1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. MEVKA’dan ASELSAN’a ziyaret
MEVKA’dan ASELSAN’a ziyaret

MEVKA’dan ASELSAN’a ziyaret

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri İhsan Bostancı ve beraberindeki heyet, ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesislerini ziyaret ederek, savunma sanayiinde bölge ekosisteminin daha yukarılara taşınması için işbirliği olanaklarını görüştü.

A+A-

Ziyarette, MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı, ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş. yatırımının ülkemiz ve Konya açısından önemine değinerek, “Ülkemiz son yıllarda Milli Teknoloji Hamlesi, Savunma Sanayiinde Yerli Milli Üretim, Teknolojik Derinlik Oluşturulması ve Yerli Tedariğin Geliştirilmesi politikaları yürütmektedir. Bu doğrultuda, dünyanın ilk yüz Savunma ve Havacılık şirketi arasında yer alan ASELSAN gibi bir dünya markası tarafından,  sadece ülkemiz açısından değil, dünyadaki savunma ve havacılık sektörü açısından da önem arz eden çok değerli bir yatırımın Konya’da yapılmasının, son derece tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz ve bölgemize yapacağı katkının farkındayız’ dedi.

İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ

MEVKA olarak 2016 yılından bu yana, Bölgede Savunma Sanayiinin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Program kapsamında, Fiziki Altyapı, Teknik Altyapı ve Nitelikli İşgücü için Eğitim Altyapısının Geliştirilmesi çalışmaları yürüttüklerini, danışmanlık ihtiyacına yönelik faaliyetlerle birlikte, başta KOBİ’ler olmak üzere tüm paydaşlara mali ve teknik destek sağladıklarını, tüm paydaşlarla işbirliği ve koordinasyon faaliyetleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Bostancı, ‘Cumhurbaşkanlığımızın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, Savunma Sanayi Başkanlığımızın ve ASELSAN’ımızın, bu yatırım dolayısıyla bölgemiz potansiyeline duydukları güvene bölge olarak layık olmaya çalışıyoruz. Bu anlamda ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi ile her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi Genel Müdürü Bülent Işık, MEVKA’nın ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Konya Teknoloji Endüstri Bölgesinde konuşlu tesisimiz, sahip olduğu yetenek ve kabiliyet ile nitelikli işgücü açısından,  ulusal ve uluslararası arenadaki potansiyeli ile, örnek gösterilebilecek seviyede” dedi.

Işık, ASELSAN Konya’nın sıra dışı yetkinliği ile dünyanın birçok coğrafyasında bulunmayan ve 3 ay zemin hazırlama ve 9 ay inşaat faaliyeti çalışması gibi kısa bir sürede tamamlanan model alınabilecek bir tesis olduğunu vurguladı.

ASELSAN Konya Genel Müdürü Bülent Işık, “MEVKA ve ekosistemdeki tüm paydaşlar ile Yerli ve Milli Savunma Sanayii, Milli Teknoloji Hamlesi politikaları çerçevesinde bölgede var olan güçlü savunma sanayii potansiyelinin daha da geliştirilmesi için, ekosistem paydaşlarımızla işbirliği gündemimizdeki en önemli konular arasında” dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.