1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mezar taşı oymacılığı makineye yenildi
Mezar taşı oymacılığı makineye yenildi

Mezar taşı oymacılığı makineye yenildi

Teknolojinin gelişmesiyle mezar taşı oyma işçiliğinde görülen makineleşme, meslekte çalışanları rahatsız ediyor. Makineleşmeyle herkesin taşçı olduğunu kaydeden Mahmut Yavuz tepkisini, “Makine çıktı mertlik bozuldu.” ifadeleriyle dile getiriyor.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Ölümden sonra kişilerin yakınlarını kolay bulması amacıyla yapılan mezar taşları hakkında,  Yavuzlar Mezar Taşçısı İşletme Sahibi Mahmut Yavuz bilgi vererek,  el emeği ile günde 3 ile 5 arasında mezar taşı oyulduğunu belirtti. 

30 yıldır sektörde hizmet verdiğini ifade eden Yavuz, taşı farklı şekilde işlediklerini vurguladı. Yavuz, “Müşteri geliyor, mezar taşını beğenip sipariş veriyor biz de siparişe göre yapıyoruz. Oyma var, kabartma var, işlemeli var. Kimi kabartmalı ister kimi düz yazı ister.  Bazen gelenlerin değişik istekleri de olabiliyor. Resim istiyorlar mesela ama biz yapmıyoruz. Çünkü resim sakıncalıdır melekler inmez mezarın üzerine. Bazı insanlar cahil fotoğraf koydurmak istiyor ama biz bunları ikna ediyoruz. Beyit yazdıran çok oluyor.”şeklinde konuştu.

MAKİNENİN YAPTIĞI İLE EL EMEĞİ ARASINDA FARK VAR

Konya’da el emeği ile bu işi yapan sadece kendisinin olduğunu dile getiren Yavuz,  işin verimine göre günde 3 ile 5 arasında mezar taşı oyduklarını kaydetti. Yavuz, günümüzde makineleşmenin artmasıyla bu işi yapanların sayısının çoğaldığını vurgulayarak,  makinelerin yaptığı ile el emeği arasında çok fark olduğunun altını çizdi. Yavuz sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “El emeği verilen iş her zaman daha sağlam, daha kalıcıdır. İnsanlar da bunu bilerek geliyor. Makineyle yapılanlara asit döküyorlar. Uzun ömürlü olmuyor tabi. Makineye ne verirsen onu yapıyor. Bilinçli olan vatandaşlar buna dikkat ediyor ve el işçiliği arıyor. Makine çıktı mertlik bozuldu. Eskiden 3 tane taşı akşama kadar zor yazıyorduk ama makineyle 20-30 tane yazarlar gün içinde.”

2005 YILINA KADAR 10 KİŞİYDİK

Mahmut Yavuz, 2005 yılına kadar Konya’da bu işi yapan 10 kişi olduğunu dile getirerek hepsinin el emeği ile mezar taşını oyduğunu kaydetti. Makineleşmeyle bu meslekte çalışanların 200-300 kişiye çıktığına dikkat çeken Yavuz, “Adam demirciydi taşçı oldu, briketçiydi taşçı oldu. Millet makineyle 30 taş yazıyor. Benim bildiğim el işçiliği ile yapılan 20 tane meslek vardı 20’si de öldü çünkü hep makineleşti. Oğlum olmasa ben de dükkanı kapatır giderdim.  Bir mezar bugün el emeği ile bir haftada bitiyor. Makine bunu bir saatte yapıyor. Ama bizler sanatçı olduğumuz için işimizi severek yapıyoruz. Önce kendimiz beğeniriz sonra müşteriye sunarız. İşçilikten asla taviz vermeyiz.” dedi.

Son olarak ölmeden mezar taşını yaptıranların olduğunu belirten Yavuz, kışın Aralık, Ocak, Şubat aylarında işin olmadığını, yazınsa çok çalıştıklarını söyleyerek ifadelerini sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.