1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Metropolitan Alanlarda Güvenlik Sorunu
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Metropolitan Alanlarda Güvenlik Sorunu

A+A-

Son yıllarda kamu yönetiminde denetim ve işlemlerde ufakta olsa bazı hataların oluşması kamuoyunda tartışılmaktadır. İnsan olan yerde hata yapılmaz mı, elbette yapılır. Ama Yapılan hatalardan da ders alınması gerekir.

Güvenlik güçlerinin ihmali ya da hataları olabilir. Ama bu vurdumduymazlık ve başıboşluk bir alışkanlık haline geliyorsa, o zaman durup bakmak gerekir. Muhalefet bu fırsatı hemen yönetim krizine dönüştürmek ve hükümeti onun arkasındaki Beyaz saray ekibini bu yönetim krizi girdabına dönüştürmek eğilimine girmektedir.
Teröre karşı alınan tedbirler yeterli mi değil mi eğer hata varsa bunların ne kadarı doğru, ne kadarı abartılı bilmiyoruz. Bu konuda takdir yetkili idarelerin ama bir istihbarat eksikliği de olabilir. İşin uzmanları, özellikle kamu güvenliği açısından bazı eksik bilgilerin ya da yanlış bilgilerin idari ya da güvenlik birimleri tarafından gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklandığını ifade etmektedirler.
Özellikle metropolitan alanlarda kent güvenliğinin yeniden gözden geçirilmesi ve düzenlenmesi, önemli boyutlara ulaşan güvenlik kaygılarının ortadan kaldırılması için yeni güvenlik modelinin oluşturulması önemli olmaktadır.

Kentsel bazda yaşam alanı güvenliği bireyler açısından tehdit altına girmiş ve bireylerin kendilerini güvende hissedememe sonucu ortaya çıkmıştır.
Devlet açısından güvenlik bazı genel başlı altında toplanabilir. Bunlar, Anayasal ve milli çıkarların devamını sağlayan milli güvenlik, bireylerin ve kamu düzeninin korunmasını ve kollamasını hedefleyen kamu güvenliği ve bireylerin günlük faaliyet ve yaşamlarını sürdürdükleri alanları kapsayan yaşam alanı güvenliği diğer ismiyle genel asayiş güvenliğini kapsamaktadır. Aslında milli güvenli kavramı içerisinde yer alan Anayasa’nı güvenlik boyutu, devlet açısından güvenlik kavramının çekirdeğini oluşturmaktadır.

Kamu güvenliği esas olarak vatandaşların yaşam haklarını sağlayacak görevleri, devlet sorumluluğu çerçevesinde yerine getirmeyi ifade etmektedir. Kamu güvenliği kavramı içerisinde, vatandaşların güvenliği ile vatandaşların devletle olan ilişkilerindeki sistemi devam ettiren kamu düzeninin güvenliği boyutu öne çıkmaktadır.
Kamu düzeni, Anayasa ve yasalarla belirlenen ortak yaşama prensiplerinin ve esaslarının, kurum ve kuralları ile birlikte çalışmasını hedefler. Bunu sağlarken, tek tek bireylerin veya farklı nitelik ve büyüklükteki grupların diğer bireylerin kamu düzeni içerisindeki rollerini sınırlayan veya tamamen ortadan kaldıran davranış ve eylemleri frenlemeyi ve yasal bir çerçeve içerisinde önlemeyi sağlayacak bir mekanizmayı işletir. Bu mekanizmanın başarılı bir ekip tarafından yürütülmesi kamu düzeninin devamını temin eden kamu güvenliğini yüksek güvenilir oranlara dayandırılmasını sağlamaktadır. Devlet açısından güvenlik kavramı içerisinde kamu güvenliği, devlet ve vatandaş arasındaki üst düzeyde bir ilişkiyi içermesine rağmen devletin politikalarını ya da kurumun politikalarını yönlendirenler ise yine de seçilmişler ya da atanmış kişilerden oluşmaktadır.

O zaman şüphe olmaksızın kamu ve yaşam alanı güvenliği yanlışsız sağlanabilsin ki vatandaşlarımız devlete olan kurumlara olan güveni daha da artabilsin.
Yaşam alanı güvenliği ise bireylerin günlük yaşamlarını sürdürürken evlerinde, işyerlerinde ulaşım araçlarında ya da günlük hayatın her evresinde devlet baba telakkisinden kaynaklanan vatandaşlarının can ve mal güvenliğini ifade etmektedir.

Yaşam alanı güvenliğinde vatandaşların güvenliği için takım ve ekip çalışmasının gruplaşma ve hizipleşme oluşturmadan ortak akıl ile çözümlenmesi gerekmektedir. Eğer yapı kamu ya da yaşam alanı güvenliği sağlayamıyorsa o zaman yeni yapılanmalara gidilmesinde kamu idaresi açısından yararlı görülmektedir. Bazı kurum ve güvenlik birimlerinde paralel şüphesi olanların istihbaratı yanlış yönlendirme ya da iş engelleme yöntemlerinin de hesaba katılması gerekir. Bu yapıyı destekleyenlerin bazıları hala işbaşında ise kamu güvenliği iş güvenliği ve yaşam alan güvenliği kalmamış demektir. Dolayısıyla bu tedbirler alınmadığı zaman kamu kurumlarında ve yaşam alanı güvenliğin de sorunlar çıkabilecektir. Takdir seçilmiş ve atanmışların. Katlanmak ise halkımızın bir çilesi.
 

Bu yazı toplam 275 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.