1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mhp'de Sular Durulur Mu ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mhp'de Sular Durulur Mu ?

A+A-

MHP’de sular ne zaman durulacak ?

Bunu birlikte izleyip göreceğiz.Ancak özellikle MHP mevcut yönetiminin açıklamaları suların öyle kolay durulacağına işaret etmiyor.
MHP’de özellikle 1 Kasım seçimlerinden sonra dozu gittikçe artan muhalefetin tepkisi ve toplanan imzalar sonrasındaki süreçte partiye kayyum atanması, mahkemenin genel kurul için karar vermesinden sonra MHP’de parti içi muhalefetin çağrısıyla geçtiğimiz günlerde hareketli, yoğun katılımlı , olağanüstü kurultay yapıldı. Bu kurultaya Devlet bahçeli ve ekibi katılmayıp olayları ve olağanüstü genel kurulu parti merkezinden izlediler ve hatta Bahçeli Bu kurultayın kabul edilmeyeceği şeklinde açıklamalarda bulundu.Parti binasından gelişmeleri izleyen MHP Genel Merkez yönetimi, usule ve mevzuata ilişkin itirazlar ileri sürerken, Büyük Ankara Oteli önünde zaman zaman izdihama neden olan bir kalabalık toplayan parti içi muhalefet gövde gösterisi yaptı.

Peki şimdi ne olacak ?
Bu sorunun cevabı oldukça zor görünüyor.
İlk itiraz, Kurultay’ın yapıldığı yere ilişkindi. Genel Merkez, “Merkez ilçede olmalı” dedi. Muhalifler, MHP’nin Adana Kurultay’ında kurulduğunu ve yeni Büyükşehir yasasını gerekçe göstererek bu itirazı boşa çıkardı.

İkinci itiraz, katılan delege sayısına ilişkin oldu. Genel Merkez, alanda 495 delege olduğunu iddia etti. Ancak noter huzurunda alınan imza sayısı 752 olarak açıklandı.
Olaganüstü kurultayda 14 değişiklik yapıldı.Gündemdeki “Genel Başkan’ın ya da tayin ettiği birinin konuşması” dışında bütün maddeler harfiyen yerine getirildi. Meral Akşener’in diğer adaylardan ayrı hareket etmesi, Divan başkanlığı seçiminde kendisini gösterdi ve delegelerin tepkisini çekti. Bu tepki, bütün adayların birlikte hareket etmesinin önünü açtı. Tüzükte 14 değişiklik yapıldı. En önemli değişiklik ‘Olağanüstü kurultay’da genel başkan seçimi yapılamaz’ hükmünün tüzükten çıkarılması oldu. Genel Başkan seçimli Kurultay’ın Genel Merkez’in de ilan ettiği 10 Temmuz’da yapılması kararı alındı. Devlet Bahçeli ve ekibi de boş durmuyor tabi ki.Kurultay’ın sonucunun bir kopyasının Genel Merkez’e, diğer kopyasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilettiler. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bir usulsüzlük bulmaz ve sonucu onaylarsa, MHP’nin dünkü olağanüstü kurultayda kabul edilen tüzüğü geçerli sayılacak ve tüzükte 13 maddede yapılan değişiklik sayesinde Genel Merkez’in muhalefete yönelik ihraçlar yapması mümkün olmayacak.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ve yakın ekibinin mevzuat ve usule ilişkin itirazlarla, ‘paralel kurultay’ gibi ağır suçlamalarla engelleme çabasına karşın, 752 imza ile olağanüstü kurultay toplayan muhalefet ciddi bir taban desteği bulduğunu bir kez daha gösterdi. Yaklaşık 4 aydır yoğunlaşan yarış, 10 Temmuz’a yapılacak seçimli kurultay ile tamamlanacak. Ancak ondan sonrası muamma…
Bekleyip görelim.

Bu yazı toplam 485 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.