1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mhp’nin Türkçe Mitingi !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mhp’nin Türkçe Mitingi !..

A+A-

TBMM’de grubu bulunan partilerden birisi de MHP’dir.
Doğrusunu söylemek gerekirse bu partinin birçok söylem ve icraatlarını beğeniyorum.
Ancak bazen de öyle hatalar yapabiliyorlar ki, bu da insanı “Bu parti ne yapıyor, bu partide danışman yok mu?” diye düşündürüyor.
MHP’nin 24 Ağustos cumartesi günü Konya’da daha önce planlanan 9 mitingden birisi ve 5. Konya’da “Türkçe mitingi “ olarak yapılacak.
Daha önce Bursa’da ve Erzurum’da yapılan mitingler kalabalık ve verilen mesajlar, söylem açısından muhteşemdi.
Siyasi partiler demokrasimizin “olmazsa Olmazları”dır. Her partinin de kendine göre söylemleri ve programları vardır. Vatandaş bu söylemleri beğenir, programını kendine uygun görürse o partiye meyl eder.
MHP’nin de kendisine özgü programı ve söylemleri vardır. Şahsen ben de bu partinin bazı söylemlerini ve programlarının bir bölümünü beğenen insanım. Ancak şu konuyu da açıklıkla belirtmek isterim ki, bölme, böldürme ve insanları kimliklerine göre, kafatasına göre ayırt etmek hiçte doğru değildir.
Türk Milleti ne çektiyse, bölünmekten çekmiştir.
Türk Milleti ne kadar olumsuzluk yaşadı ve sıkıntı çektiyse bölenlerden çekmiştir.
Bölmek değil, birleştirmek gerekir.
MHP birkaç gündür Konya’da yapılacak “Türkçe mitingi” için bir dizi toplantılar, hazırlıklar yapıyor. Ancak bence MHP’nin 24 Ağustos’ta yapacağı miting şimdiden sancıları da beraberinde getirmiştir. Çünkü mitingin adı “Türkçe mitingi”…
Yanlış anlaşılmasın. Kesinlikle Türkçeyi , isteyen, Türkçeyi olabildiğince düzgün kullanmaya gayret gösteren, yabancı kelimelere ve isimlere de karşı birisiyim. Milletleri millet yapan unsurlardan birisi ve belki de en önemlisi dildir. Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanını da kabul eden ve bu fermanı alkışlayanlardanım.
Ancak bir de gerçekler vardır. Türk halkı içinde, Türkmenler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar ve diğer etnik kökenli insanlar var. Türkiye’nin nüfusu 76 milyon. Hepsi Türk olsa buna bir diyeceğimiz olamaz. Hz. Mevlana’nın dediği gibi:
“Aynı dili konuşanlar değil, aynı duygu ve düşünceyi paylaşanlar anlaşabilir.”
İşe bu boyuttan bakarsanız Milletimizi sadece tek bir dil potası içinde görmemiz yanlış olur.
Şunu da belirteyim.
Türk ve Türkçeden rahatsızlık duyanlarında karşısındayım. Ancak ülkemiz kritik bir süreçten geçiyor. İnsanları hangi amaçla olursa olsun bölüp parçalamak bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Onun için Yunus Emre’nin dediği gibi:
“Yaratılanı, yaratandan ötürü sev” sözüne kulak vermek gerekir.
MHP’nin mitinginin “Türkçe mitingi” diye adlandırılması da diğer etnik kökende olan insanları tedirgin edecektir.Manevi değerlere sahip çıkmaya bende varım. Gerçekleri kabul etmek gerekirse Türkiye’de bugün özellikle doğu illerimiz ve Konya’mızda, başka kentlerde 10-12 milyon Kürk kökenli insan var. Bu insanlar MHP’nin “Türkçe Mitingi”ne davetli değilmidir?
Yaklaşan yerel seçimler var.
Arkasından genel seçimler.
Bölücüleri hepimiz eleştireceğiz. MHP bu aklı ve uygulamasıyla nasıl bölücülere karşı politika üretecek? Biz hep birlikte Türk Milletiyiz.
Geçtiğimiz akşam bir sendikanın akşam yemeğinde MHP’li vekiller konuştular. Burada da aynı konu sessiz biçimde tepki aldı ve hatta bazı insanlar MHP’li yetkililere bu tepkilerini dile getirdiler.
Yine benim yazılarımı okuyan ve takip edenler arasında da bana telefonla ulaşan kimseler aynı şeyi söylediler. İster MHP olsun, ister başka partiler olsun böylesi bir politika ile Türkiye partisi olamaz ve uçta, yerel bir parti olarak kalabilirler. Ülkeyi kucaklamak ve herkesi eşit görmek gerekir.


 

Bu yazı toplam 205 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.