1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Minibüslerde Ayakta Yolcu Taşıma Limiti
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Minibüslerde Ayakta Yolcu Taşıma Limiti

A+A-

Toplu ulaşımla alakalı bir konuda sizinle düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Malumdur halkımızın işine, evine, okuluna ulaşmada en ciddi ihtiyacı gideren toplu ulaşım araçlarıyla alakalı halkımızın bir şikayetini buradan dile getirmekte yarar görüyorum. Bildiğiniz gibi toplu ulaşım araçlarından belediye otobüsleri ve tramvaylarda tıkasıya ayakta yolcu taşımak serbest olduğu halde yine yolcu taşımada büyük bir görev üslenen minibüslerde ki ayakta birkaç yolcu taşımak trafik ceza sebebidir. Bu uygulama açıkçası bana saçma gelmektedir. Bu konu daha önce birkaç farklı ortamda gündeme geldiğinde beklenmedik bir trafik kazası sonrasında minibüslerde fazla yolcu taşıma yüzünden daha çok can kaybı riskine karşı böyle bir uygulama yürütüldüğü söylenmektedir.
Peki! Allah korusun, belediye otobüsü kaza yaptığı zamanda ayakta fazla yolcu taşımaktan kaynaklanan sebeplerle can kaybı yaşanması söz konusu olmayacak mıdır? Eğer belediye otobüs şoförlerinin kontrollü eğitimi gibi bir cevap gelirse kusura bakmayın ama bazı zamanlarda öyle sürücüler görüyorum ki sanırsınız rallide araç kullanıyor. O yüzden ayakta yolcu taşıdığı için minibüs şoförlerini köşe bucak kovalayacağınıza ayakta taşınacak yolcu adedinde biraz daha artırıma gidin. Örneğin ayakta azami 10 fazla yolcu alınabilsin. Bu durumda anormal bir kalabalık sebebiyle can sıkıcı bir sıkışma da söz konusu olmaz. Bazı dolmuş sürücülerinin bunu abarttığını da biliyorum. Hatta bazılarının ayakta aşırı yolcu almaktan minibüsün kapısını kapatamadığına dahi şahit oluyordum. Son zamanlarda halen böyle yanlışlar sürüyor mu açıkçası bilmiyorum.
Toplu ulaşımda minibüslerin büyük bir açığı kapattığını bilmek gerekiyor. Tıka basa değil elbette ama en azından ayakta yolcu sayısı makul bir adetle artırılabilir. Bu konuda ciddi şikayetler olduğu bilinen bir gerçektir.
Özellikle Bosna Hersek Mahallesine hizmet veren minibüs adedinin artırılmasından ziyade defalarca dile getirildiği halde halen bir çözüm getirilemeyen ikinci bir hat alternatifi oluşturulamamıştır. Mahalle, üniversite kampüs güzergahında olduğu için öğrencilerin olduğu dönemlerde araç sayısı yetersiz gelmekte çok sayıda vatandaşımız yollarda rezil rüsva olmaktadır. Birçoğu okuluna ve işine geç kalmaktadır. En azından iş ve okul saatlerine yönelik bir çözüm üretilirse çok yerinde olacaktır.
Ama asıl önemli olan ayakta yolcu meselesine bir çözüm üretilebilir. Ben toplu ulaşım araçlarını kullanmıyorum. Ama kullananlardan her zaman şikayet duymamdan ötürü bu yazıyı kaleme alma zarureti hissettim.
Ayakta yolcu aldıkları için ceza yemekten bunalan sürücüler arası cep telefon irtibatına da hayranım. Günün birinde mecbur kalmış ve minibüse binmiş, şoförün hemen arkasında ki koltuğa da oturmuştum. Aracımız yolda ilerlerken önce giden minibüs şoförleriyle riskli bölgelere dair yaptıkları telefon görüşmeleri karşısında şaşıp kaldım.
Konuşmalara bakar mısınız ?
“Ahmet Abi, marangozlar kavşağı temiz.”
“Hüseyin, Aydınlık bölgesi negatif, dikkatli ol.”
Eğer risk bölgesine yakın ise ve ayakta izin verilenin üstünde yolcu taşıyorsanız önünüze üç seçenek çıkıyor:
“Sayın yolcular, ayaktaki arkadaşlar iki dakika çömelsin. Polis geçene kadar sakın kalkmayın.”
Ya da
“ Arkadaşlar ……….. durağında inecek olan var mı?” yani polisten sonraki ilk durağı söylüyor. Eğer birkaç kişi çıkarsa az erken inmelerini isteyecek. Eğer inecek yolcu yoksa işte o zaman ayıkla pirincin taşını… Böyle bir durumda da yine ilk seçeneğe müracaat ediliyor.
Son seçenek ise : Şahsen benim “Acil durum güzergahı” olarak adlandırdığım ara yola girerek risk bölgesinden yara almadan uzaklaşmak.
Bu işe bir son vermek mümkündür. Aşırıya kaçmayacak bir sayıda vatandaşın taşınmasına ayakta seyahat imkanı getirilmelidir.


 

Bu yazı toplam 9777 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.