1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. MİLLİLİK “İPHONE” KIRMAK DEĞİL DENGİNİ ÜRETMEKTİR
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

MİLLİLİK “İPHONE” KIRMAK DEĞİL DENGİNİ ÜRETMEKTİR

A+A-

“Hak Geldi Batıl Zail Oldu.” Bu ayeti kerimeye göre, mesele iphone kırıp atmak değil, onun yerine ondan daha güzelini yerli olarak üretip, insanların hizmetine sunmayı bize emir ediyor. Burada hak ve hukuk bunu gerektiriyor. En iyisini, en kalitelisini üretmek, yani milli ve yerli olmayı gerektiriyor.
Amerika’nın Türkiye Cumhuriyetini terbiye etmek için, her geçen gün baskısı artmakta, belki de bu durum diğer bir açıdan da, Türkiye’nin geleceği için çok iyi bir imtihan olacağa benzemektedir. Çünkü Türk insanı bir kez daha birbirlerine kenetlendi. Her geçen gün ABD’nin saldırıları savuşturularak normalleşmeye doğru hızla adım atıyoruz. Devlet Başkanı Erdoğan’ın yaptığı boykot çağrısı da, ülke sathında dalga dalga yayılıyor. Bu sahiplenme bizi çok ama çok mutlu ediyor ve göğsümüzü kabartıyor.
Anadolu Topraklarından küresel eşkiyalığa karşı bir bütün olarak yükselen ses, bütün dünyayı sarsıyor. Tıpkı 15 Temmuz 2016 ‘da olduğu gibi. Bunları görünce bu necip millet adına gurur duymamak elde değil tabi. 
Ah bir de şu şova yönelik tavırlarımız olmasa. Bu da dışarıda bizi gülünç duruma düşürüyor.
Kimileri ABD menşeyli telefonunu ayağının altına almış eziyor, kimi çekiçle parçalıyor, kimisi de milleti yanına toplayıp yüksek bir yerden aşağı fırlatıyor. Ardından da bir nara ve bir alkış tufanı koparılıyor. 
Sonra da artık hayatımızın bir parçası haline gelen telefon ihtiyacını gidermek için kendisine yenisini alıyor. Oysa, o aldığı telefonda ülkemize dövizle geliyor. Hatta aldığı telefonu kullanabilmek için, Global System for Mobile Communications veya kısaca GSM operatörlerine milyarlarca lira para kazandırıyor. Çünkü bunlar telefon numarası değil bizzat mobil hizmet ağıdır. Sadece gönderdiğimiz bir SMS den dahi para kazanıyorlar. Bunlarla mücadele edecek kendi operatörlerimiz dahi yok. Olanda bunlar seviyesinde hizmet veremiyorlar. Peki ne oluyor şimdi, ne işe yarıyor, kim kazanıyor bu durumda?
Bir kez olsun başımızı iki elimizin arasına alıp düşünelim. Bizim kazanmadığımız kesin, yine bir başkası kazanıyor, bedelini de top yekun bu millet ödüyor.
Bu ve benzeri anlamsız ve cebe dokunan çıkışlar o kadar çok ki!...
Bakıyorsun bir başkası ABD Doları yakıyor. Sanki doları daha da değerlendirmek istercesine. Farkında bile değil durumun!..
Diğeri de kendi telefonlarımız yerine satış temsilcisi misali bir başka ülkenin telefonunun reklamını yapıyor. Sanki bey efendi reklam ajansı görevlisi mübarek!.. O telefonlar bu ülkeye bedavaya geliyor! Türkiye, o telefonlar içinde döviz ödüyor döviz!..
En garibi de bunları yapanlar, “yerli ve milli duruş” nutukları atıyorlar. Milli duruşun ne olduğunu kavrayamadık gitti vesselam!..
Farkında değil, telefonundaki GSM hatlarının yabancı olduğunu dahi bilmiyor, bindiği arabanın, içtiği sigaranın, yediği dondurmanın, kullandığı temizlik malzemelerinin, askeri sanayinin, patronları yabancı. Hastalığına şifa olsun diye aldığı, evini aydınlatmak ve ısıtmak için kullandığı enerjinin sahipleri de yabancı!...
Milli olmak demek, kendi kullandığımız malların yğzde 80-90’ını kendimiz üretir hale gelmek demektir. Milli olmak demek kendi malımızı kullanmak demektir. kullandığımız telefonlarımızı, kendimiz en az onların ki kadar kaliteli üretmemiz demektir. Enerji de ve eczacılıkta üretime geçip kaçağı, israfı önlemek demektir. Gavura kızıp da Müslümanlara zarar vermemektir. Yabancı yapar biz kullanırız mantığından vaz geçip, biz yapar-üretir yabancılara da yine biz satar duruma gelmek demektir. Yabancı mallarla rekabet edecek değil, onlardan daha kalitelisini üretmek ve küresel piyasalara satabilmek demektir. 
Geliniz hamasi duygularımızı bu yöne toplayıp, asgariden çok iyi bir tasarrufçu olalım ve bu ülkeye “na mahrem elini değdirmeyelim!..” Ekonomi de milli, sanayide milli, yönetimde milli, bilimde milli, eğitimde milli olup, modeli biz üretip, biz sunalım.
Küresel pazarlardan mal alan değil, küresel pazarlara mal satan ve küresel pazarların, küresel borsalarını belirleyen bir ülke olduğumuz zaman ancak milli olabiliriz. 
İşte millik ve milli şuur, milli görüş budur. Tam bağımsız ülke Türkiye!..
Selametle!...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.