1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Mevlid Kandili’ni Layıki İle İdrak Edebilmek
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlid Kandili’ni Layıki İle İdrak Edebilmek

A+A-

Dünya siyasi gündeminin yoğun olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Özellikle at izi ile it izinin birbirine karıştığı bir dönemde Müslümanlar olarak en büyük silahlarımızdan olan duayı unutmamalı ve kandil gecelerini fırsat bilerek İslam ümmetinin içinde bulunduğu keşmekeşliğin son bulması için bolca dua ve niyazda bulunmalıyız. Bununla birlikte elbette medeniyetimizi savunmak amacıyla vatan müdafaasında ki asli görevimiz olan cihad anlayışından da uzak kalmamalıyız.
Bu gece önemli bir kandili idrak edeceğiz: Mevlid kandili…
Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğum günü farklı mezheplerden birçok Müslüman tarafından kutlanır. Değerli okurlarım, değinmeden geçemeyeceğim. Kandil geceleri İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır. İslam’da olmayıp sonradan girdiğinden ötürü normalde bid’attır. Ama bid’atlerle alakalı olarak ortaya çıkacak olan yanlış algılara dikkat etmeliyiz. Bid’at-ı hasene kalıbına sığdırıp tüm olan bitende kurtarıcı gibi değerlendirmek suretiyle ibadet hayatımıza kadar yansıyacak hatalardan şiddetle sakınmalı ve haddimizi hududumuzu bilmeliyiz. Bu gecelerin kutlanması, ibadetlerden, zikirlerden uzak kalmak anlamına gelmez. En iyi şekilde değerlendirmek amacıyla bolca namaz eda ederek, af ve mağfiret için rabbimize yakarmalıyız. İki cihanın efendisi (sav)’in dünyaya teşrifleri vesilesiyle meydana gelen hadiseleri hatırlamalı ve yaşamımızı âlemlerin efendisi (sav)’in çizgisi doğrultusunda tanzim etmeliyiz.
Peki, bu geceyi nasıl geçirmeliyiz?
Bütün kandil gecelerinde olduğu gibi Mevlid Kandilinde de yapılması gereken bir takım ibadetler vardır. Tövbe etme, sevap kazanma ve gönül huzuruna kavuşma amacıyla yapılan ibadetleri sıralayalım.
1. Bu gecede bolca Kur’an-ı Kerim okunmalı; Allah kelamına olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir.
2. Peygamber Efendimiz (sav)’e bolca salat selâmlar getirilmeli; Onun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuurumuzu taze tutacak bir dik duruşta olmalıyız.
3. Varsa kaza, nafile namazlar kılınmalı; özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmelidir.
4. Bolca tefekkürde bulunulmalı, Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeliyiz. En önemlisi de gereğini yerine getirmeliyiz.
5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi iyice yapılmalıdır. Hayatımızın geçmişinde ki hataları bir daha yapmamak üzere tevbe istiğfar etmeli ve kalan ömrümüzün plân ve programı çizilmelidir.
6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmelidir. Bu geceyi son fırsatmış bilerek tevbe istiğfar etmeliyiz. Bir daha günah işlememeye azmetmeliyiz. Bu fırsatı kaçırıp ta gelecek kandile tehir etmek gibi şeytani bir saçma düşüncenin esaretinden nefsimizi kurtulmalıyız.
7. Her anımızı bolca zikir çekerek ve dualarla ihya etmeliyiz.
8. Etrafımızda ki müminlerle helalleşmeli, onlarla irtibatımız cihetinden rızalarını almalıyız.
9. Bu gecenin yüzü suyu hürmetine küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmelidir.
10. Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmelidir.
11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmelidir.
12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmelidir.
13. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalıdır.
14. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmelidir.
15. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstatlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmelidir. Ama bunda önemli olan seslerini duymak en güzel olanıdır.
16. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalıdır.
Değerli kardeşlerim, özellikle bu günlerde İslam âleminde yaşanan karanlık günlerin son bulması için rabbimize kalben yalvarıp yakarmalıyız. Bu geceleri idrak ederken yasak savma kabilinden riyakâr ibadetlerden uzak kalmalı ve İslam âleminin küfür karşısında bugün yaşadığı zorlukların üstesinden gelebilmesi için gerekirse tatlı uykularımıza kıyarak sabahlara dek dua ve niyazda bulunmalıyız.
Zor zamanlar yaşıyoruz. Bu dönemlerde yüce huzurdan İslam ümmetinin imanı durumu kontrol ediliyor. İmani yapımızın düzeyine göre göklerden yardım geliyor. Riyakâr ibadet ve davranışlardan uzak durmalı ve kardeşlerimizin içinde bulunduğu zor anları biz yaşıyormuşçasına bir haleti ruhiye içinde olmalıyız. Eğer kardeşlerimizin durumlarından etkilenmiyorsak işte o zaman imani sorgulamamızı yapmalı ve imanımızı gözden geçirmeliyiz.
Allah’ın rızasını kazanmak için başka akla ne geliyorsa tatbiki bu gecelerde değil her gecemizde böyle davranılmalı. Ne demişler; ‘her geceni Kadir, Her geleni Hızır’ kabul et.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.