1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mhp Ne Yapacak?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mhp Ne Yapacak?

A+A-

Referandum geldi geçti ama siyasiler yaşam devam ediyor.

Evet BLOKU çok az farkla seçimi kazandı. Bu blok içinde MHP’nin tavanı da var. Belki tabanda “HAYIR” vardı ama kazanan taraf “EVET” oldu.

Şimdi AK Parti kollarını sıvayacak ve uyum yasalarını hazırlamaya koyulacak. Yaklaşık 10 gün geçen referandum sürecinde gelinen nokta bu…

Çünkü AK Parti , Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde hem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne hem de yürütmeye hâkim olmak istiyor.Böyle olması da zaten doğaldır.Bunun için gerekli her yasa değişikliğini yapacak.Bunun için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de daha önceki yaptığı açıklamalarda bu uyum yasaları içinde destek olacaklarını belirtmişti.

Tabi ki yasalar yeniden düzenlenecek ama şunu da unutmayalım ki, bizde bir söz vardır. Önce can sonra canan diyerek MHP'den önce kendi geleceği için gerekeni yapacak.Bunun aksini düşünmek hayal olur.Nedir kendi geleceği diye sorarsanız söyleyeyim.

Çok net şekilde bir süredir düşünülüyor ve belli kesimlerce isteniyor ki,bunu AKPARTİ zaten istemektedir.

Bu şu demektir. Türkiye’de küçük partilerin meclise girmesi zaten baraj nedeniyle zordu. Bundan sonra daha da zorlaşacak ama, bir şeyi de hatırlıyoruz ki,. Referandum çalışmalarının son günlerinde Başbakan Binali Yıldırım seçim barajının da düşürülebileceğini söyledi. Tabi ki, bu söz hayat bulursa ve unutulmaz ise…

Şu anda TBMM’de temsil edilen MHP'nin de HDP'nin de Meclis'e girmesi çok zor görünüyor. Tabi ki, bugünkü tabloya değerlendiriyoruz. Yarınlar ne getirir bilemem.

Peki, iki parti arasındaki bu can ciğer kuzu sarması durumu bozulacak mı?Bilemem ama MHP'yi de Devlet Bahçeli'yi de zor günler beklediği çok net olarak ortada.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin idari yapısını oluşturmak için belki onlarca belki yüzlerce yasanın 3 Kasım 2019'a kadar değiştirilmesi şart ve gereklidir..Türkiye'nin kurumsal yapısı yani hukuki, idari, mali ve siyasi yapısı yenilenecek.

AKPARTİ kendi politikalarına göre bu yapıyı yenilerken MHP ne yapacak?Seyirci mi kalacak, muhalefet mi yapacak destekleyecek mi?

Anayasal değişikliğe onay verdiğine göre MHP desteklemesi gerekir.Kaldı ki, yukarıda da belirttiğim gibi, Devlet Bahçeli bunlar içinde destek vereceklerini bir süre önce açıklamıştı.

İşte bu destek zor günleri daha derinleştirerek getirir düşüncesindeyim. Tabi ki, hep söyleyip yazdık. Siyasette 24 saat çok uzun bir zaman dilimidir. Bakalım ve bekleyip görelim. Günler ne getirecek ?

Çünkü MHP seçmeninin yorumlara bakıldığında ve görebildiğimiz kadarıyla yüzde 80'ninin hayır oyu verdiği referandumdan sonra AKPARTİ 'ye verilecek destek kalan yüzde 20'nin de büyük ölçüde kaybına neden olacak.Diyelim ki kayıp olmayacak peki o zaman Devlet Bahçeli 3 Kasım 2019'da Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı?

Referandum sonuçları dikkate alındığında MHP'nin devleti yönetecek Cumhurbaşkanını seçtirme şansı hele hele rakibi AKPARTİ dikkate alındığında yok denecek kadar azdır.

Devlet Bahçeli , kurultay tartışmalarında bugün gelinen noktada gösteriyor ki delege desteğini kaybetmişti.. Referandum sonucunda da MHP seçmeninin yüzde 80'nini kaybetti gibi görünmektedir.

Yapılacak kurultay MHP'nin geleceği için siyasette olmak ya olmamak gibi bir kırılma noktası niteliğindedir.

Bilmem siz katılır mısınız.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.