1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. MEVCUT DÜZENLEMELERLE YENİ DÜZEN ESKİ DÜZENİN DEVAMIDIR.
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

MEVCUT DÜZENLEMELERLE YENİ DÜZEN ESKİ DÜZENİN DEVAMIDIR.

A+A-

Sayın Başkan hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, yeni düzene ayak uyduramayan hemen gidecek, demiştiniz.

Şu ana kadar yeni düzen sözde kaldı. İcraat makamları ortada yok.

Önce suskunluk ardından zam bombardımanı.

Başı Devlet çekiyor, özel sektörde boş durmuyor.

Öncelikli olarak yerel yönetimlerdeki kamu görevlilerinin görev ve yetkilerini başta Sayın Vali olmak üzere yeniden belirleyeceksiniz.

Makamlar oturmak için değil ter dökmek için doldurulmalı.

Kendileri bir bakıma piyasa düzenleyicileri gibi hareket etmeli, yasal düzenlemelerle cezalar fırsatçılar için en ağır noktaya çekilmeli.

Ve devlet vatandaşının aleyhine olan icraatlar dan bir an önce vazgeçmeli.

Bir Misal. Aile Hekimlikleri. Bir takım aşağılık suistimalciler, devleti haksız dolandıranlar yüzünden Aile Hekimleri birçok ilacı yazmamaya başladı.

Şu ilaç, ben yazamıyorum, Devlet hastanesine, şu ilaç, ben yazamıyorum Tıp Fakültesine... Peki ne yazıyorsunuz, neredeyse Antibiyotikler başta olmak üzere, Ağrı, Psikiyatri, nevroloji, Mide, Kalp geçmişiniz tanınız olsa bile artık hiçbir şey. Ufak tefek hastalıkların ilacını yaz geç. Onunda zaten bir kısmını ilaç farkı ve Muayene ücreti ile geri al.

Kuruluş amacı, devlet hastaneleri ve Tıp Fakültelerindeki yoğunluğu almak, herkesin bir sağlık danışmanı olması üzere kurulan Aile Hekimlikleri neredeyse devlete külfet noktasına devlet eliyle getirilmeye başlandı.

Bir diğeri Enerji ve Tabii Kaynaklar. Berat Albayrak Beyefendi bir gece Meclis çalışmasıyla kaçak, sayaç okuma, yazma gibi bir takım haksız, Vatandaşa yük getiren düzenlemeleri hayata geçirdikten sonra Ekonomi Bakanlığına terfi edinceye kadar iyi götürmüştü.

Sonrası dolardaki başıboşluk ve alın size zam furyası. Elektrik ve doğalgaza zam üstüne zam.

Kış geldi,vatandaş harıl harıl elektrik ve doğalgaz yakacak.. Hadi oradan bu şartlarda yorgan battaniye evde dolaşmaya başlayacak. Çözümü zamda bulmak yerine yurt içi kömür yataklarını en verimli şekilde kullanmak daha doğru olmaz mı?

Her sefer Hükümetimiz yerel MEDYAYA ÖNEM ARZEDER YA, nasıl ayakta kalabilecekler hiç düşünen var mı? Her halde elektronik medya yeter, yazılı medyaya gerek görmüyorlar. Kaç eleman çalışıyor, kaç kişi evine ekmek götürüyor hiç devletin tozlu raflarındaki dosyalara bakıyorlar mı?

15 Temmuz hain darbe girişiminin püskürtülmesinde önemli rol alan yerel yazılı medya GAZETE KAĞIDINI KAÇA ALIYOR, ne kadar zam geldi, son bir yılda hiç araştıran var mı?

KOSKOCA BİR HİÇ. Evet gazete kağıtlarına gelen zamlarla neredeyse ümükleri sıkılan gazetelerin büyük bir kısmı bu kriz bir süre daha derinleşerek devam ederse kapısına kilit vurmak zorunda kalacak.

Özellikle iktidarın yerel uzantılarına hatırlatmak isterim. Bunu bir raporla Genel Merkeze iletsinler.

Bir diğeri Tarım Bakanlığı... Vatandaşa ucuz et yedireceğiz, Hayvancılığı ülkemizde en iyi seviyelere getireceğiz diye yıllardır çırpınız durur. O teşvik, bu teşvik. Sonuç bir adım bile yol alamadık. Yerli üretim fiyatlar sabit durmak bir yana uçtukça uçuyor. İthal kıyma ve kuşbaşına talim.

Şimdi de Bakanlığın eline yüzüne bulaştırdığı Kurban Bayramı öncesi yurt dışından getirilen canlı hayvanların hastalıklı daha açıkçası ŞARBON’LU çıkma sorunuyla baş başayız. Bakanlık bu hayvanlar aylarca gemi ile yolculuk yaptı, hiç zayiat olmadı, hastalığı kaptılarsa Türkiye’de kapmışlardır diye dursun, Milyonlarca dolar uçup gide dursun, Trakya tarafına sevk edilen hayvanların bir kısmı telef oldu, bölge karantinaya alındı. Orası daha bitmeden İstanbul’da yedikleri etlerden hastalık kapan onlarca insan tedavi altında. Bu YURT DIŞINDAN GETİRİLEN HAYVANLARIN BÜYÜK BİR KISMIDA Konya’ya sevk edildi. Yarın bir gün yurdumuzda kontrol altına alınmış olan en tehlikeli Şarbon hastalığı Konya ve diğer yerlere de yayılırsa yurt içinde üretim yapan ve ürettiklerini kaybetme tehlikesiyle yaşayan hayvancılıkla geçinen vatandaşı nasıl koruyacağız? Ve bu ithal etleri korkmadan nasıl tüketeceğiz?

GELİN bir an önce mevcut yasaları, yönetmelikleri ve genelgeleri değiştirerek Merkezden yerele doğru en etkin şekilde çalıştırılabilecek düzenlemeleri hayata geçirelim, ithalat çılgınlığına son verelim, yerli malı yurdun malına yönelelim, bu arada fırsatçıların ümüğünü de sıkalım.

Allah’a Emanet olun.

Bu yazı toplam 738 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.