1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mhp’nin Toplantısı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mhp’nin Toplantısı

A+A-

MHP daha önce planlanan program çerçevesinde Türkiye’de yapacağı 9 toplantıdan birisini bugün Konya’da saat 16.00 da Hükümet Meydanında gerçekleştirecek.
MHP için önce bu toplantının sapı da, tanesi de bol olsun dileğimizi bildirelim.
Gelelim MHP’nin toplantısına…
Dikkat ederseniz “Miting” diye yazmıyorum.
MHP’nin bugün programının adı ne?
Milli Değerleri Koru ve Yaşat . Tırnak içinde “TÜRKÇE “ mitingi.
Bunu görünce geçtiğimiz günlerde özetle şu yazıyı yazmıştım.
Doğrusunu söylemek gerekirse bu partinin birçok söylem ve icraatlarını beğeniyorum.
Ancak bazen de öyle hatalar yapabiliyorlar ki, bu da insanı “Bu parti ne yapıyor, bu partide danışman yok mu?” diye düşündürüyor.
MHP’nin de kendisine özgü programı ve söylemleri vardır. Şahsen ben de bu partinin bazı söylemlerini ve programlarının bir bölümünü beğenen insanım. Ancak şu konuyu da açıklıkla belirtmek isterim ki, bölme, böldürme ve insanları kimliklerine göre, kafatasına göre ayırt etmek hiçte doğru değildir.
Türk Milleti ne çektiyse, bölünmekten çekmiştir.
Türk Milleti ne kadar olumsuzluk yaşadı ve sıkıntı çektiyse bölenlerden çekmiştir.
Bölmek değil, birleştirmek gerekir.
Yanlış anlaşılmasın. Kesinlikle Türkçeyi, isteyen, Türkçeyi olabildiğince düzgün kullanmaya gayret gösteren, yabancı kelimelere ve isimlere de karşı birisiyim. Milletleri millet yapan unsurlardan birisi ve belki de en önemlisi dildir. Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanını da kabul eden ve bu fermanı alkışlayanlardanım.
Ancak bir de gerçekler vardır. Türk halkı içinde, Türkmenler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar ve diğer etnik kökenli insanlar var. Türkiye’nin nüfusu 76 milyon. Hepsi Türk olsa buna bir diyeceğimiz olamaz. Hz. Mevlana’nın dediği gibi:
“Aynı dili konuşanlar değil, aynı duygu ve düşünceyi paylaşanlar anlaşabilir.”
İşe bu boyuttan bakarsanız Milletimizi sadece tek bir dil potası içinde görmemiz yanlış olur.
Şunu da belirteyim.
Türk ve Türkçeden rahatsızlık duyanlarında karşısındayım. Ancak ülkemiz kritik bir süreçten geçiyor.
MHP’nin mitinginin “Türkçe mitingi” diye adlandırılması da diğer etnik kökende olan insanları tedirgin edecektir.Manevi değerlere sahip çıkmaya bende varım. Gerçekleri kabul etmek gerekirse Türkiye’de bugün özellikle doğu illerimiz ve Konya’mızda, başka kentlerde 10-12 milyon Kürk kökenli insan var. Bu insanlar MHP’nin “Türkçe Mitingi”ne davetli değil midir?
Bölücüleri hepimiz eleştireceğiz. MHP bu aklı ve uygulamasıyla nasıl bölücülere karşı politika üretecek? Biz hep birlikte Türk Milletiyiz.
Bu yazdığım yazının arkasındayım.
+++ +++
Dün Bu toplantı için Konya’ya gelen MHP grup Başkan Vekili Oktay Vural’a bunu sorduğumda biraz sinirlendi ve biraz da konuşma ses tonuyla tepki gösterdi.
Önce Bu toplantı Türkçeye ve Türkçe düşünceye açıksa, Her şeyi Türkçe düşünecek, Türk gibi göreceksek, sayın Oktay Vural’dan şunu da öğrenmek isterim?
“Miting” kelimesi hangi dildedir?
Sonra…
Sonra ‘da şunu belirteyim. Şu anda hiçbir partinin sempatizanı değilim. Bu da benim doğrularımdır. Oktay Vural’ın basın toplantısında AK parti hükümetine verip, veriştirdiği icraatlarının bir çoğunu bende beğenmiyorum.Ancak yanlışlar yanında hiç mi doğrusu yoktur diye de sormak gerekir.
Yine belirteyim ki,
MHP Grup Başkan Vekilinin anlattıklarının birçoğunun altına bende imzamı koya bilirim. Ülke sıkıntıda ve yönetim hataları olabilir. Bunu millet olarak hepimiz düzeltmemiz gerekir.
Vural’ın bir sözü ile ve bir açıklaması ile devam edelim. Sayın Vural anket sonuçlarını sorduğumda da şu açıklamayı yaptı:
AKP : % 34.5
MHP: % 20
CHP: % 20.
Doğrudur, yanlıştır. Bunun yorumuna girmiyorum. Yine bana hitaben “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü söyledi. Bende Hakimiyet önce Allah’ın sonra Milletin’dir dedim.
Ömer Hayyam’ın bir dörtlüğü ile yazımızı bitirelim.
Bir elimizde kadeh, bir elimizde kuran;
Sizler gibi, bir helaldir işimiz, bir haram.
Şu yarım yamalak dünyada sizler gibi
Bizler de ne tam kafiriz, ne de tam Müslüman."


 

Bu yazı toplam 143 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.