1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. MESLEK LİSELERİNİN İFLASI
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

MESLEK LİSELERİNİN İFLASI

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı rapora göre meslek lisesi mezunlarının büyük bir bölümünün işsiz, geri kalanlarında yüzde 50’sinin ya asgari ücrete yada daha da altında çalıştığı tespit edildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uyguladığı politikaların yanlışlığı, “Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunlarının İzlenmesi” raporuyla bir kez daha gün yüzüne çıkarılmış oldu. Mesleki ve Teknik Liselerde verilen eğitimin öğrencilere kazandırdığı mesleki becerileri ile bunları iş hayatına uygunluğu, mezunların durumlarını belirlemek amacıyla hazırlanan rapor, 32 bin 734 mezunun görüşlerine başvurularak düzenlenmiştir. 
MEB’in, İmam Hatip Liseleri ile beraber bütçeden en çok payı ayırdığı meslek liselerinde verilen eğitimin üniversiteye girişteki yetersizliği MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün hazırlattı bir raporla netleşmiş oldu. Bu raporda, meslek lisesi mezunlarının, okullarında verilen eğitimin yüksek öğretime girişe hazırlanma konusunda yetersiz kaldığı düşüncesi paylaşıldı. Ankete katılan mezun öğrencilerin yalnızca 9 bini verilen eğitimin yeterli olduğunu düşünürken 18 bin mezun, “Eğitim üniversiteye hazırlık için yetersiz” görüşünü paylaşmış oldu.
Raporda meslek lisesi mezunlarının istihdamlarına ilişkin elde edilen bulgular da paylaşıldı. Araştırma kapsamına alınan 32 bin meslek lisesi mezununun 20 bine yakınının hiç çalışmadığı ortaya çıkarıldı. Verilere göre mezunların yüzde 22,47’si bir dönem çalıştığını, yüzde 22,95’i ise helen çalışmakta olduğunu ifade etmiştir. Mezun olanların büyük çoğunluğu bir tanıdık aracılığı ile iş bulduğunu açıklarken KPSS puanıyla bir işe yerleştiğini söyleyenlerin oranı 5,66’da kalmıştır.
Araştırma kapsamına alınan meslek lisesi mezunlarından çalışanların iş yerlerinde aldığı ücrete ilişkin soruya verdiği cevaplar da vahim tabloyu gözler önüne serdi. Çalışanların veya önceden çalışmış olanların yüzde 53,36’sının asgari ücret, yüzde 14,74’ünün asgari ücretin iki katına kadar ücret aldığı, sadece yüzde 6,30’unun ise asgari ücretin iki katı veya daha fazla ücret aldıkları belirtildi. Asgari ücretin altında ücret aldığını ifade eden mezun meslek liselilerin oranı yüzde 25,60 olmuştur. Melek Lisesi mezunlarının düşük ücretle çalıştırılmasına ilişkin Genel Müdürlük şu yorumda bulunmuştur: “Bu dağılım, ülkemizde meslek lisesi mezunu olup asgari ücretin altında bir gelirle çalışmakta olanların bulunduğunu göstermesi açısından manidardır. Meslek Lisesi mezunlarının bir bölümünün, mezun oldukları alanda çalışmalarının nedeni olarak bu durum görülebilir. Bu durum ayrıca bireylerin işsiz kalmama uğruna bu şartlarda çalışmayı kabul ettiklerini de göstermektedir. Bu sonuçlar daha önceki e-mezun raporlarıyla karşılaştırıldığında mezunların aldıkları ücretlerde önemli bir değişikliğin olmadığını göstermektedir.
Sınavla öğrenci alacak “nitelikli” liselerin yarısına yakını oluşturan meslek liselerinden mezun olanların, mezun oldukları alanı tavsiye etmedikleri de anket neticesinde ortaya çıkarıldı. Tavsiye etmeme nedenlerinin ilk sırasında, öğrencinin yaşadığı bölgede iş imkanlarının kısıtlı olması yer aldı. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün anketine katılan mezunların yüzde 14,03’ü ise öğrenim gördüğü alanı sevmediğini belirtmiştir. Meslek Liselerinden mezun olduktan sonra sektörde yeterli ücretin verilmemesini sebep olarak gösteren öğrencilerin oranı ise 13,95 olmuştur. Çalışma şartlarının ağır olmasından şikayet eden meslek liselerinin oranı, rapora göre yüzde 11,65 olarak yansımıştır.
MEB’in e-mezun WEB portalına üye olarak anket dolduran 31 bin 431 meslek lisesi mezununun ankete verdiği cevaplar da meslek lisesi mezunlarının üniversitelere yerleşemediğine bir kez daha dikkat çekti.Meslek liselerinden mezun olan 31 bin 431 kişiden sadece yüzde 7,29’unun eğitim aldığı alan dışındaki dört yıllık fakültelere sınavla yerleştiği belirtildi. Eğitim aldığı alanla ilgili dört yıllık fakültelere yerleşen meslek lisesi mezunlarının oranı ise yüzde 8,02’de kaldı. Mezunların yüzde 10,40’ı ise yüksek öğrenim görmeyi düşünmediğini açıkladı.
Selametle!...

Bu yazı toplam 1766 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.