1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mhp Ve Konya
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mhp Ve Konya

A+A-
Yaşamımda edindiğim bir şey var.

Genel seçimlerde Konya’da 1. Olan parti ya iktidar olur, ya da seçimlerden ilk parti olarak çıkar.
Eğer bu görüşüme katılmayan varsa, isterse son 50 yılın seçimlerine biz göz atsın.
Konya’da genelde sağ seçmen çoğunluktadır.  Benim bildiğim beni yanıltmıyorsa CHP rahmetli Bülent Ecevit döneminde 1970 li yıllarda yapılan seçimlerde 5 milletvekili çıkarmış bir daha bu rakama ulaşamadı.
Aydı durum MHP içinde yaşandı. MHP’de bir dönemde Konya’da hatırı sayılır oyu alıp TBMM’ne 5 vekil göndermişti. Ondan sonra hep geri geri gitti. Üç, iki ve son seçimde bir vekil…
1 Kasım seçimleri sonrasında muhalefet  olan CHP ve MHP kendisine öz eleştiri yapmaya, neden oy kaybı  yaşadıklarının hesabını yapmakta ve genel merkezlerde kurultay rüzgarları esti ama, şu aralar biraz bu rüzgar dindi galiba…
Bize ulaşan bilgiler doğru ise gerek CHP, gerekse MHP normal süreyi beklemekte ve parti içi kavgalar demeyeceğim ama, laf salataları devam ediyor.Kendilerinde eksik olanların görünmemesi için kolay yola sapanlar. Oturdukları koltuğun tadını çıkartıyorlar. Tabi ki tek taraflı itibarında…
Burası böyle bir ülke Dalaşmanın getirisiyle beslenenlar ülkesi. İnsanları dayanıksız suçlama refleksi, yöneticiliğin kaslarında var. Sporda, siyasette, sosyal hayatta, ekonomi de hep böyle. Bu durum seçmeni rahatsız ediyor.
AK parti il başkanlığı seçim sonrasında geniş katılımlı bir toplantı yaptı. Sessiz ve sakin bir toplantı.   Verilen mesaj açıktı. 3,5 yıl sonraki yapılacak seçimlere hazırlanacaklardı.  7 Haziran ile 1 Kasım arasında geçen süreçte toparlandıklarını ve travmayı atlattıklarını, Konya’da 500 bin evi ziyaret ettiklerini ve çalışmalara aralıksız devam edeceklerinden söz ettiler.  Bu tablo güzel bir tablo.
Konya’da CHP’de ses yok. Ancak MHP il başkanlığının basın açıklaması yerel medyada yer alıyordu.
MHP il yönetimi de sık sık değişikliğe uğramaktadır. Seçimle gelenler, bir gecede yapılan operasyonlarla yerinden ediliyordu.
Şimdi MHP il Başkanı Murat Çiçek yaptığı açıklamada Parti içi muhalefetin MHP’ye yönelik seçimli olağanüstü kongre çağrılarına ilişkin “ MHP Konya İl teşkilatı olarak Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin yanında ve sonuna kadar destekçisi olacağız” demektedir.

Ne diyelim başkan ,
Allah çarşınıza Pazar versin.
Tablo ortada…

7 Haziran  sonrasında  1 Kasım’da yapılan seçimlerde  MHP yaklaşık yüzde 50 oy ve vekil kaybetti.  Hatta öyle ki,   sizin misyonun kabul etmediği  HDP’nin bile altında kaldınız . Bu size” Zull” gelmiyorsa, yolunuza devam ediniz.
Yaklaşık 45 yıllık bir mazisi bulunan partinizin bir türlü iktidar olamayışı,  bir istisna hariç oy patlaması yapamamasının altındaki gerçek bence bu kuru inat değil de nedir?
Ben, sen ve herkes bu parti içinde kendisini bir hesaptan geçirmelidir. Öne çıkanın başını kesmek ile bir yere varılmaz. İnat etmeden, öne çıkan insanlar denenmelidir. Yoksa bu millet sizi niçin denesin?
Parti genel başkanı değiştireceksiniz.
Futbol takımı, yada din değişikliği değil.
Yeneiheyecan, yeni söylem ve yeni proje üretiniz. Yoksa  40 yıllık slogan “vatan,millet, Sakarya” ile bu iş gitmez.
Yazımı  Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitireyim:
“Dün dünde kaldı cancağızım,
Bugün yeni şeyler söylemek lazım.”
    
Bu yazı toplam 196 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.