1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE KOŞARKEN KENDİMİZİ ÜLKÜ OCAĞINDA BULDUK!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE KOŞARKEN KENDİMİZİ ÜLKÜ OCAĞINDA BULDUK!

A+A-

Ortaokullu yıllarda rahmetli Taşkentli Hemşerimiz Mehmet Emin Alpkan’ın çıkarmakta olduğu “Bizim Anadolu Gazetesini satır satır okurdum. Yazarını kurşunlatan yazıların sahibi rahmetli Necdet Sevinç’in yazılarını her gün takip ederdim. Gazetede Türkmen Kızı mahlalı şiiri hem hatırlarım;
“Kalem kara, yazım kara,
Etmesin Yüce Rabbim Türklüğün bahtını kara!” Dizeleri aklımda kalmış.
Evet, Yüce Türklüğün bahtını kara etmesin ve Milli ve manevi değerlerimize koşarken kendimizi Ülkücü Hareketin içinde kendimizi bulduk ve bu minval üzere zamana kadar ulaştık.
Kişi kiminle arkadaşlık ederse ondan kendisine bir takım davranışlar, huylar yani güzellikler yahut çirkinlikler geçer. Daha doğru ifade ile kötü arkadaştan kötülük iyi arkadaştan da iyilik olacaktır.
Onun içindir ki, Arkadaşının söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Atasözü boşuna söylenmemiştir.
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir…
Kişi kiminle arkadaşlık ederse ondan kendisine bir takın huylar geçer. Kötü arkadaştan kötülük, iyi arkadaştan da iyilik oluşacağı muhakkaktır.
Kimlerle arkadaşlık yaparsanız, kimlerle oturup kalkarsanız onların ahlakından size, sizin ahlakınızdan onlara bir şeyler geçer. İnsan birlikte olduğu kişilerden etkilenir.
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.
İşin özü kişiler bulundukları ortamlardan muhakkak etkilenirler.
Ülkü Ocaklarında bulunan gençlerin yıllar öncesinde olduğu üzere bugün de faydalı bireyler olarak yetişmektedir.
Ülkü Ocakları aklın, ahlakın, adanmışlığın, anıt gibi yükselen millet ve vatan sevdasının kaynağı olarak tanımlanan kaynaktır.
Bu kaynak ki, mukaddesatla buluşmanın, mukadderatla kucaklaşmanın adresi aidiyet kavlidir. Ülkü Ocakları hepimizin yetiştiği irfan mektebi ve irade menkıbesidir. Aynı zamanda Ülkü Ocakları şehitlerin emaneti, gazilerin göz nuru, vatan ve millet sevgisinin onur mihveridir.
Ülkücü, kısaca bir ülküsü olan, bundan mülhem bir davası bulunan fazilet ve fikir mümtaz bir kişidir.
Ülkü ise Türk- İslam değerlerinin ülkücünün ruh kökünde tecelli edip ve akıl ölçeğinde tezahür etmesiyle varlık bulmuştur..
Ülkü ile ülkücü arasındaki ilişki ve irtibat sürekli gelişen, sürekli zenginleşen, sürekli yenilenen çok boyutlu ve muazzam bir oluş ve olgunluk halidir.
Ülkü varsa amaç vardır, arzu vardır, arayış vardır, asırları kavrayış vardır, hem geçmişe hem bugüne hem de geleceğe karşı ertelenemez sorumluluk bilinci var demektir" Derken Genel Başkanımız Devlet Bahçeli ifadesini buluyor..
Sonuç olarak Ülkü Ocağı bizim yuvamızdır. Çoluk çocuğumuzu çekinmeden göndereceğimiz mekânın adıdır Ülkü Ocağı!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.