1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Miryokefalon
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Miryokefalon

A+A-
Tarih çok şeylere tanıktır.
Tarihini bilmeyen milletler, geleceklerini de çizemezler, yol bulamazlar.
Türk ve dünya tarihi bizim için bir değerdir. Manevi değerdir, maddi değeri vardır.
Tarihe karşı ilgim oldukça fazladır ve tarihi incelemeyi çok severim.
Türk Tarihi şanla, şerefle doludur. Bunları anmak, unutmamak gerekir. Türkler olarak tarihimizle her zaman övünmeliyiz. Sanırım ki, Türk tarihi hiçbir milletin tarihinde şan- şeref yoktur.
Geçmişte ve yakın zamanda tarihimizde şan ve şeref sayfaları bulunmaktadır. Bunları burada yazmaya ne zamanım yeter, ne yer yeter.

Türk Milleti Anadolu’ya 1071 tarihinde Alpaslan’ın Bizans İmparatoru Romen Diyojen’i Malazgirt’te dize getirmesiyle girmiştir.
Selçuklular Anadolu’yu yurt edinmişlerdir. Ancak Haçlı seferleri Türkleri Anadolu’dan atmak için irili ufaklı 24 sefer yapmışlar ve hepsinde Selçuklu İmparatorluğu bunları bozguna uğratmıştır.
Bunlardan en önemlisi ise   yaklaşık 840 yıl önce  Selçuklu Sultan’ı Kılıçaslan’ın   Isparta – Konya arasında  ve savaşın büyük bölümünün  Konya topraklarında geçtiği, Haçlıların kat ve kat  fazla ordusunu Selçuklu Sultanı Kılıçarslan’ın dize getirmesiyle Türkler Anadolu’da kök salmış ve  Anadolu’da kalışımızın temelini sağlamış, tapusunu almıştır. Bu büyük zaferi bize  miras bırakan ecdadımıza  Allah’tan rahmetler diliyorum.
Yukarıda da bahsettiğim gibi, Türk tarihi altın değerinde zaferlerle doludur. Bunları unutmamalıyız, unutturmamalıyız.

Bugün  İstanbul’un fethi, Varna Meydan muharebesi ,  Dandanakan,Niğbolu Zaferi vb. Çanakkale Savaşları ve zaferini hiçbir millet yaşamamıştır. Dumlupınar, Sakarya Meydan Muharebeleri ve nice zaferleri bize armağan eden, yaşatan ecdadımıza sonsuz teşekkür ederim. Düşmanların gücüne rağmen  Türk Milletinin inancı, Allah’ın yardımı ile düşmanlar hep bozguna uğramışlardır.
Ne yazık ki, tarihimizi yazanlar ve bizi yönetenler bu zaferlerin unutulmaması için yeterli çalışmayı yapmamıştır. Son dönemde ise bir diriliş, bir  çırpınış vardır. Bu zaferlerimizi hatırlıyor, bu zaferleri bize yaşatanlara, armağan edenlere rahmet diliyoruz.
Kim inkar edebilir ki, Çanakkale Savaşlarında, Anafartalar, Dumlupınar, Sakarya Savaşlarında öncülük eden Türk evlatlarını…

İşte 840 yıl önce Selçuklu Sultanı Kılıçarslan’de bize  Anadolu’nun tapusunu  alma adına, Haçlıları Miryokefalon  Zaferi ile sağlamıştır
. Bu güne kadar bir kenara itilen bu zaferi hatırladık. Hatırlayanlara ve hatırlatanlara teşekkür ediyorum. Törenleri çok yerinde ve anlamlı buluyorum. Bundan sonra her yıl daha görkemli ve insanlara daha iyi anlatılarak kutlanması gerektiğine inanıyorum.
Yetkililerden isteğim odur ki, Alaeddin’de bulunan Selçuklu Sultanlarının mezarlarının isimlerine yakışır biçimde düzeltilmesi, ayrıca  Kılıçaslan köşk ve diğer müştemilatının bir an önce eski haliyle restore edilerek tamamlanmasıdır. Bu çalışmanın inşaatının bitiminin 500 gün olmasına karşın daha ciddi bir çalışma yoktur. Buranın ne zaman bitirileceğini yetkililerin açıklamasını istemekteyim.

Konya’nın  şehir Meydanı’nın adının Kılıçarslan Meydanı olarak değiştirilmesi de gecikmiş bir karar olmasına karşın doğru bir karardır
. Bu  ve benzeri isimleri unutmamalı ve tarih boyunca yaşatmalıyız.  Tarihimizi iyi bilmeli, unutmamalı, gelecek nesillere anlatmalıyız ki, gelecek nesillerde bizleri unutmasınlar.
Yazımı Albert Camus’un bir sözü ile bitirmek istiyorum:

“Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun, martı sevdiği denizden asla vaz geçmez”
Bu yazı toplam 296 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.