1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Meteorolojiden Çiftçilere SMS’li uyarı
Meteorolojiden Çiftçilere SMS’li uyarı

Meteorolojiden Çiftçilere SMS’li uyarı

Konya Meteoroloji 8. Bölge Müdür Yardımcısı Zekeriya Taştan, 53 personelle Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerinin havasını takip ettiklerini belirterek, don olayının görülmesi halinde çiftçileri SMS ile bilgilendirdiklerini açıkladı.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Milli Eğitim Bakanlığı ve Orman Su İşleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği Konya Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü öğrencilere meteoroloji hakkında eğitim veriyor. Bölge Müdür Yardımcısı Zekeriya Taştan, verdikleri eğitimler hakkında bilgi vererek öğrencilerin bilinçlendirildiğini aktardı. İlkokul ve ortaokul öğrencilerine meteoroloji tanıtıcı eğitimi verdiklerini kaydeden Taştan, “Bu eğitim programlarımız Milli Eğitim Bakanlığı ve Orman Su İşleri Bakanlığı arasında bir protokol imzalanmasıyla başladı. Okullara meteoroloji eğitimleri verilmek üzere bize talimat geldi. Bizde onun talimatını yerine getiriyoruz. 2014 ve 2016 yılında olmak üzere 2 sene boyunca Konya’daki 150’ye yakın okulda eğitimlerimizi verdik.” dedi. 

img_9223.jpg
ÇİFTÇİLER BİLGİLENDİRİLİYOR

Zirai meteoroloji hakkında çiftçilere ve Ziraat Fakültesinde okuyan öğrencilere zirai meteorolojinin bir kısmının eğitimlerini verdikleri açıklayan Taştan, “Meteorolojide zirai meteoroloji dediğimiz bir dal var. Meteorolojinin yaklaşık 7-8 branşta dalı var ve bunlardan biri de zirai meteorolojidir.  Ziraatın meteoroloji kısmı diyebiliriz. Buda toprak sıcaklıkları, don, sis, çiğ ve bitkilerin izlenmesi gibi konularda çiftçilerimiz bilgilendirilir.” şeklinde konuştu. Özellikle don ihbarında muhtarlara SMS gönderildiği vurgusunu yapan Taştan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şiddetli yağışlarda, kar ve don olaylarında tüm Türkiye’deki muhtarlara SMS göndeririz, onlar da vatandaşı ve çiftçiyi uyarır. Çiftçilere direk birebir ulaşmadığımız için böyle bir yola başvuruyoruz. Normal diğer ülkelerde bültenler internet sitesine bırakılır ve sonrasına karışılmaz ama biz faks çekeriz, mail göndeririz, SMS atarız gerekirse ararız.”

Çiftçilerin zirai meteoroloji eğitimleriyle bilinçlendiğini belirten Zekeriya Taştan, esas gayelerinin internet sitesinin nasıl takip edileceğinin öğretilmek olduğunu açıkladı.

BÖLGE TAHMİN VE UYARI MERKEZİ’NDE HAVA TAKİBİ

Son olarak Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi’nde 7/24 saat boyunca 10 personelin hava takibi yaptığını belirten Taştan, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Karaman, Niğde, Aksaray ve Konya hava takibini Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi’miz yapıyor. Çoğu vatandaşımız sitemizin olduğunu bilmiyor. 10 arkadaşımız Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi’nde olmak üzere toplamda 28 kişiyiz. Hava alanında da meteoroloji var oradaki personelle birlikte 53 kişiye denk geliyor. Askeri ve sivil uçuşlar için meteoroloji olmazsa olmaz. Hiçbir uçak ve helikopter meteorolojiden hava bilgisi almadan, uçamaz, kalmaz. Dünyanın her havaalanın da meteoroloji birimi ofisi vardır. Konya’da bunlardan bir tanesi.”

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.