1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar çalışamayacak
Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar çalışamayacak

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar çalışamayacak

Türk Akreditasyon Kurumu tarafından, İnşaat alanında tehlikeli ve çok tehlikeli 11 meslek dalında akreditesi bulunan MEYEBS LTD. ŞTİ. Personel Belgelendirme üzerine sınav uygulamalarını sürdürüyor.

A+A-

MEYEBS’ in bir eğitim kurumu olmadığını ve Konya’da ilk olmakla birlikte Türkiye geneli hizmet vermeye hazırlandıklarını belirten Parmak, 'Sadece personel belgelendirme üzerine sınav yapıyoruz. Sınavda başarı gösteremeyenlere eğitim almalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca Bakanlıkça yayınlanan tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından yapılan sınavların sınav ve belgelendirme ücretleri Bakanlar Kurulunun yayımladığı tarife kapsamında İşsizlik Fonundan karşılanacak. Sınavların tarifede yer alan limitin üstünde olması halinde bu fark adaylar tarafından karşılanacak.'v İfadelerini kullandı.

Mehmet Bey kendinizden bahsede bilir misiniz?
Konya doğumluyum ve emekliyim. Bununla birlikte tohum üreticiliği yapmaktayım. Birçok işle ilgilendim ve en sonunda hem Konya’da ilk olması hem de güzel bir hizmet alanı olmasından dolayı Mesleki yeterlilik kursu açmaya karar verdim.

MEYEBS Şirketinden ve işlevinden bahsede bilir misiniz?
MEYEBS personel belgelendirme üzerine sınav yetkisine sahip olan bir şirkettir. Konya’da ilk olma özelliği taşımaktayız. 11 meslek dalında akreditemiz bulunmakta. Selçuklu İlçesinde Anadolu sanayi içerisinde kendi bünyemizde teorik ve uygulama sınavlarımızı yapacağımız atölyelerimiz mevcut. Aynı zamanda tamamen iş güvenliği kurallarına uygun olarak hazırladık.

Akredite olmuş meslek dallarınız hangileri?
Ahşap kalıpçı, betonarme demircisi, panel kalıpçı, ısı yalıtımcısı, duvarcı, sıvacı, alçı sıva uygulayıcısı, iskele kurulum elemanı, betoncu, inşaat boyacısı ve seramik karo kaplamacısı mesleklerinde akreditemiz mevcut. Bu alanların tamamını uygulamalı testlerle birlikte veriyoruz.

Mesleki Yeterlilik Belgesini Tanımlaya bilir misiniz?
İş sağlığı ve güvenliği kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi ve yasalaştırılarak mesleki yeterlilik kurumu kanununda önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerle birlikte çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler oldu. Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu yürürlülük tarihi ise 25.05.2015 dir. Bakın bunlar çalışan işçilerimizin tehlikeli ve çok tehlikeli meslek gruplarını içeriyor. Bu mesleklerde kanunun çıkmasından 12 ay sonra mesleki yeterlilik belgeleri olmayan işçilerin çalıştırılmayacağı ve cezai işlem uygulanacağını belirtmek istiyorum.

Mesleki Yeterlilik Belgesinin Devlet teşviki ve Alım Aşamasından bahsede bilir misiniz?
Onaylanmış bir kurumuz ve MYK’dan sınav yapma yetkimizi bekliyoruz en kısa sürede onaylanacak. Şuanda sınav yetkimizin ardından yapılacak olan sınavları teşvik amacıyla devlet işsizlik fonu üzerinden karşılayacak. Şuanda asgari ücretin yarısı kadar teşvik yapıyor. Tebligat tarihinden itibaren 2017 yılının sonuna kadar belge ücretinin tamanını 2018 yılından 2019’un sonuna kadarda yarısını ödeyecektir. Mesleki yeterlilik belgesiyle birlikte tüm sertifikalar geçerliliğini yitirdi. Eğitim düzeyine bakılmaksızın herkes başvurabiliyor. Sınavlar hem teorik hem de uygulamalı. Örneğin, bir sıvacı bize başvurduğunda iş güvenliği ve mesleki becerisinden sınava tabii tutuyoruz. Bu sınavdan %60 başarı oranı sağlamak zorunda belgeyi alacak olan. Ardından kamera önünde uygulama salonunda sınav yapıcıyla birlikte, sınav yapıcılarımızın tamamını mühendisler oluşturuyor. Onlarla birlikte sınava tabii tutuluyor iş güvenliği ve iş becerisinden. Burada ise alınması gereken başarı puanı %80’dir. Bu başarı oranını bulanlar belgeyi almaya hak kazanıyor. Sınavlar kontenjanlar dolduğu zaman yapılmakta. Başvuruları online ve elden yaparak kontenjan dolduğunda belgeyi vermek için teori ve uygulamalara başlıyoruz. Teori ve uygulama sınavının ardından bunu yayınlıyoruz. Belge almaya hak kazananları Ankara’ya Mesleki Yeterlilik Kurumu’na bildiriyoruz. Belgeyi bizler basmıyoruz. Kurum kendi matbaasında basıyor ve belge sahibine ulaşıyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesinde Sınav Hakkı Ne kadar Mehmet Bey?
Sınava giren vatandaşların iki sınav hakkı var. Geçememesi durumunda yeniden kayıt yapılıyor ve devlet teşvikini kesiyor. Sonraki belge ücretlerini kendisi ödemek durumundalar. Devletin teşviki asgari ücretin yarısı aldığında bunu devlet tamamen karşılıyor. Bu doğrultuda şunu söylemek istiyorum bizim belgelerimiz asgari ücretin yarısını geçmemekte. Belge alacak olan vatandaşların tamamen devlet teşvikinde gerçekleşeceğini göz önüne alırsak. Sınavları başarılı bir şekilde geçmelerinde fayda var. Diğer türlü devlet teşvikini kesiyor.

Bir kişi birden fazla alan için yeterlilik belgesine sahip olabilir mi?

Hayat boyu öğrenmenin ve sürekli eğitimin desteklendiği ülkeler arasında hareketliliğin amaçlandığı Ulusal Mesleki Yeterlilik Sisteminde, kişilerin birden fazla alanda yeterlilik belgesine sahip olabilmeleri mümkündür. Kişi mevcut belgesiyle çalıştığı işinden memnun olmadığında yeni yeterliliklere göre eğitim alarak ve kendisini geliştirerek yatay ve dikey geçişlerle farklı yeterliliklerde ve seviyelerde belge alma imkânına sahiptir.


Belge almayanlara yaptırım cezası var mı?
31 Aralık’tan sonra mesleki yeterlilik belgesi olmayan şirketlere para cezası uygulanacak. Kanuna uymamaya devam eden şirketlere yaptırım artarak devam edecek. Özellikle büyük şirketler ve resmi kurumlar bu belgeleri çalışanlarına aldırmamaları durumunda büyük sorunlar yaşayacaklar. Bu sektörlerde çalışan vatandaşlarında bu belgeyi almaları artık zorunludur. Aksi takdirde belirtilen cezalara tabii tutulacaklar.

Mehmet Bey belgenin geçerlilik süresi ne kadar? Bu süre zarfında denetimler yapılıyor mu?
Belgenin geçerlilik süresi 5 yıl. Beş yılın sonunda tekrar belge aldığı kuruma gelebilir. 5 yıl çalıştığını kanıtladığı takdirde uygulama sınavına girerek sadece belgesini yenileye biliyorlar. Denetimlerde çok sıkı şekilde yapılacak. Şirket olarak kendi denetimimizi Ankara’dan gelen kurul yapıyor. Belgelerin İşçi güvenliği ve mesleki beceriyi içermesinden dolayı denetimleri önem arz ediyor. Biz de çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz.

Mesleki Yeterlilik Belgesinin işveren ve işçiye faydaları neler olacak?
Sanayi ve inşaat ülkemizde sürekli gelişen sektörler. Bu düzenlemenin yapılmasıyla birlikte yaşanacak olan en büyük avantaj kendini yenileyen, geliştiren ve en önemlisi iş sağlığına daha fazla dikkat eden çalışanlara zemin hazırlayacak. Şirketlerde kendilerini bu denklemde hazırlayacaklar. Burada kazanan hem şirketler hem de çalışan olacak. Bu yüzden şirketler ve işçilerin bizlere gelerek bu belgeleri almalarını tavsiye ediyorum. Daha güvenli ve kaliteli bir işleyiş için geciktirmesinler almayı.
Şirketler, bünyesinde çalıştırdıkları her bir belge sahibi işçinin 1 yıl süreliğine sigorta prim ücretinin %20 si devlet tarafından karşılanacaktır.

Dursun Seyis- Erol Karatepe-

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.