1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Milletin şairini rahmetle anıyoruz
Milletin şairini rahmetle anıyoruz

Milletin şairini rahmetle anıyoruz

Yıllarca vatanından uzakta yaşamak zorunda bırakılan Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, 1936 yılında Mısır’dan İstanbul’a hasta olarak gelir. Aynı yıl 27 Aralık’ta Hakk’ın rahmetine kavuşan Akif’i binlerce genç, son yolculuğuna uğurladı

A+A-

M. Nuri KEKLİK
20 Aralık 1873 senesinde dünyaya gelen ve 27 Aralık 1936 senesinde hayatını kaybeden Mehmet Akif Ersoy 'u, vefatının 81. Yılında rahmetle anıyoruz.
Vatanına olan sevgisini her fırsatta dile getiren Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanbul’da doğdu. Dini eğitimini İpekli Hoca olarak bilinen babası Tahir Efendi’den alan Akif, öğrenimine Emir Buhari Mahalle Mektebi'nde başladı. Buradan mezun olduktan sonra sırasıyla Fatih Rüştiyesi, İstanbul İdadisi ve Halkalı Baytar Mektebi'nde öğrenimini sürdürdü. Akif, gittiği tüm okullarda başarısıyla diğer öğrencilerden sivrilmişti. İlk şiirlerini, İstanbul İdadisi'nde okurken yazdı. Bu okuldaki hocalarından biri de ünlü edebiyatçı Muallim Naci'ydi. Muallim Naci, daha o yaşlarda Akif'teki yeteneği fark etmiş ve "Bu çocukta gördüğüm cevheri, kimsede görmedim" demişti.
KUŞÇUBAŞI İLE ARABİSTAN’A GİTTİ
Osmanlı Devleti'nin farklı bölgelerinde baytarlık yapan Akif, kendisini ideallerine vermek adına bu görevini bıraktı. Darülfünun'da ve Halkalı Ziraat Mektebi'nde edebiyat dersleri vermeye başladı.
Birinci Dünya Savaşı sırasında Teşkilat-ı Mahsusa'dan Kuşçubaşı Eşref ile Arabistan'a gitti. Buradaki görevi, İngilizlerin kışkırttığı Arapların ayaklanmasını önlemekti. Akif, Çanakkale Zaferi'nin haberini Arap topraklarında aldı. Öylesine bir heyecan duydu ki, hemen kalemine sarıldı; "Çanakkale Destanı"nı yazdı. 1920'de Burdur vekili olarak meclise girdi. 12 Mart 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı, meclis tarafından milli marş olarak kabul edildi. 11 yıl boyunca Mısır'da sürgünde kalan Akif, 1936'da tekrardan yurda döndü.  İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 günü vefat etti.
Milli Şairin cenazesine herhangi bir devlet görevlisi katılmadı. Akif, binlerce Edebiyat Fakültesi öğrencisinin omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.