1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Milletvekili Altunyaldız’dan KOBİ’lere kredi açıklaması
Milletvekili Altunyaldız’dan KOBİ’lere kredi açıklaması

Milletvekili Altunyaldız’dan KOBİ’lere kredi açıklaması

AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, KOBİ’leri ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

A+A-

KOBİ’lerin ulusal ekonomilerin gelişmesi ve korunması bakımından önemli işlevler üstlendiğini belirten Altunyaldız, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin dünya ekonomisindeki rolünün her geçen gün arttığına dikkat çekti. Altunyaldız, KOBİ’lerin, ekonomik ve sosyal kalkınmanın önemli birer unsuru olarak hayati işlevleri yerine getirdiğini, bu işlevleri ile sosyal sistemin denge ve istikrar unsuru olan KOBİ’lerin doğması, gelişmesi ve korunması için tüm ülkelerin uygun ekonomik ortamı hazırlayacak politikalar geliştirmekte ve uygulamakta olduğunu belirtti. KOBİ’lerin ekonomideki yerine vurgu yapan Altunyaldız, “Ülkemizin 2002 yılından bu yana istikrarlı ekonomik büyümesinde, özellikle KOBİ’lerin önemli katkısı olmuştur. KOBİ’lerimiz toplam girişim sayısının yüzde 99,8’ini, istihdamın yüzde 74,2’sini, maaş ve ücretlerin yüzde 54,7’sini ve cironun yüzde 63,8’ini oluşturmaktadır. İhracatımızın yüzde 60’ını KOBİ’lerimiz gerçekleştiriyor” dedi.

“KOBİ’ler için nefes kredisi”
KOBİ’lerin finansmana erişiminin kolaylaştırılması, rekabet güçlerinin arttırılması ve ülke ekonomisinin dengeli ve istikrarlı büyümesine katkı sağlanması amacıyla 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanununun geçtiğimiz ay hayata geçirildiğini ifade eden Altunyaldız, “Geçen hafta Sayın Başbakanımız açıkladı. TOBB ve Oda Borsaların finansal katkısı ve Kredi Garanti Fonu’nun teminatıyla, Ziraat Bankası ve Denizbank işbirliğinde KOBİ’lerimiz için Nefes Kredisini hayata geçirdik. Proje kapsamında yıllık yüzde 9,90/ aylık yüzde 0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi kullandırılacak. Kredide azami limit 50 bin TL. Krediden yararlanmak isteyen KOBİ’ler üye oldukları oda ve borsadan alacakları üyelik belgesiyle Ziraat Bankası ve Denizbank şubelerine başvuruda bulunacak. Kredi Garanti Fonu KOBİ’lerin kredilerine yüzde 85 kefalet sağlıyor. Kalan yüzde 15’lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde şekillenecek. Proje kapsamında KOBİ’lere 5 milyar lira kredi sağlanması hedefleniyor. 2-3 ay içerisinde 80 bin KOBİ’nin bu krediden yararlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“KOSGEB’den KOBİ’lerimize faizsiz 50 bin TL kredi”
KOBİ’lere desteğin bununla sınırlı kalmadığını belirten Altunyaldız geçtiğimiz hafta Ekonomi Koordinasyon Toplantısı akabinde Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı faizsiz KOSGEB kredilerine ilişkin de bilgi verdi.

Altunyaldız, “KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve güncel KOBİ beyannamesi onaylı toplam 15 bin KOBİ’mizin faydalanacağı ‘Kredi Faiz Desteği’ programında ilk 12 ay yani 1 yıl geri ödemesiz, 36 ay vadeli 50 bin TL faizsiz kredi veriliyor. 10 bin 500 TL tutarındaki kredi faizini KOSGEB ödeyecek. 12 ay sonra 3 aylık ödeme periyotları ile verilecek olan KOBİ destek kredisine ayrılan kaynak 750 milyon TL” ifadelerini kullandı.
Kredi Faiz Desteği Programına son başvuru tarihinin 31 Aralık 2016 olduğunu hatırlatan Altunyaldız, ekonominin can damarı KOBİ’lere desteklerinin devam edeceğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.