1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Mevlana Alanı Tekrar Yenilenmelidir
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana Alanı Tekrar Yenilenmelidir

A+A-

Mevlana Meydanı’nın yeni haline açıkçası pek alışamadım. Tamamen taşlaşmış görüntüsüyle manevi havasından çok şeyler kaybettiğini düşünüyorum. Meydanın daha çok insan alması amacıyla düşünülmüş bu çalışma ilk başlangıçta mantıklı görünüyordu. Ama zaman geçtikçe bir yanlışa daha imza atıldığına şahit oluyorum. Gül bahçesinin yeşilliği, Selimiye Camii önünden yok edilen yemyeşil görüntünün açığını kapatır mı?
Hiç sanmıyorum.
Çünkü Mevlana’yı ziyarete gelen insanların ön cephede ki şahit olduğu o yemyeşil görüntünün yerinde artık yeller esiyor.
İnsanların o ağaçların gölgesinde oturup sohbet etmeleri ve Mevlana Müzemizi temaşa etmelerinin yerini ne doldurabilir ki?
Bu düzenlemede yanlış yapıldı.
Bazı şeylere, bazı yerlere dokunmamak lazımmış. Oralar yüzyıllar geçse de mevcut görüntüsüyle her zaman revaçta oluyormuş. Mevlana Müzesi önü de bu kapsama giriyormuş. Ama üzülerek ifade edeyim ki hep mişli muşlu ifadelerle duygularımı kaleme alıyorum.
Güzel olanı bozduk. Bunu niçin yaptık anlayabilmiş değilim. Şimdi o meydanda sohbet eden insanlar yok. İtici ve bembeyaz mermerlerle kaplı taşlaşmış meydan var.
Bunu ramazan aylarında Enderun usulü teravih namazı kılmak için mi yaptık?
Hayır.
Bunu o alanda meydana çok ihtiyaç duyduğumuz için mi yaptık?
Hayır.
O halde bundan geri adım atılabilir mi?
Bilemem.
Ama eğer mümkünse orayı eski halinden daha güzel bir hale dönüştürelim. Oraya insanların gidip rahat sohbet edebileceği yeşil alanı tekrar oluşturalım. Çocukların cıvıl cıvıl oynaşacağı çocuk parkları yapalım. Orayı cazibe merkezi haline getirecek bir hüviyete büründürelim. Önüne ney sesine göre dans eden su havuzu yapalım. İnsanların rahat oturabileceği oturma alanları yapalım. Kısacası oraya insanların akın etmesini sağlayacak bir şeyler yapalım.
Daha da geliştirelim.
Ama bu haliyle amacı müze ziyareti ve Selimiye Camii’nde vakit namazı kılmaktan başka bir şey olmayan hiç kimseyi çekemezsiniz. İnsanları o alandan uzaklaştırırsınız. Bunda imzası olanlar! Bunun sorumlusu sizsiniz. Bunun vebali size ait. Hiç hayırla anılmayacaksınız.
Şu ana kadar yapılan yeni değişiklikle alakalı müspet görüş belirten kimseye rastlamadım. Herkesin zihninde hangi akla hizmet bunu yapıldığına dair soru işaretleri var.
Ben diyorum ki gelin buna bir son verelim. Yeni bir proje geliştirelim. Konya’nın manevi mimarına, insanların ilgi duyduğu ve koşa koşa geldiği Mevlana Müzemizin etrafını şu görüntüsünden kurtaralım. Bu yazdıklarımı kulak ardı etmeyin. Lütfen hemen kazmayı vuralım. Orayı şu anki itici ve göz yorucu olan taşlaşmış yapısından kurtaralım.
Bunu hemen yapalım. Bu hali zihinlere iyice nakşolmadan düzeltelim. Maneviyat önderlerimizden olan Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerine yakışanı yapalım. Gerekirse ceplerimizden ödeyelim. Konyalı başına 1 TL toplarsak 1 Milyon TL’nin üzerinde bir rakam ortaya çıkar. Orayı da bu bedelle süper bir şekle büründürebiliriz.
Birde aklıma gelmişken değinmekte yarar görüyorum. Mevlana Müzesi’ne çıkan yolun son aşamasını trafikten arındırarak yayalaştırmamız çok güzel olacaktır. Alaeddin tepesinden Mevlana’ya giden yolu tamamen kapatmamıza gerek yok. Ama Eski Sümerbank yanından İstanbul Caddesi ve Aziziye Camiine giden yola trafik yönlendirilerek Mevlana Müzemize çıkan son aşama tamamen yayalaştırılabilir. Orada insanlarımız trafikten uzak rahatça gezip dolaşabilir. Alışverişini yapabilir.
Bu yazdıklarım lütfen kulak ardı edilmesin. Belediyelerimiz bu işe kısa zamanda el atsın. Bu yapılan hizmete değil, külfete dönüştü. Projenin devam eden kısımlarında farklı uygulamalar belki yapılacaktır.
Ama Mevlana Müzesi’nin hemen yanı başında ki bu görüntü Konyamıza yakışmıyor.
Benden söylemesi…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.