1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Mescidi haram
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Mescidi haram

A+A-

Kur’anı Kerim de 15 yerde geçmektedir. Yeryüzünün ilk mescididir. Rasülüllah ve Hz. Ebu Bekir zamanında hiç değişikliğe uğramamış lakin Hz. Ömer zamanında bazı evler istimlâk edilerek genişletilmiş. H. Osman zamanında tekrar genişletilerek 4482 m.’ye çıkarılmıştır. Abbası Halifesi Muktedir Billâh zamanında 27850 m’ye genişletilmiştir. 1976 senesinde 160.168 m’ye ulaşmıştır. 
Son genişletmeye kadar avlunun da ilave edilmesi ile 1.400.000 m’ye ulaşarak namaz kılmayeri hazırlanmıştır. 95 adet kapusu vardır. Rasülüllah s.a.v. Mescidi Nebevi de kılınan namazın Mescidi Haram hariç diğer yerlerde kılınan namazlardan bin kat, Mescidi haramda kılınan namazın ise Mescidi Nebevi de kılınandan 100 bin kat daha faziletli olduğunu haber vermiştir. Yine diğer bir hadisi şerif de Mescidi Haram da kılınan namazın başka mescidler de kılınan namazlardan yüz bin defa daha faziletli olduğu haber verilmiştir.

ZEM ZEM
Kıymetli okuyucu kardeşim! Zem Zem deyip geçmeyelim. Aşağıda sayacağımız faidelerini okuyunca daha mevzuu iyi anlamış olacağınız kanaatindeyim. Ve zem zemi anlatalım ve anlayalım:
Arab dilinde “ bol, bereketli, doyurucu ve kaynağı zengin su” manasına gelir. Mucizevî bir şekilde İsmail a.s.’ın tepinmesiyle ayağının dibinden kaynayan suyun aktığını görünce Hacer validemiz, Allaha şükretmiş ve suyun dağılmaması için etrafını toprakla çevirmiştir. Rasülü Ekrem “Allah İsmailin annesine rahmet etsin. Eğer suyun önünü kapamasaydı zemzem akıp giden bir ırmak olurdu” demiştir.
Rasülüllah Efendimiz, zemzemin bol bol içilmesini ve memleketlerine ümmetinin götürmesini tavsiye etmiştir. “ Yeryüzünde bulunan suların en hayırlısı Zemzem suyudur. İçilmesi açlığı giderir, hastalığa şifa olur” h.ş. “zemzem suyu hangi niyetle içilirse ona çare olur” h.ş. İçerken bol hamd edilir, çokca dua edilmelidir. İbni Abbasdan nakledilen “Allahım! Senden faydalı ilim, bol rızık ve her dertten şifa niyaz ediyorum” duası okunur. Zemzem kuyusu Kabenin 18 m’ güneydoğusunda Hacerulesvedin tam karşısında idi. Daha sonra bu günkü hale getirildi.
Dünyanın En Güzel İçeceği Zemzem

Zemzem’in Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail’e kadar uzanan hikâyesi mâlumdur. Hazreti İbrahim, Allâh’ın emriyle eşi Hazreti Hacer ve yeni doğan bebeği İsmail’i Mısır’dan Mekke’ye, şimdiki Kâbe’nin bulunduğu yere götürüp bırakmış ve tekrar Mısır’a dönmüştü. Onları ıssız ve kupkuru bir çölde, azıcık bir erzakla yalnız başına terk etmişti. Görünüşte bu, onları ölüme terk etme demekti. Ancak ilâhî emir böyleydi ve Cenâbı Hak, onları zâyî etmeyecekti.
Ellerindeki su ve erzak tükenince, küçücük bebeği ile kalıveren Hacer vâlidemiz, bir kervan veya bir insan görebilmek ümidi ile Safa ile Merve tepeleri arasında koşup durmaktaydı. Bir yandan da kulağı İsmail’in feryatlarındaydı. Bir insan olarak acziyetini bütün varlığıyla hissettiği ve Cenâbı Hakk’a iltica ettiği bir esnada, İsmail’in sesi kesiliverdi. Ne olmuştu? Yoksa yoksa…
Tepeler arasında koşmayı bıraktı ve yavrucuğuna yöneldi. Büyük bir endişe ile geldiği yavrusunun ayakucunda bir su fışkırdığını görünce, hayretler içinde seslendi:
“–Zem! Zem!” (Dur! Dur!
Hazreti Hacer, hemen suyu havuz gibi yaptı, kana kana içti, kırbasını doldurdu. O doldurdukça su kaynamaya devam etti, içtikçe de hem susuzluğu, hem de açlığı gitti. Allâh’a sonsuz hamd ü sena etti.
İşte zemzem, bugün Mekke’de, Kâbe’nin yanında bulunan «İsmail Kuyu»su denilen o kuyunun suyudur. Zemzem, İbrahim aleyhisselâm’ın duâsı, Hacer vâlidemizin teslimiyeti ve bebek İsmail’in hâtırası olup yüce Rabbimizin hayat izi olmayan bir çölden çıkardığı mübarek bir sudur.
Ancak Cürhümîler Kabilesi’nin hâkim olduğu dönemde, Allâh’a isyan sonucu zemzem kuyusu bir ara kurumuştur. Tâ ki, Peygamber Efendimiz’in s.a.v.’in dedesi Abdülmuttalib, rüyasında zemzem kuyusunun yerini görene kadar... Bu sâlih rüya sonucu gösterilen yeri kazan Abdülmuttalib, zemzemin çıkmasına vesile olmuştur. O günden sonra zemzem kuyusunun suyu, dünyanın hemen her yerine, hacılar tarafından ulaştırılan tek su olma özelliğini kazanır. (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.