1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. Mevlana'nın Pergel Metaforu
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana'nın Pergel Metaforu

A+A-

Mevlana'nın bir müslümanın dünyaya bakışını ifade eden pergel metaforu diye isimlendirilen harika bir anlatımı vardır. Mevlana şöyle der: "Pergelin iğneli ayağı sabittir benim dinimde, ama diğer ayağıyla yetmiş iki milleti dolaşırım".
Müslümanlar, kendi dışındakileri ötekileştirmemiştir. Batı, kendi dışındakileri ötekileştirerek onları düşman olarak görmüştür. Onları yok edilmesi gereken bir düşman olarak görmüştür.
İletişim araçlarındaki başdöndürücü gelişmeler, içerisinde yepyeni fırsatları da barındırmaktadır. Bilgiye ulaşım hiçbir devirde bu kadar kolaylaşmamıştı. İstediğiniz bilgiye çok kısa bir zamanda maliyetsiz olarak ulaşabiliyorsunuz.
İmkanların bu kadar geniş olması bunun değerlendiriliyor olduğunu göstermez. Gözlemlediğimiz kadarıyla işin oyun ve eğlence yönüyle ilgileniyoruz.
Yeryüzünün halifesi olarak gönderildiğimizi hiçbir zaman unutmamamız gerekir.
Dünyanın ıslah olmasının ve güzelleşmesinin müslümanlar eliyle olacağını zihnimize kazımamız gerekiyor.
İstikbalde en güz sedanın İslam sedası olacağı inancıyla gençlerimizi yetiştirmeli ve buna göre hazırlıklarımızı yapmalıyız.
Pergelin sabit ayağı olan çivili ayağını temsil eden inancımız, kültürümüz ve hedeflerimizi en güzel ve olması gerektiği şekilde öğrenmemiz ve yeni nesillerimize aktarmamız gerekir.
Bu olmadan diğer ayağıyla hiçbir şey yapamayız. Pergel mutlaka iki ayaklı olacak. Eğer çivili sabit durmazsa yapacağınız bir şey yoktur.
Dinin nesillerimize hitap etmesini arzuluyorsak din dilinin güncellenmesi gerekiyor. İslam'ı asrımızın idrakine ve aklına sunmalı, bunun 2015 dünyasında yaşayan insanlara nasıl derman olur üzerinde düşünmeli ve çözüm yolları bulmalıyız.
Bir noktaya kadar her gelişmenin nasıl bir kazanca çevrilebileceği üzerinde yoğunlaşılması müteakiben ön alınması ve belirleyici noktaya ulaşılması elzemdir.

PERGEL METAFORU
Hayatın her alanında gelişme ve ilerleme.
Bunu gerçekleştirirken diğer tecrübelerden faydalanmak gelişme için gereklidir.
Tüm toplumların ürettiği kültüre dünyanın hafızası gözüyle bakabilmek önemlidir.
Batının yaptığı gibi diğer toplumları asimile veya elimine etmek değil onlardan da faydalanarak yeni atılımlar gerçekleştirmek esastır.
İnsana sadece kendi aklı yetmez başkalarının aklından faydalanması gerekir. Toplumların da başka toplumların tecrübelerinden yararlanmaya ihtiyacı vardır.
Müslümanlar bunu Emeviler ve Abbasiler döneminde gerçekleştirdi ve dünya devleti oldular. Osmanlılar, Emevi, Abbasi ve Endülüs tecrübesi üzerine yüzyıllarca süren bir devlet kurmayı başardılar. Batılılar Endülüs ve Osmanlı tecrübesini inceleyerek Rönesans ve Reform hareketini, sanayi devrimini gerçekleştirdiler.
Eğer bugün bizler de yeniden bir atılım ve sıçrama gerçekleştireceksek dünya tecrübesinden maksimum derecede istifade etmemiz gerekir. Bunu yaparken bir ayağımız kendi inanç ve kültür coğrafyamız sağlam bir şekilde basacak diğer ayağımızla dünyayı rasat edeceğiz. Dünyanın birikiminden faydalanıp onun üzerine sözümüzü söyleyeceğiz.
Öncelikle böyle bir hedefimiz var mı?
Varsa bu hedefe yürümeye hazır mıyız?
Yürümek için gerekli hazırlıkları yaptık mı?
Gerekli donanıma sahip miyiz?
Maddi manevi ihtiyaç duyulan unsurlar sağlandı mı?
İhtiyaç duyulan altyapı çalışmaları yapıldı mı?
Bunu sağlayacak eğitim sistemimiz oluşturuldu mu?
Özgürlük ortamı gerçekleştirildi mi?
Hepsinden önemlisi bunu gerçekleştirecek imani ve islami donanıma sahip miyiz?
Bu sorulara cevabımız olumlu ise vira Bismillah deyip başlamamız gerekir. Çünkü yol uzun ve çetrefilli.
Muhabbetlerimle

MUSTAFA ÖZEL’DEN GÜZEL SÖZLER
- “Uzun ömürlü teşkilatlar, en güçlü olanlar değil, intibak yeteneğine sahip olanladır. Bu durum canlılar için de geçerlidir.
- Farklı bakamayandan lider olmaz
- “Anadolu’nun yüzde 90’ının lideri ölü, erkek ve uzaktadır. Liderlerimizi yanımıza çekmemiz lazım. Kimse kendine yakın kişilerin liderliğinin farkında değildir. Amerika’da ise durum tam tersinedir. Onlardaki liderlerden örnek istesek, hepsi günümüzden kişileri vereceklerdir” dedi.
- Yetki vereceksin, hesap soracaksın. Bizim şirketlerimizde yetkisiz sorumlular, yetkili sorumsuzlar var” dedi.
- Yöneticilerin farklı bakış açılarına yeşil ışık yakmaları gerekir.
 

Bu yazı toplam 18764 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.