1. YAZARLAR

  2. Mehmet KAYA

  3. Mevlana Üniversitesi’ne atanacak rektör belli
Mehmet KAYA

Mehmet KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana Üniversitesi’ne atanacak rektör belli

A+A-

Artık MGK kararlarına bile giren Paralel Yapı ile mücadele nokta operasyonlarla devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda da Paralel Yapı’yla ilişkileri nedeniyle birçok eğitim kurumuna el konulmuş ve yönetimleri kayyumlara devredilmişti.

Kayyum heyeti görevine başladı, hem öğrencileri mağdur etmemek için hem de okulları gelecek eğitim yılına hazırlamak için çalışmalarını sürdürüyor.
Aynı operasyon kapsamında hatırlanacağı gibi savcılık YÖK’e yazı göndererek Mevlana Üniversitesi’nin garantör üniversite olarak Selçuk Üniversitesi’ne devredilmesini istemişti. Selçuk Üniversitesi yönetimi de gerekli yazışmaları yaparak, Mevlana Üniversitesi’nin devri için girişimlerde bulunmuştu.
Öncelikle şunu açıklayalım; Mevlana Üniversitesi’ne kayyum heyetinin atanması gibi bir durum söz konusu değil. Kurulan her vakıf üniversitesine bir devlet üniversitesi hami oluyor. Buna da garantör üniversite deniliyor. Garantör üniversitenin amacı özel üniversiteler ileride bir sorunla karşılaşmaları durumunda öğrencilerin mağdur olmaması sağlamak.

Mevlana Üniversitesi’nin garantörü de Selçuk Üniversitesi…
Gelelim asıl meseleye… YÖK hala neyi bekliyor? YÖK’e yazı yazılalı 2 haftadan uzun bir süre oldu, ancak hala Mevlana Üniversitesi’nin kaderi netleşmiş değil.

YASAL ZEMİN VE ÖĞRENCİ MAĞDURİYETİ
Aslında Mevlana Üniversitesi’nin kaderi net. Atanacak rektörün kim olduğu bile belli. Ancak, Mevlana Üniversitesi’nin devri gerçekleşirken iki önemli konuda hassasiyet gösteriliyor. Bunlardan ilki bu üniversitede okuyan 4 bine yakın öğrenciyi mağdur etmemek. Bu nedenle hassas hesaplar yapılıyor. İkinci mesele de devri sağlam bir yasal zemine oturtmak. Hem Selçuk Üniversitesi yönetimi hem de YÖK her iki meselenin üzerinde ciddiyetle duruyor.
Önemli noktalardan biri de öğrencilerin eğitimlerini hangi fiziki mekanlarda sürdüreceği… Devir işleminin ‘yasal zemine oturtulması’ konusundaki önemli noktalardan birisi burası. Yasal anlamda eğer Mevlana Üniversitesi’nin mevcut kampusunda eğitim verilmesi olanaksız hale gelirse, bu üniversitenin öğrencileri Selçuk Üniversitesi’nin öğrencileriyle aynı dersliklerde eğitim görecek.

REKTÖR KİM OLACAK?
Tabi konunun hassas noktalarından biri de Mevlana Üniversitesinin akademik kadrosu ve yönetimi. Paralel Yapı’yla doğrudan bağlantısı olduğu tespit edilen akademik kadrodan ve yönetimden isimlerin tasfiye edilmesi bekleniyor. Bu noktanın üzerinde de hassasiyetle duruluyor. Ancak hem yasal nedenler hem de akademik kadronun tasfiye edilmesi halinde, yeni oluşturulacak bir akademik kadronun zorluğu bu işi daha çetrefilli hale getiriyor. Ancak önemli mesafe de kat edildiği ortada. Zira devir işlemlerinin ardından Mevlana Üniversitesi’ne atanacak rektörün ismi bile şu anda net. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in yardımcılarından biri Mevlana Üniversitesi’ne rektör olarak atanacak. Atanacak isim belli. Birçok kaynağın ortak görüşü Prof. Dr. Mehmet Okka’nın Mevlana Üniversitesi’nin yeni rektörü olacağı yönünde. Ancak Selçuk Üniversitesi’nin 4 rektör yardımcısından hangisi rektörlük görevine atanırsa atansın bu görevi dört dörtlük yapacağına eminim.

 

Bu yazı toplam 1257 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum