1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Mevlana Caddesi çözüm bekliyor
Mevlana Caddesi çözüm bekliyor

Mevlana Caddesi çözüm bekliyor

Mevlana Caddesi üzerinde bulunan esnaflar, tramvayın yapılmasından sonra mağdur olduklarını söyleyerek, trafikte yaşanan park sorununa ve U dönüşü sorununa acilen çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ediyor.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Cadde üzerinde bulunan esnaf halkı, müşterilerinin arabalarını 5-10 dakikalığına park edemediği için alışveriş yapamadığını bu yüzden de  mağdur olduklarını belirtiyor. Sadece park sorununun değil U dönüşünün de olmaması nedeniyle müşterilerinde yüzde 60 düşüş yaşadıklarını açıklayan esnaf, yol kenarına cep açılarak diğer caddelerdeki gibi ücretli park olması gerektiğini vurguluyor. Cadde esnaflarından  Mithat Bezirci, “Burası ana cadde çok ciddi anlamda trafiğin yoğunluğunu çekiyor bunun farkındayız. Kesinlikle burada uzun süreli park edilmesini bizde istemiyoruz. Fakat biz burada esnafız, ön cadde de olmanın avantajını yaşamak istiyoruz. İnsanlar gelsin arabalarını 10 dakika park edip hem alışverişini yapsın hem de daha önce verdiği siparişleri teslim alsın. Bazen bakıyorsunuz araba 3-4 saat duruyor ne gelen giden var ne de kontrol var. Vatandaşlar siparişi teslim alacak o anda15 dakikalık zaman vermeleri gerekiyor. Ya da trafik uyardı çek arabanı dedi o anda bir iki dakikalık müsamahanın gösterilmesi gerekiyor. Esnaflar mağdur oluyor. Emek çekiyorsun  tam satışını gerçekleştireceksin o ses bütün rızkımıza mani oluyor.” dedi.

YOL KENARLARINA ÜCRETLİ OTOPARK YAPILSIN

Bezirci, cadde üzerindeki dükkanlara caddenin avantajını kullanmak için çok ciddi kiralar ödediklerini vurguladı. Bayram günlerinde Karatay Müftülüğünün arkasından ki otoparkın kapanarak seyyarlara tahsis edildiğini kaydeden Bezirci, “Şems Parkı’nın oraya yapılan katlı otopark var onu da çoğu vatandaş bilmiyor. Bayram zamanlarında çok ciddi bir park sıkıntısı var. Görevini yapan polise zabıtaya bir şey demiyoruz haklılar yapacaklar ama o anda esnaf olarak bir 5 dakika dedik mi bize müsahama göstersinler. Biz müşteriye tamam biz hallettik sakin olun diyebilelim.  Bütün yollara otopark yapıldı buraya da yapılsın. Koysun 0-20 dakika ücretsiz geri kalan şu kadar para desin onu gören insan ona göre tedbirini alır. Öbür türlü burada görev yapan memurun inisiyatifine kalıyoruz. Bazıları çok efendi anlayışlı olur bazıları da tam tersi kendini anlatamıyorsun.” şeklinde konuştu.

VERİMLİLİĞİMİZ YÜZDE 60 DÜŞTÜ

Cadde esnaflarından Halit Onüçyıldız ise 30 senedir Mevlana Caddesi üzerinde esnaflık yaptığını bildirerek, raylı sistemden sonra cadde verimliliğinin yüzde 60 düştüğüne dikkat çekti.  Müşterilerinin yüzde 95’inin araçla geldiğini dile getiren Onüçyıldız, sanayi esnafının caddeyi unuttuğunu söyledi. Onüçyıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “En tanıdığımız adamlar telefon açıyor oraya gelemiyoruz, duramıyoruz, geri dönüşü yok diye. Bu caddeye girildiğinde u dönüşü yok.  Burada park yapılacak paralı cep olmalı. Burada siftahsız dükkan kapatıyoruz.  Tam müşteri ürünü alacakken trafik polisi geliyor amansızca o sesi çalıyor. Trafik kontörlü yapmak istediğinde de aracı dükkanların önünde durduruyor, ondan sonra müşteri gelip durmuyor.  Gidip iplikçi caminin önü boş orada durmuyor. Kontrole karşı değiliz. Kontrol olmazsa düzen sağlanmaz ama esnaf burada ekmek parası kazanıyor. Vergi verip, dükkan kirası ödüyor.  Trafik kontrolüne, kanuna karşı değiliz ama bu arada esnafları da düşünmek lazım. Çözüm yapılıncaya kadar da biraz müsamaha gösterilsin.”

KONYA’DA YOLLAR DARALIYOR

Tramvayın caddenin ölmesine neden olduğunun altını çizen esnaflardan Halit Koçak, dünyada her yerde yolların zaman içerisinde genişlediğini Konya’da ise daraldığını dile getirdi. Tramvaydan önce yolun 3 şerit olduğunu ve rahat gidildiğini belirten Koçak, günümüzde birinin park etmesiyle kazaların, kavgaların, esnafla trafik polisleri arasında sorunların yaşandığını vurguladı. Vatandaşların 5-10 dakika işlerini halledemediğini kaydeden Koçak, “Otopark sorunu çok fazla. Mevlana otoparkına kadar çok ciddi sorunlar var esnaflar da. Burada ben farklı kasıt arıyorum. Belediyedeki üst yetkililerin eline arabayı verin Alaaddine geri çıksın. Valiliğin oradan çıkamayacak nereden dönecek. Mevlana Kültür Merkezi’nin oradan çıkış var anca.” ifadelerini kullandı.

CADDE KAPATILIRSA ESNAF KEPENK İNDİRİR

Halit Koçak, caddenin kapatılacağı yönünde söylentilerin olduğunu ve trafiği kapanınca caddenin biteceğini dile getirdi. Zafer’den örnek veren Koçak, “ Zafer nasıl bittiyse 2001 yılında burası da öyle olacak. Zaten Zafer kapandı Kule açıldı buda manidar. Zafer’de sadece fast food’cular kaldı ki onlarda her sene el değiştirir. Çok güzel bir caddeydi. Esnafın çoğu battı. Burası da öyle olacak kapandığı anda kepenkler inecek. Burası tramvay yapılacağı zaman 2 sene kapandı esnaf mağdur oldu. O zamandan ‘Abi oraya geldiğim zaman çıkamıyorum’ diyen çok samimi eski dostlarım oldu. Buradaki esnafı bitirmeye yönelik çalışmaların yapıldığını düşünüyorum. Burayı yürüyüş yolu yapacaklarmış. İstiklal Caddesi’ndeki kalabalık Konya’nın 3’te biri. Nerede bulacaksın o kalabalığı. 6 seneki önceki kalabalık bile yok şu anda.” diyerek ifadelerini sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum