1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Meydan; “Köy Enstitüleri eğitim ve üretim hedefindeydi”
Meydan; “Köy Enstitüleri eğitim ve üretim hedefindeydi”

Meydan; “Köy Enstitüleri eğitim ve üretim hedefindeydi”

Eğitim-İş Konya Şubesi tarafından düzenlenen “Bir milletin uyanışı ve 79. yılında Köy Enstitüleri konulu söyleşi programına katılan Tarihçi-Yazar Sinan Meydan, Köy Enstitülerinin hedefinin Üretim için Eğitim, Eğitim İçin Üretim olduğunu söyledi.

A+A-

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Köy Enstitüleri eğitimde yapılan bir seferberliğin adı olup, aslında bir mucizedir. Kendi insanına inanmanın, bu kadim topraklarda istenildiğinde neler yapılabileceğinin bir kanıtıdır. Her şeye rağmen artık çok rahatlıkla görebiliyoruz ki, tek çare Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin ışığında kuruluş felsefesine dönmekle olacaktır” dedi.  
Köy Enstitüleri Üretim ve Eğitim Hedefiyle Kuruldu
Tarihçi-Yazar Sinan Meydan Köy Enstitülerinin kuruluş hedefinin Üretim için eğitim, eğitim için üretim olduğunun üzerinde durarak, “Cumhuriyeti zor koşullarda kazandık. Ama koruyamadık. Atatürk ve Atatürkçü Köy Enstitülerini doğru anlayıp, demokrasiyle taçlandırabilseydik bugünleri yaşamazdık.  Köy Enstitüleri bir Türk buluşu olup, sadece bir eğitim kurumu değil, bir aydınlanma projesidir.  Çağdaş, bilimsel ve laik bir eğitim modelidir. Üretimin yanında, kültür, sanat ve spora önem veriliyordu.  Ülkemizde yeniden bir eğitim devrimine ihtiyaç vardır.  Bu eğitim laik, bilimsel ve Köy Enstitüsü modelinde bir vizyon ortaya konmalıdır. Yeni bir kuşak geliyor. Bu kuşağın cumhuriyetin ve Atatürk’ün ışığıyla aydınlanması önemlidir” diye konuştu.
Söyleşiden sonra Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, Tarihçi-Yazar Sinan Meydan’a bir plaket verdi. Daha sonra Sinan Meydan kitaplarını imzaladı. Söyleyişe katılım yoğundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.