1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Mevlana'nın Tarihi dokusu açığa çıktı
Mevlana'nın Tarihi dokusu açığa çıktı

Mevlana'nın Tarihi dokusu açığa çıktı

Mevlana Müzesi ve 2. Selim'in yaptırdığı Sultan Selim Camisi'nin önündeki yüksek ağaçlar ve binalarla kaplı alan, müzenin üstündeki ünlü Kubbe-i Hadra (Yeşil Kubbe) her açıdan görülecek şekilde yeniden düzenleniyor.

A+A-
Her yıl 1,5 milyondan fazla kişinin gezdiği, Ayasofya ve Topkapı Sarayı'nın ardından Türkiye'de en çok ziyaret edilen 3. müze olan Mevlana Müzesi'nin çevresi, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında, daha sade ve tarihi dokunun ön plana çıktığı bir kimliğe kavuşuyor.
Konya'daki şehzadeliği döneminde 2. Selim'in yapımına başlayıp padişahlığı döneminde bitirdiği Sultan Selim Camisi ve yanındaki Mevlana Müzesi'ni gizleyecek şekilde büyüyen yüksek ağaçların bulunduğu parkta kapsamlı bir düzenlemeye gidiliyor.

-Kent meydanı hüviyetine büründü-

Yine aynı proje kapsamında, yakınlardaki İl Halk Kütüphanesi ve çevresindeki görüntü kirliliği oluşturan bazı binalar yıkılıp, yanından geçen yol müze kompleksinden uzaklaştırıldı. Bölge, bir kent meydanı hüviyetine büründü.
İnşaat çalışmalarının son aşamaya geldiği projede, geceli gündüzlü devam eden çalışmalarla eskiden büyük bölümü park olan alan granitle kaplanıyor. Çalışmaların ay sonuna kadar tamamlanarak Mevlana'yı Anma Vuslat Yıl Dönümü Törenleri'ne yetiştirilmesi hedefleniyor. Aralık ayında Konya'ya gelecek Mevlana dostlarının, müzenin üstündeki çinileriyle ünlü Kubbe-i Hadra'yı, tarihi Alaaddin Tepesi yönünden ve diğer açılardan tüm ihtişamıyla görebilmeleri amaçlanıyor.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kente çok güzel ve tarihi özellikler taşıyan bir meydan kazandırdıklarını, 25-30 bin kişinin ibadet edebileceği, bir araya gelebileceği meydanın kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.

-Yaşayan Mevlevihane de kurulacak-


Çalışmayla bölgedeki görüntünün değiştiğini, Sultan Selim Camisi ve Mevlana Müzesi önünde şehre değer kazandıracak bir alan oluştuğunu vurgulayan Akyürek, şunları kaydetti:
''Aynı anda Sultan Selim Camisi'nin restorasyonu ve güçlendirilmesi çalışması da caminin içinde devam ediyor. Bu meydan, şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun. Konya'nın gerçek manevi merkezinin bulunduğu alanı daha güzel hale getireceğiz. Bölgeye ayrıca, içinde çok sayıda müzenin bulanacağı bir Konya Müzesi Projesi hazırlıyoruz. Aynı zamanda yaşayan bir Mevlevihane de projelendiriliyor. Mesnevi'de anlatılan öğüt verici hikayelerden derlenecek oyunların sergilenebileceği, gösterilerin yapılacağı yeni bir Şehir Tiyatrosu projesi de başlatıldı. Çok yönlü bir şekilde Mevlana Türbesi ve çevresini Konyamıza kazandırmaya gayret ediyoruz.''
Mevlana Müzesi'nin önünden geçen vatandaşlar ve burada iş yeri bunan esnaf da bu çalışmayı olumlu bulduklarını belirterek, ortaya çıkan güzel görüntünün yerli ve yabancı turistlerce de beğenileceğini ifade etti.
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.