1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Metin’den toplu sözleşme değerlendirmesi
Metin’den toplu sözleşme değerlendirmesi

Metin’den toplu sözleşme değerlendirmesi

Eğitimciler Birliği Sendikası Konya 2 No’lu Şube Başkanı Şenol Metin 6. Dönem Toplu Sözleşmelerini değerlendirdi.

A+A-

 ‘3.5 milyon memurun 2022-2023 maaşlarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşmesi 23 Ağustos’ta imzalandı. Toplu sözleşme süreci ‘sendikalar ne işe yarıyor?’ diyenler için önemli dersler içerdi.’ dedi.

Şenol Metin açıklamasında; ‘2021,2022 ve 2023 yılında uygulanacak  ekonomi politikalarının referans metni Orta Vadeli Mali Plan’da personel giderleri için  2021’den 2023 yılına % 16,2’lik bir artış öngörülürken, 6. Dönem toplu Sözleşmesinde,  hizmet kolları sözleşmelerindeki artışlar hariç % 28,6 artış sağlanmıştır.  %16,2’lik artış, kamudaki memur sayısının hiç artmayacağı varsayımındaki orandır. Memur sayısının artacağı ve de sendikalı memurlara ödenen yıllık 1600 TL’lik Toplu Sözleşme İkramiyesi dikkate alındığında; Memur-Sen imzaladığı bu Toplu sözleşme ile Orta Vadeli Mali Plan’da öngörülene ilave olarak fazladan en az 40 milyar TL’yi çalışanların cebine koymuştur.’ değerlendirmesinde bulundu.  Ardından 2020 yılında gerçekleşen Konya üniversitelerinin bankalarla yapılan maaş promosyon anlaşmalarına değinen Başkan Metin, Toplu sözleşmede 40 milyar TL’yi çalışanların cebine koyan Eğitim-Bir-Sen, daha önce hiç promosyon alamayan üniversite çalışanlarına Selçuk Üniversitesinde 5 yıl için 6.000, Necmettin Erbakan ve Konya Teknik Üniversitesinde 3 yıl için 3.600 TL  promosyon almasını sağlamıştır.’ dedi.

Eğitim-Bir-Sen Konya 2 No’lu Şube Başkanı Şenol Metin,  Toplu sözleşmenin en önemli kazanımının Cumhurbaşkanımızın 2 yıl önce açıkladığı 3600 ek gösterge olarak kodlanmış çalışma olduğunu ifade etti. Ayrıca hükümetin bu konuda Memur-Sen ile bir çalışma yapılacağı açıklaması ve muhataplık ilişkisinin artık Memur-Sen üzerinden kurgulanacak olmasının altını çizdi. Başkan Metin aynı değerlendirmenin sözleşmeli memurların kadroya aktarılmasına dair mutabakat içinde geçerli olduğu söyledi.

Yıllarca kurumlar arası atama cenderesinde annenin Tekirdağ Üniversitesinde, babanın Selçuk Üniversitesinde çalıştığı, çocukların babaannelerince büyütüldüğü, parçalanmış aile dramını her daim yaşayan üniversite idari personelinin, bu dramına son verecek merkezi tayin sisteminin 2022 yılına kadar kurulacak olması çok önemli bir kazanım olduğunu ifade eden Şube Başkanı Şenol Metin,  üniversiteler için bir diğer önemli kazanımın da Görevde Yükselme Sınavının bir takvime bağlanması olduğunu belirtti. ‘Toplu sözleşmede gelir dağılımında adaletin tesisi için çok önemsediğimiz seyyanen artışı başaramadık. İnşallah bir sonraki toplu sözleşmeye’ diyerek açıklamasına devam eden Şenol Metin; 

‘Son 2 toplu sözleşmede oransal artışlar hep enflasyonun gerisinde kaldı. Enflasyon farkı uygulaması olsa da, büyüyen Türkiye’den memurlar payını alamadı ve bu nedenle de 2014’te emeğin milli gelirden aldığı pay % 52 iken 2020’de % 48’e düştü. Bunun telafisi için refah payı istemiştik, olmadı. O da inşallah bir sonraki toplu sözleşmeye’ dedi.

Şube Başkanı Şenol Metin son olarak ‘6.Dönem Toplu Sözleşmenin memurlara ve ülkemize hayırlı olması diliyorum.’ diyerek açıklamasını sona erdirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.