1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. MİLLİ EĞİTİM, BAKAN VE BELGE
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

MİLLİ EĞİTİM, BAKAN VE BELGE

A+A-

İlk ve orta dereceli okullarda sömestri tatili sona erdi.
İkinci dönem, ikinci maraton başladı. Allah öğrencilerimize, öğretmenlere ve velilere kolaylıklar versin.
Yazboz tahtasına dönen yıl içinde bile birkaç kez değiştirilen müfredat ile öğretmen ve öğrencilerimiz nasıl yetişecekte, bu ülkeye faydalı insanlar olacaklar bilemiyorum.
Geçtiğimiz günlerde yine Bakan İsmet Yılmaz sözde öğrencilerimize bir müjde verdi. Neymiş bu müjde diyenler, duymayanlar olabilir. Ben buradan açıklayayım.
Yapılan açıklamaya göre uzun süredir müfredata girmesi için çalışmalar yürütülen kodlama derslerine dair açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, derslerin daha kolay işlenmesi için okullara ekipman desteği verebileceklerini söyledi.
Türk Eğitim Derneği (TED) 90. Yıl Resepsiyonu'na katılan İsmet Yılmaz, derneğin doksanıncı yılını kutlayarak başladığı konuşmasına, Türkiye'deki eğitim hayatına dair verdiği bilgilerle devam etti. Özellikle kodlama derslerinin önemine değinen Yılmaz, ilk olarak eğitime ayrılan bütçeden bahsetti: "2018 yılında merkezi hükümet bütçesinden eğitime 134 milyar 727 milyon lira ayırdık. Bu miktar merkezi hükümet bütçesinin yüzde 18'inden fazladır. Milli gelirimizin yüzde 6,2'sinden fazlasını eğitime ayırıyoruz." dedi.
Her öğrencinin bilgisayar sahibi olmasının ardından kodlama derslerini uygulamalı olarak alabileceğini ve bu yolla ilerleyen yıllarda Türkiye'nin ihtiyacı olan kalifiye kodcuların ortaya çıkabileceğini söyleyen İsmet Yılmaz, bakanlığın kodlama eğitimi üzerinde önemle durduğunu dile getirdi.
Hayırlı olsun.
Bakalım bu yeni durum ne kadar sürecek?
 Birlikte göreceğiz.
Kim ne derse desin ama, büyükşehirlerde ve hatta belli kentlerin kırsal kesiminde eğitim ve öğretimin S.O.S verdiğini bilmem bilmeyen var mı?
Eğitim sendikaları, şehrin eğitim sorunu ve kalitesine yönelik zaman zaman kamuoyunu aydınlatıyor olsalar da, Konya'da eğitimin hangi seviyede olduğu yerel ölçekte gerçek anlamıyla bilinmiyor. Milli Eğitim İl Müdürlüğüne bu konuda başvurduğumuzda ise kendisine ulaşmak mucize ötesi.

Sadece;
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) raporları yayınlanıyor ki, illerin başarı puan durumları sıralamasında Konya, çok uzun zamandır bildiğim kadarıyla ilk 10'a giremiyor.
Okul öncesi eğitimde net okullaşma oranı,Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sisteminde yerleştirmeye esas puan ortalamaları,
Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı puan ortalamaları,
Fakülte ve yüksekokul mezunlarının oranı,
Ve; Kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranları, Konya İl Müdürlüğü'nce yıllardır ne hikmetse ve kimden saklanıyorsa net olarak açıklanmıyor.
Bu yönde; Eğitim sendikalarının yaptıkları açıklamalara göre, son yıllarda okul ya da derslik açığını kapatmak için düzenlenen kampanyalara hayırseverlerin katkılarına rağmen Konya'nın durumu iç açıcı görünmüyor.
Elimize ulaşan bazı verilere göre, yükseköğrenim başarı oranı sıralamasında Konya, 81 il arasında çok gerilerde kalmıştır. Yine kişi başına düşen kütüphane kitabı sıralamasında ise Konya’nın durumu iç açıcı değildir.Yine eğitim ortamında yapılan açıklamalarına göre, YGS, TEOG ve YLS sonuçları ile ilgili istatistiksel bilgiler de çok net olarak bilinmemektedir.
Konya'da uzun süredir İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunan Mukadder Gürsoy’a başvurularımız da yeterli bilgileri alamıyoruz. Çünkü kendisine ulaşmak mümkün değildir. Randevu ile bile ulaşmak mucize,  Kamuoyu ve basınla  "yeterli iletişim kurmayı gerekli görmüyor”
Kafalarda soru işareti yaratan atamalar, liyakat sisteminin işletilememesi, okulların fiziksel yetersizliği, eğitim ve öğretimdeki uygulamalar gibi konularda sık sık eleştirilen Gürsoy,  bazı sendikalara yakınlığı, bazı sendikalara kapıyı kapatması nedeniyle de hedef tahtası durumundadır. Konya’nın Yıllardır hırpalanan ve parçalanan eğitim sistemini birleştirmesi ve beklenen başarıyı yakalaması için objektif davranması istenmektedir. Ayrımcılığa gitmemesi ve başvuruları değerlendirmesi gerekmektedir.
Eğitime siyaset karışmadığı sürece, Konya'nın il Milli Eğitim bu yönde rahat bırakılır ve Konya'nın öğrencisinden öğretmenine, yöneticisinden velisine değin herkesin yıllardır özlediği hem huzur ve barış ortamı sağlanır, okullar yeterince denetlenirse, veliler dinlenirse hem de sadece eğitime odaklanılarak tüm sorunlar da tek tek çözülerek, arzulanan başarı oranı da yakalanır diye düşünmekteyim.

Bu yazı toplam 583 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.