Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

MEVLİD

A+A-

Arapça bir isim olan ‘mevlid’Türkçemizde doğum zamanı doğum yeri ve doğum anlamlarına gelir. Özel olarak kullanıldığında da Hz. Peygamber as.’ın doğum günü ve zamanı ile doğduğu ev anlamındadır. Ancak Hz. Peygamber as.’ın doğumunun kutlandığı geceye ‘mevlid’ denildiği gibi o gecede cami ve mescidlerde özel olarak yakılan kandiller sebebiyle de günümüzde bu geceye de ‘mevlid kandili’ denmiştir. Yani ‘mevlid’ denilince bütün bunlar hatırımıza gelmektedir.

         Ne var ki, bu kelime günümüzde ‘mevlud’ veya ‘mevlüd’ şeklinde de kullanılmaktadır.

         Aslında Hz. Peygamber as.’ın doğduğu dönemde bugün kullanmakta olduğumuz takvim kullanılmıyordu. O yıllarda bir zaman belirlemek için bazı önemli olaylar zamanı belirlemede bir başlangıç olarak alınır ve o olaydan şu kadar zaman önce veya şu kadar zaman sonra gibi ifadeler kullanılırdı.

Nitekim o dönemde kullanılan zaman belirleme noktası şöyle bir olay kullanılmakta idi: Kâbe’nin önemini silmek için Yemen’de büyük bir mabet yaptırılmıştı. Bunu tanıtmak ve ticaret kervanlarını da buraya çekebilmek için, Kâbe’yi yıkmak üzere içlerinde fillerin de bulunduğu bir ordu ile Ebrehe Mekke’ye yürüdü. Ancak yıkım işini gerçekleştiremedi.

İşte bu olay tarih belirlemede bir başlangıç olarak kullanıldı ve bir zaman belirlemede ‘fil olayından/yılından şu kadar zaman önce veya sonra’ şeklinde anlatılmaya başlandı.

Hz. Peygamber as.’ın doğum tarihi de bu olaya göre anılır ve tanıtılır oldu. Buna göre Hz. Peygamber as.’ın doğum tarihi de anlatılan ve nakledilen sonraki yıllarda Rebiu’l-evvel ayının 12. gecesine rastladığı Mısırlı astronomlar tarafından belirlendi. Bu rivayet Osmanlılar tarafından da kabul edildiği için, günümüzde de Hz. Peygamber as.’ın doğum günü bu gecede kutlanır oldu.

Bahse konu Fil yılının Rebiu’l-evvel ayının 12. gecesi ise bugün kullanmakta olduğumuz milâdî takvimin 20Nisan 571 ine tesadüf ettiği hesaplarla tespit edildi.

Günümüzde Rebiu’l-evvel ayının 12. gecesi ‘mevlid kandili’ olarak kutlanmakla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1989 yılından itibaren bir hafta olarak kutlanması esas alınınca bu kandilden ayrı olarak ve 20 Nisan esas alınmak suretiyle bir hafta boyunca kutlanır oldu.

Hafta 20 Nisan’ı içine alacak şekilde belirlenip her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilân edilmektedir. Gençlerin ve öğrencilerin de iştirakini sağlamak maksadıyla Türkiye Diyanet Vakfı tarafından da Hz. Peygamber as.’la ilgili bazı yarışmalar da tertip edilmektedir.

Önemli olan Hz. Peygamber as.’ın hayatını bilmek ve O’nu kendimize örnek edinebilmektir. Yapılan bu ve benzeri faaliyetler aslında gençlerimiz için olduğu kadar yaşını başını almış Müslümanlar için de önemlidir.
         Bu konuda yapılacak en güzel ve faydalı faaliyetlerden biri de bu günleri fırsat bilerek her yıl Hz. Peygamber as’ın hayatını anlatan ve hakkında yazılmış kitaplar okuyabilmektir. Çünkü O’nun hayatı biz Müslümanlar için son derecede önemlidir.

Bu sebeple bu haftanın bütün Müslümanlar için önemi bilinecek şekilde kutlanması en samimi temennimdir.

Bu yazı toplam 536 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.