1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Referandum milli güvenliğimizi tehdit ediyor!
Referandum milli güvenliğimizi tehdit ediyor!

Referandum milli güvenliğimizi tehdit ediyor!

IKBY’nin 25 Eylülde düzenlemeyi planladığı referandumu değerlendiren NEÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Yusuf Sayın,Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulması halinde bölgesel bir kriz ve dünya savaşının çıkabileceğini ifade etti.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de düzenlemeyi planladığı referanduma tepkiler günden güne artmakta. Referandumun gerçekleşmesi halinde askeri operasyon yapacağını duyuran ülkeler, IKBY’den gelecek geri adımı ve 25 Eylül’ü beklemeye koyuldu. IKBY tarafından yapılacak olan referanduma başta Irak Merkezi Hükümeti olmak üzere, İran ve Türkiye ve diğer bölgesel ve uluslararası bazı aktörler karşı çıkıyor. Rusya ise, bölge ülkelerinin ve Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu belirtiyor. IKBY’yi destekleyen en önemli ülke ise İsrail. Necmettin Erbakan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sayın, IKYB’nin yapacağı referandumu ve Türkiye’nin izlemesi gereken dış politika hakkında açıklamalarda bulundu. Irak’ta gerçekleştirilecek referandumla olası bir bağımsız Kürdistan devletinin kurulmasının Türkiye’ye maliyetleri olabileceğini ifade eden Sayın, Türkiye’nin Irak’ta gerçekleştirilecek referanduma kesinlikle izin vermemesi gerektiğini aktardı.

MİLLİ GÜVENLİĞİMİZ TEHLİKE ALTINDA

IKBY’nin düzenlemeyi planladığı referandumun Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden bir adım olarak kabul edilemez olduğunu işaret eden Dr. Sayın, “Hükümet bu konuda kendisinden beklenen tutumu ve politikayı izlemezse, ağır sonuçlara neden olabilir. Bağımsız bir Kürdistan devletinin kesinlikle kurulmasına izin verilmemelidir. Türkiye’de 40 yıldır yaşanan PKK terörü sorunu bu olayla daha fazla tahrik edilebilir. Milli güvenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü tehdit eden bu olaya gereken cevabı vermelidir. Özellikle milliyetçi çevrelerin bu gelişmeye karşı olduğunu MHP lideri Bahçeli’nin açıklamalarından anlıyoruz” dedi.

odg12.jpg
YENİ BİR DÜNYA SAVAŞI ÇIKABİLİR

Yapılacak referanduma Türkiye’nin yanı sıra İran’ın da karşı çıktığını belirten Sayın, İran’ın bağımsızlığın deklere edilmesi durumunda bir askeri müdahaleye başvuracağını açıkladığını hatırlattı. Türkiye’nin ve İran’ın beklenmeyen gelişmeler yaşanmaması durumunda bölgeye askeri bir müdahalede bulunabileceğine işaret eden Sayın, “Türkiye’nin günbegün sorunla ilgili yeni tedbirler alıyor. Referandumdan sonra bağımsız Kürdistan’ın kurulması durumunda öncelikle İran’ın ve Irak merkezi hükümeti bölgeye müdahalede bulunabilir. Türkiye de bu bunalımdan uzak kalabilecek fırsatının olmayabilir” değerlendirmesinde bulundu.  Sayın’a göre çoktandır dillendirilen ve bazı çevrelerce beklenen III. Dünya Savaşı, bu olayla patlak verebilir.

TÜRKİYE’NİN MÜDAHALE HAKKI VAR

Türkiye’nin, Irak’ta toprak bütünlüğünün bozulması durumunda Musul ve Kerkük bölgelerinden kaynaklı garantörlük hakları dolayısıyla müdahalede bulunma hakkının olduğunu işaret eden Dr. Yusuf Sayın, “1926 Ankara Anlaşmasına göre, Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulması, sınırların anlamsızlaşması durumunda Türkiye’ye Musul ve Kerkük’e müdahale hakkı veriyor” dedi. Türkiye’nin bekle ve gör politikasıyla 25 Eylül’ü beklediğini aktaran Sayın, “Türkiye bugün yapılacak MGK toplantısıyla IKBY’e karşı alacağı nihai kararı verecek. Sınıra taşınan mühimmatlar ise, olası bir soruna karşı tetikte olduğumuzu gösteriyor. Türkiye, bekle ve gör politikasıyla akıllı bir dış politika izleyerek alınacak sonuçlara göre adım atacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.