1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Millet'in Mesajını Anlamak Gerekir
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet'in Mesajını Anlamak Gerekir

A+A-

Referandum yapıldı.

Sonucun şu ya da bu olması önemli değil.

Milletin mesajını herkes alacaktır.

Akli selim olarak ve duygusallığımızı iterek öncelikle de bizim siyasilerimiz bunu iyi analiz etmelidir.

Dışarıdan gazel okuyanlar olacaktır.

Biz işimize bakalım.

Şunu kabul etmeliyiz. Halk oylamasında “EVET” diyenlerde, “HAYIR” diyenlerde bu ülkenin insanı ve biz birlikte yaşayacağız. Bir birimizi anlamamız lazım. Tansiyonu yükseltecek söylemlerden kaçınmalıyız.

Bazı şişirmelere, bazı abartılara ve beyin yıkamalara rağmen, manipülasyonlara ve söylemlere rağmen halk oylamasından bir hafta öncesine kadar 'Evet' oyları ile hayır oylarının bir birine çok yakın çıkabileceğini yazmış, söylemiştim. Beklentisine göre cevap almayanlar bizi şu veya bu şekilde kategorize etti. Sanırım bunların eğer insan iseler yüzlerinin kızardığını sanırım.

AK Parti de ne olacak, ne yapılmayacak bunun kararını ve sözünü kimse farklı düşünmesin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın dudakları arasından çıkacak sözler belirleyecek. CHP halen sürecin içinden çıkamadı.MHP'nin en güçlü olduğu illerde bile 'Evet' oyları istenileni vermediğini düşünüyorum.Bence önümüzdeki günlerde Devlet Bahçeli'yi zor günler bekliyor. Zira AK Partililer Son seçimde biz %49.5 oy almıştık. Demek ki MHP'nin oyu % 1.5' diyebilir. Bu da MHP'yi büyük sıkıntılara sokabilir. Belki de Bahçeli bence çok kabul görmese, şık olmasa da Başkan Yardımcısı olabilir!

Başkanlık için zaman normal ilerlerse yaklaşık 2 yıl var. O zamana kadar kim öle, kim kala… Köprünün altından çok sular akar…

Şu kesin. AK Parti beklediği oyu alamadı. Hatta referandum sonucuna göre Türkiye ikiye ayrıldı. Bu iyi değil. Başbakan Yıldırım Akbulut’un konuşmaları son derece makul ve beğeni topluyor. Tansiyonu düşürüyor. Aynı yaklaşımın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli, diğer siyasi aktörler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'da yapmalıdır. Bu referandumu kimsenin tanımama gibi bir düşünce içine girmesi doğru değildir. Çoğunluğa saygı duymalıyız. 'Hep millet' dediği için milletin verdiği mesajı umarım herkes daha iyi anlar...

Türkiye'yi haftalardır kilitleyen seçim nefes kesti, böylesi görülmedi.Yarış, böylesine kıran kırana olunca sandıktan da öyle bir sonuç çıktı ki, sanki herkes şaşırdı.Ne; AK Parti-MHP bloku, hedeflediği yüzde 60'ı bulabildi, açık bir fark yapıp ittifak oranlarına bakıldığı zaman, bu referandumun siyaseten bir kaybedeni oldu ki, galiba o da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ydi.

Ne de;CHP'nin başını çektiği "hayır" bloku, amacına ulaştı, sandıktan "hayır" çıktı.

Doğal olarak; Bu seçimin çok fazla yankısı olacak ve daha günlerce konuşulacak, yorumlanacak.

Doğrusu;Türkiye, son ana değin nefes kesen böylesine bir seçimi hiç yaşamamıştı.

Bu da bir ilk oldu.

AK Parti'nin; başını çektiği blok, pek çok ilde yenildi gibi görünse de sonuçta yendi ve sandıktan zaferle çıktı.

Hemen hemen tüm seçimlerde yüzde 25 bandına takılı kalan CHP'nin, HDP ve SP gibi partilerin seçmenlerinin desteğiyle neredeyse yüzde 50 sınırına dayanması da büyük bir başarıydı.

Bu seçimi daha günlerce yorumlayacağız ama...

Sıcağı sıcağına şunu da söylemek gerekiyor.

Sonuçlar çok yakın çıktı.

Bu nedenle;

Türkiye'nin yönetim sistemini değiştirecek böylesine önemli bir seçime neredeyse yüzde 49 oranında "hayır" diyen seçmenlerin endişelerinin bir an önce giderilmesinde de fayda olduğunu düşünüyorum.

23 Büyükşehir'den 12'si "evet" dedi.MHP'liler tarafından değil ama, özellikle AK Partililer tarafından hiç beklenmiyordu İstanbul ve Ankara gibi iki önemli kalenin düşeceği.2014 yılındaki son yerel seçimde Büyükşehir Belediyelerinin çoğunu alan AK Parti, referandumdan büyük yara aldı.

Kadir Topbaş'ın yönettiği İstanbul ve Melih Gökçek'in yönettiği Ankara gibi iki büyük metropolden, AK Parti'nin isteğinin tam aksine "hayır" çıkması, Konya’da ise düşüşe rağmen büyük farkla “EVET” çıkması bizleri sevindirdi. Ancak her şeye rağmen iktidar partisinde, ileriye yönelik siyasi planlarda değişiklik yapabileceği anlamını da beraberinde getirdi diye düşünmekteyim

Bekleyip göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.