1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 'Mevlana Üniversitesi Selçuk Üniversitesine devredilmedi'
'Mevlana Üniversitesi Selçuk Üniversitesine devredilmedi'

'Mevlana Üniversitesi Selçuk Üniversitesine devredilmedi'

Mevlana Üniversitesinin tamamen Selçuk Üniversitesine devredildiğine dair haberlerin doğru olmadığı, sadece kurucu vakfa yönelik bir kayyum atamasının söz konusu olduğu bildirildi.

A+A-
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri, kurula Mevlana Üniversitesinin Selçuk Üniversitesine devrine yönelik herhangi bir adli makamdan bir talep veya tebligat iletilmediğini belirtti.

Bazı basın kuruluşlarında "Mevlana Üniversitesinin tamamen Selçuk Üniversitesine devredildiği" şeklinde yer alan haberlerin doğru olmadığını ifade eden yetkililer, bu üniversitenin tamamen devrinin değil, sadece kurucu vakfa yönelik bir kayyum atamasının söz konusu olduğunu aktardı.

Yetkililer, "17 Mayıs 2016 tarihli Konya Cumhuriyet Başsavcılığının, Gevher Sultan Eğitim Araştırma Sağlık ve Kültür Vakfı (GESAV) ile Mevlana Üniversitesinin soruşturmaları kapsamında zarara uğratıldığı, üniversitenin zararına işlemler tesis edildiği, vakıf ve üniversitenin suç işlenmesine araç olarak kullanıldığına yönelik kuvvetli şüphe oluşturulmasına neden tespit edildiğine dair yazı YÖK'e intikal etmiştir" ifadesini kullandı.

YÖK yetkilileri, Yükseköğretim Denetleme Kurulu nezdinde yapılan inceleme ve soruşturma işlemlerinin mevzuata uygun olarak sürdürüldüğü ve çok kısa sürede sonuçlandırılacağını da açıkladı. 

İŞTE KAYYUM HEYETİ!

Konya'da "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında bünyesinde Mevlana Üniversitesinin bulunduğu Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Sağlık ve Kültür Vakfına (GESAV) atanan kayyum heyeti belli oldu.

Konya 5. Asliye Hukuk Mahkemesince GESAV'a atanan kayyum heyeti belli oldu.

Mahkeme; Kamu Ceza Hukukçusu Yard. Doç. Dr. Mehmet Aykanat, İktisat ve Para Uzmanı Prof. Dr. Abdulkadir Buluş ve Maliye Finans Uzmanı Doç. Dr. Zekeriya Mızrak’ın, vakfın yönetim kurulu ve mütevelli heyeti adına tüm yetkileri kullanmak üzere kayyum olarak atanmasına karar verdi.

Konya'da FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında bünyesinde Salı günü Mevlana Üniversitesinin bulunduğu GESAV'a mahkeme kararıyla kayyum atanmıştı.

GESAV'ın "suç işlemede" araç olarak kullanıldığı, örgüte finans sağlamak amacıyla toplanan himmet paralarının sisteme sokulması ve örgüte aktarılması amacıyla kullanıldığı iddia edilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.