
“Aksayarak da olsa, beni şehid olup cennete girmekten alık oymayın “ diye israr edenlerdendi. Bundan daha güzel bir mümin numunesi nasıl olur? Allah Teala basiretimizi artırsın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.