1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mhp'ye Yakışan !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mhp'ye Yakışan !..

A+A-
Türkiye’de  bugün için önde olan partilerin kendi iç bünyelerinde sıkıntıları vardır. Liderler demokrasi sözcüğünü hiç dilinden düşürmezler ama, kendilerinin istediği olursa demokrasi iyi olur.  AK parti içinde sıkıntılar dışarıdan eski ağır toplarının toplantılarıyla giderilmeye çalışılıyor. Dışarıya pek yansımıyor.CHP yaptığı kurultay sonrasında kısmen iç çekişme ve sıkıntıyı aşmış görünse de, bu partide iç çekişme-kavga bitmez.

MHP’de iç çekişme son zamanlarda iyiden iyiye su yüzüne çıktı. MHP  7 haziran sonrasındaki tutumu, arkasından gelen 1 kasım seçimlerinde alınan ağır hezimet  Devlet Bahçeli’ye karşı parti içi muhalefetin bayrak açması  ve olağanüstü kurultay istemesiyle zirveye tırmandı. Arkasından Bahçeli’nin rahatsızlığı ve kurultay istemine hayır demesi ile Milliyetçi Hareket Partisi'nde 1 Kasım seçimlerinden sonra başlayan yönetim ve olağanüstü kurultay tartışması dün mahkemeye taşındı.
Bir süre önce Kalp rahatsızılığı geçiren ve tedavi altına alınan  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  geçtiğimiz günlerde grup toplantısına gelerek konuştu.“Geçmiş olsun” ve “şifa” dileklerimi sunuyorum.MHP lideri olan Bahçeli dirayetli ve sağduyulu, liderlik vasfı olan saygın bir politikacıdır.
Bütün tahriklere rağmen ülkücü gençliği sokağa indirmemiş, çatışmaların dışında tutabilmiştir.Vuran, kıran, olay çıkartan bir kitle olmaktan gençliği dışarıya itmiştir.“Sandık başarısı” ile ölçülemeyecek, çok daha değerli hizmeti “demokrasiye önemli katkılarıdır.
MHP'li muhaliflerin avukatları “Kurultay Çağrı Heyeti” oluşturularak partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle dava açtı. Dava dilekçesinde, delegeler arasından belirlenecek 3 kişinin “Kurultay Çağrı Heyeti”nde görevlendirilmesi talebinde bulunuldu.
Bana göre ,

MHP  LİDERİ Bahçeli, Türkiye’yi dolaşacak, örgütle bire bir diyalog kuracak. Kongre tarihini kendi tayin edecek. Belki de “olağanüstü kongrenin” önünü böyle kesebilecek. Yargı süreci başladıktan sonra geçerliliği ne olur tartışmalı ama “imzaların geri çekilmesi” gibi olasılıklar konuşuluyor
.
Şimdi biraz gerilere giderek, anılarımla sizi buluşturuyorum.
Süleyman Demirel hükümetine karşı verilen 12 Mart askeri muhtırasından sonraki süreçte CHP Genel Başkanı İsmet İnönü ile Genel Sekreteri Bülent Ecevit’in yolları ayrılmıştı.İsmet Paşa “Meclis’i açık tutabilmek” hedefine odaklanmış ve “asker gölgesi altındaki hükümeti CHP’li Nihat Erim’in kurmasına ve bu hükümete CHP’lilerden bakan vermişti.”
Ecevit de “Bunu içime sindiremem” diyerek genel sekreterlikten istifa etmişti.Hatırladığım kadarıyla ve araştırmalarıma göre Turhan Güneş, Haluk Ülman, Deniz Baykal gibi isimlerin başını çektiği bir grupla parti içi muhalefeti başlatmıştı. “Seçimli olağanüstü kurultayı” toplattılar.Kurultayda Bülent Ecevit CHP genel başkanı seçildi.Aslında İnönü artık hayli yaşlıydı, mücadeleyi yürütecek fiziki gücü yoktu.Kurultayda seçildikten sonra Bülent Ecevit kürsüye çıktı “delegelere teşekkür konuşması” yaptı.Kürsüden inip, ön sıradaki koltuğuna yürürken Cumhuriyet’in ve partinin kurucularından İsmet  İnönü  ayağa kalktı. Ceketinin düğmelerini ilikledi ve kendisine doğru gelmekte olan Bülent Ecevit’in elini sıkıp tebrik etti.

Mahkeme, şimdi MHP Genel Merkezi'ne tebligatta bulundu.Genel Merkez bu tebligata 15 gün içinde cevap vermek zorundadır. Sonrasında ya Genel Merkez'den yazılı olarak savunma istenmesi ya da bir duruşma günü belirlenmesi ve kısa sürede bir kayyum ataması ve arkasından da bu kayyum heyeti partiyi kurultaya götürmesi bekleniyor.Genel Başkanlık için yarışacaklarını açıklayan Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın, olağanüstü kurultayda genel başkanlık seçimine izin vermeyen tüzük değişikliği kurultayının toplanması için 543 imza toplayarak bunları Genel Merkez'e sunmuştu. Ancak tavrını daha önce “kurultay toplanmayacak” diye net bir dille açıklayan MHP yönetimi bu talebe resmi bir yanıt vermemişti.
Ülkücü hareket ise  bu işin bir an önce sonuçlanmasını, MHP’siz bir Türkiye’nin olamayacağını,  7 haziran sonrası ve arkasından yaşanan  olağanüstü kaybın hesabının verilmesini istemektedir.

Konya’da ülkücü harekâtın lideri durumunda olan, geçtiğimiz günlerde bir toplantı yapan Ali Yücel ise son görüşmemizde, “Değişmeden gelişim” sloganıyla yola çıkacaklarını belirtiyor. Konya’daki ülkücü harekatın tüm Türkiye’de olumlu tepki aldığını ve halkanın giderek büyüdüğünü belirtiyor.

Bakalım ne getirecek?

MHP’deki kongre toplanır mı?

Toplanırsa sonuç ne olur?

Bunları bilemem.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin mücadele gücünü kaybedip kaybetmediğini de bilemiyorum. Ancak...

MHP büyük partidir. Misyonu ve tabanı olan bir siyasi kuruluştur.

Türkiye için “olmazsa olmaz” partidir.

Demokrasiyi ayakta tutan sütunlardan biridir.

Sonuç ne olursa olsun, genel başkan kim olursa olsun, İsmet Paşa ve Ecevit örneğindeki gibi nezaket ve saygı, geleneklere özen gösterilmelidir.

Önemli olan MHP kimin kazanması değil, önce bu hareketin kaybetmemesi ve ülkenin geleceği açısından MHP’nin mecliste güçlü temsil edilebilmesidir. Bunu sağlayacak yeni bir ekibin iş başına getirilmesi gerekir.
 
 
    
Bu yazı toplam 207 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.