1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mhp’de Değişim Rüzgarları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mhp’de Değişim Rüzgarları

A+A-
MHP’ değişim rüzgârları esmeye devam ediyor.
Geçtiğimiz günlerde Konya’da  “ Ülkücü diriliş ve değişim hareketi” adı altında bir toplantı yapıldı. Toplantıya MHP’nin geçmişten gelen ve  bir kısmının da küskünler diye anıldığı kimseler bu toplantıya büyük katılım yaptılar.

Çoşku ve heyecan büyüktü ama dikkat edilen bir şey benimde dikkatimi çekti. Bu toplantıda ortaya konulan şey “kırmadan, dökmeden” MHP’yi şaha kaldırmak ve değişim rüzgârları sertleştirilmeden sade, meltem havasında bitirilmesidir.
Bu nemi görüşümdür. MHP siz Türkiye, TBMM olmaz. MHP mutlaka olmalı ve güçlü olmalıdır.
Ancak MHP’nin başında bulunan kadro veya daha açık bir ifade ile Devlet Bahçeli bu misyona çok hizmet etmiştir. Onu kaybetmeden bu değişimin gerçekleştirilmesi lazımdır.

Şu anda olağanüstü gele kurul için imzalar yeterlidir. Buna Devlet Bahçeli direnmemelidir. Adaylar ortaya çıktı. Sinan Oğan, Meral Akşener ve Koray Aydın’dan birisini delege seçecektir ve MHP’nin kavgadan, gürültüden uzak şekilde siyasi arenadaki misyonuna devam etmesi gerekir. Önce şu sorgulanmalıdır.
MHP 7 Haziran seçimlerinda aldığı oy oranını yaklaşık 3 ay gibi bir kısa dönemde neden kaybetti.  MHP’nin tabanı ve seçmen ne istiyor ?
Ülke sokaklarından, "Hükümet istifa!..", stadyum tribünlerinden, "Yönetim istifa!.." sesleri yükselmeye başladıysa anlayın ki mutlak başarısızlık ve hezimetlerden doğan bir memnuniyetsizlik söz konusudur. İnsanoğlunun başarısızlığa tahammülü yoktur. Yerine göre biraz sabır gösterdiği durumlar olsa da sonunda isyan noktasına gelir... Sokaklardan iktidarı, tribünlerden taraftarı olduğu kulübün yöneticilerini hedef alan "istifa" çağrıları artık  MHP’de üst yönetimin yolun sonuna gelindiğinin en belirgin işaretidir. Kitlelerin sesi giderek yükseldikçe de "değişim" kaçınılmaz olur. . İşler kötüye gitmeye başladığında gözlerin ilk çevrildiği genel başkan Devlet Bahçeli’dir.  Bu hangi işte olursa olsun böyledir.
Yediği bir kaç hatalı gol kalecinin sonunu getirir... Üst üste kaybedilen bir kaç maç teknik direktörün sonunu getirir... Hiç bir futbol kulübü başkanı tribünlerden yükselen "Başkan istifa!.." çağrılarına kulak tıkayamaz... Durdurulamayan kötü gidişat da başkanın ve yönetimin sonunu getirir...
Neticede bir "oyun" olan futbolda bile başarısızlığın bir faturası olurken,  ülkenin kaderinde hayati derecede öneme sahip "siyaset Takımları”nın yani siyasi partilerin seçim mağlubiyetlerini hoş görmek mümkün mü?..
Pek tabii ki hayır!..
Hele bu,  yaklaşık 150 gün ara ile yapılan 2 seçimde; 2 milyon oy ve 80 milletvekilinin 40'ını kaybeden bir parti ise...Evet, siyaset stadyumunun tribününü dolduran MHP taraftarları, 2002'den bu yana katıldığı 5 genel, 3 yerel ve 1 Cumhurbaşkanlığı olmak üzere tam 9 seçimde yenilgi üstüne yenilgi alan Başkan Bahçeli ve yönetimini artık istemiyor...
Dede Korkut’da anlatılan şudur :
Tükendiğini anladın mı, sancağı arkadan gelene vermesini bil.
Bu durum sadece  MHP için değil, diğer partiler içinde geçerlidir.
Başkan Bahçeli'nin bu takımı şampiyon yapmasından ümidini çoktan kesmiş olan MHP taraftarlarının en büyük korkusu bu kafa ve yönetimle devam edilmesi halinde küme düşmenin kaçınılmaz olacağı...
Kötü gidişe son vermek için kolları sıvayıp ortaya çıkan 3 öncü MHP'linin "olağanüstü kongre" yolunu açacak imzaları toplarken gördüğü yoğun destek, parti tabanına daha şimdiden "değişim"in müjdesini veriyor.  Olağanüstü kongrenin bayraktarlığını yapanların da kendilerine has imza toplama yöntemleri... Bu noktada Meral Akşener'in yöntemi çok dikkat çekici ve sonuç alıcı...
 İşe ciddiyetle sarılan Meral Hanım da tam bir "kurt" gibi davranıyor. Muhakkak ki çalışmalarını yürütürken kendisine canla başla yardımcı olup destek veren fedakâr bir ekibi var... Ama Meral Hanım delegelerle görüşme işini kimseye bırakmayıp bizzat kendisi üstlenmiş. Delegeleri tek tek telefonla arayıp bizzat görüşüyor.
Bunlar benim tespitlerim.
Yukarıda da belirttiğim gibi, bu ülkede MHP’ye ihtiyaç var.  Onun için güçlü bir MHP yönetimi de ülkenin sorunlarının çözümünde çok iş yapabilir.
 
 
 
    
Bu yazı toplam 187 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.