1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mevlit Kandili
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlit Kandili

A+A-

Zaman su gibi akıyor.
Saniyeler, dakikaları, dakikalar, saatleri, saatler günleri, günler yılları kovalayarak geçiyor. Bizde bunların arkasından koşarak, gündemi yakalamaya çalışıyoruz.
Bu Hafta Hz. Peygamberimizin doğumu nedeniyle Mevlit Kandili olarak kutlanacak. Herkes O’nu anlamak için çalışacak. O’nun ümmeti olma şerefini görecek.
Allah O’nun isteği ümmet olmamızı bize nasip etsin, O’nun sevgisine layık olalım.
Hz. Muhammet Miladi 20 Nisan 571 yılında doğdu. Peygamber efendimiz doğduğu gece O'nun dünyayı teşrif etmesine alamet olarak bir çok olaylar meydana gelmiştir:
Peygamber efendimizin doğduğu gece meydana gelen bu olaylar aynı zamanda Onun peygamberliğinin haber veren mucizelerdir. Bu mucize ve olağanüstü olaylar şunlardır:
O gece, bin yıldır ateşe tapan Mecusilerin bin seneden beri yanmakta olan taptıkları ateş aniden sönüverdi. Sevgili peygamberimizin dünyaya geldiği gece, büyük bir yıldız doğdu. Bunu gören Yahudi alimleri, Tevrat’ta belirtilen peygamberin doğduğunu anladılar. Ashab-ı kiramdan Hassan bin Sabit anlatır:
"Ben sekiz yaşında idim. Bir sabah vakti Yahudinin biri; "Ey Yahudiler!" diye çığlık atarak koşuyordu. Yahudiler; "Ne var, bu bağırman nedendir?" diyerek yanına toplanınca, o; "Haberiniz olsun Ahmed'in yıldızı bu gece doğdu! Ahmed bu gece dünyaya geldi..." diye cevap verdi. Peygamberimizin doğduğu gece Kabe'deki putların hepsi yüzüstü yere yıkıldı. Urvet-übn-ü Zübeyr bildirdi: "Kureyş'den bir cemaatin bir putu vardı. Yılda bir defa onu tavaf ederler, develer kesip şarap içerlerdi. Yine öyle bir gün, putun yanına vardıklarında, onu yüzüstü yere yıkılmış buldular. Kaldırdılar, yine kapandı. Bu hal üç defa tekrarlandı. Bunun üzerine etrafına iyice destek verip diktikleri sırada, şöyle bir ses işitildi:
"Bir kimse doğdu, yeryüzünde her yer harekete geldi. Ne kadar put varsa hepsi yıkıldı. Kralların korkudan kalpleri titredi!" Medayin şehrindeki İran Kisrası’nın sarayının on dört kulesi, burcu yıkıldı. O gece gürültüyle ve dehşetle uyanan Kisra ve halkı; yine kendilerinden bazı ileri gelenlerin gördükleri korkunç rüyaları tabir ettirdiklerinde, bunun büyük bir şeye alamet olduğunu anlamışlardı. O zaman mukaddes sayılan Save Gölü'nün de o gece bir anda suyu çekilip kuruyuvermişti. O gece Semave Deresi taşmıştır.
Hz.Muhammed (S.A.V) in doğduğu geceden itibaren, şeytan ve cinler artık Kureyş kâhinlerine hadiselerden haber veremez oldu. Kehanet sona erdi...
O, bir rahmet Peygamberidir. O’nun hürmetine Müminlerin ruhları boğazına dayanıncaya kadar tevbeleri makbul sayılmıştır. Bütün Peygamberler Resulullah Efendimize iman etmiş ve Allahü Teala onlardan şöyle bir ahit almıştı:
“Ümmetlerinden Resulullah Efendimizin vaktinde bulunmak her kime nasip olsa hepsi ona uyacak, O’na yardım ve itaat edeceklerdir. O’nun hürmetine kafir ve müşriklerin azabı ahrete bırakıldı. Zira O, alemlere rahmet olarak gönderildi.
+++ +++
Bir Müslüman, Bir Hıristiyan münakaşa ediyorl ardı. Oradan geçmekte olan Abdülkadir-i Geylani hazretleri sordu:
_Niçin münaşaka ediyorsunuz ?
- İkimizde kendi peygamberimizin üstün olduğunu müdafaa ediyoruz.
Abdülkadir-i Geylani Hazretleri Hırıstiyana sordu :
- İsa Aleyhisselamın üstün olduğunu nasıl ispat edersin?
- O, ölüyü diriltti.
- Ben Peygamber değilim. Fakat Allahüteala’nın izni ile bir ölüyü diriltsem, bizim Peygamberimize inanır mısın ?
- Tabi inanırım.
- Şu mezarlığa gidelim, İstediğin bir mezarı göster !
Hıristiyan harap olmuş bir mezarı gösterdi. Abdülkadir-i Geylani Hazretleri sordu:
-Peygamberiniz ölüyü diriltmek için ne söylerdi ?
-Kum bi iznillah ! ( Allah’ın izni ile kalk!) derdi.
Abdülkadir-i Geylani hazretleri kabre dönüp :
“Kum bi iznillah !” deyince, kabirden bir ölü kalktı.
Hıristiyan bu kerameti görünce Peygamberimizin üstünlüğünü anlayıp, Müslüman oldu.

Bu yazı toplam 181 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.