1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 'Miryokefalon Zaferi Anadolu’nun tapusudur'
'Miryokefalon Zaferi Anadolu’nun tapusudur'

'Miryokefalon Zaferi Anadolu’nun tapusudur'

Konya Aydınlar Ocağı’nda, Konya Bağırsak Boğazı’nda yapılan Miryokefalon Zaferi’ni anlatan tarihçi Mehmet Ali Hacıgökmen, “Miryokefalon Zaferi bir vatan savunması olup, Anadolu’nun tapusu Türklerin eline geçmiştir” dedi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “840. Yıldönümünde Miryokefalon Zaferi” konuşuldu.
Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen, Miryokefalon Savaşı’nın devleti koruyan bir savaş olduğunu belirterek “Miryokefalon Zaferi’yle birlikte Anadolu’nun tapusu bizim oldu” dedi. Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette, yeni çıkan ve objektif bir şekilde yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konulan yeni bilgi ve belgeler ışığı altında yazılan ‘Selçuklu-Bizans Münasebetlerinde Bir Dönüm Noktası Myrıokephalon Zaferi’ adlı eserde, Türk tarihi açısından son derece önemli olan bu savaşın Beyşehir yakınlarındaki Bağırsak Boğazı’nda yapıldığının kesin olarak ortaya konulduğunu kaydeden Doç. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen, “Miryekefalon Zaferi’nden önce Konya Savunması dediğimiz 1146 yılında Selçuklu Sultanı olan II.Kılıçarslan’ın babası I. Rükneddin Mesud’un Konya’da Bizans İmparatoru Manuel ile yaptığı savaş buna örnektir. Konya ve Beyşehir’de adalardaki ve Antalya’daki gayrı müslimler, kendi imparatorlarına yardım etmemiş Konya Sultanı Mesud’a destek vermişler. Sultan Mesud öldüğünde, II.Kılıçarslan öldüğünde Ermenilerin yas tuttuğunu biliyoruz” dedi.

MİRYOKAFELON BİR SONUÇTUR
Miryokefalon Zaferi’nin vatana tutunmanın bir sonucu olduğunu ifade eden tarihçi Hacıgökmen, Miryokafelon Savaşı’nın nerede yapıldığıyla ilgili tarihçilerin bugüne kadar farklı yerlerde olduğuna dair araştırmalar yapıldığını hatırlatarak “Şimdiye kadar Düzbel ve Gelendost’tan tutun da Yalvaç, Kumdanlı ve Çivril’e kadar farklı iddialarda bulunulmuş. Şurada, burada, Konya’da olmuş hiç önemli değil, amma bugün yapılan en son araştırmanın önemli olduğunu ve savaşın Konya’da, açıkça söylemek gerekirse coğrafik olarak yer tesbiti yapılarak ve Osmanlı kayıtlarına kadar inilerek yapılan tesbitlere göre Bağırsak Boğazı’nda yapıldığını görebiliyoruz” dedi.
Miryokefalon savaşına gelinmeden önce sebepleri hakkında açıklamalar da yapan Hacıgökmen, en önemli nedenleri arasında “Türkleri Anadolu’dan atmak” olduğunu belirterek Orta Asya’dan Anadolu’ya, o dönemde Türkmenlerin akın akın göç ederek oba oba yerleştiklerini söyledi. Bizans güruhunun Malazgirt yenilgisinden sonra Türkleri Anadolu’dan atmak için ilk Haçlı Seferleri’yle birlikte atağa geçerek Anadolu’nun kalbine bir hançer gibi saplanarak Kudüs’ün alınmasıyla birlikte İslâm dünyasının da tarumar edildiğine dikkati çeken Hacıgeökmen, savunmadan taarruza geçen Bizans ordusunun Şehinşah döneminde 1116’da Akşehir Sultandağı yakınlarında savaştığını ve bu savaşın kazananın olmadığını belirtti.

BOZKIR SAVAŞ TAKTİĞİ
Bizans İmparatoru Manuel’in, Miryokefalon Savaşı’ndan önce ilk mağlubiyetini 1146’da II. Kılıçarslan’ın babası Sultan Mesud’a karşı Bağırsak Boğazı’nda yaşadığını kaydeden Hacıgökmen, Selçukluların geri çekilme taktiği ile Bizans ordusunun imha edildiğini hatırlatarak “Türkler, I.Haçlı Seferinden sonra niye Konya’ya geldiler ve başkent edindiler sorusunun en önemli cevaplarından birisi, Bozkır Savaş taktiğidir. Bu taktiği Konya’da ilk uygulayan sultan ise I.Rükneddin Mesud’dur. Açıkçası şehir savunması yapmıştır. Ben buna Konya Savunması diyorum” dedi.

Sultan Mesud’un 1147’de Almanlardan oluşan Haçlı ordularını Anadolu’dan geçirmediğini ve bir Fransız seyyahının ilk defa Anadoluya “Turkia” adını yazmaya başladığını belirten Hacıgökmen, Konya Selçuklusunun bu zaferlerden sonra Orta Doğu’nun en büyük devleti haline gelerek Yörük Türkmen göçlerinin Bizans topraklarına doğru daha da hızlandığına söyledi. Sekizin üzerinde dil bilen ve 11 çocuğu olan Sultan II. Kılıçarslan döneminin Selçuklu tarihi açısından çok önemli bir dönem olduğuna dikkati çeken Hacıgökmen, Türk akınlarını durdurabilmek için 100.000’in üzerinde askerden oluşan Bizans Ordusuyla II. Kılıçarslan kumandasındaki Selçuklu ordusunun, 1176 yılında Miryokefalon’da Beyşehir’e yakın Bağırsak Boğazı’nda karşı karşıya geldiğini ve Manuel’in yenilerek esir alındığını dile getirdi.
Bu zaferle Bizans’ın, Malazgirt’in tescilini kabul ettiğini, Beyliklerin temelinin Miryokefalon Zaferi’yle birlikte atıldığını, Bizans’ta Kombenos sülalesinin devrinin bittiğini kaydeden Hacıgökmen, “Miryokefalon Zaferi bir vatan savunması olup, Anadolu’nun tapusu Türklerin eline geçmiştir” dedi. Sohbetin soru-cevap bölümünde Hacıgekmen, savaş esnasında Sultan Kılıç-Arslan’ın Gevele Kalesi’nde olduğunu, Manuel ile Kılıçarslan’ın müneccimlere inandıklarını da söyledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.