1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Mısır ve Pancar Konya’nın vazgeçilmezleri
Mısır ve Pancar Konya’nın vazgeçilmezleri

Mısır ve Pancar Konya’nın vazgeçilmezleri

Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği(Konpader) Başkanı Ahmet Bestil, Konya havzasının suya ihtiyacının olduğunu ve mısırın çiftçilerin için hayati önem taşıdığını söyledi.

A+A-

Konpader Başkanı Ahmet Bestil, gündeme gelen Konya Ovasına su taşımak yerine, çok su isteyen mısır gibi ürünlerden vazgeçilmezi konusuna tepki göstererek, “Konya Ovasının her zaman suya ihtiyacı var. Özellikle dış havzalardan taşınacak su hayati önem taşıyor” dedi.

Konya’nın tahıl ambarı olduğuna dikkat çeken Başkan Bestil, bazı kurumların suyun gelmesini engellemek yerine, alternatif su kaynaklarını Konya Ovasına nasıl getirebilirizi düşünmesi gerektiğini kaydetti. Konya Ovasında yetişen mısır ve pancarın çiftçiler için vazgeçilmez olduğunu bildiren Başkan Bestil, şunları söyledi: “Konya Ovasında yetişen mısırlar, hayvancılıkta önemli bir yer tutuyor. Hayvanların temel yiyeceği konumunda. Kümes hayvancılığının ise vazgeçilmezi. Mısırı ekmeyelim mantığını kabul etmiyoruz. Konya Ovasına gerekli suyu dış havzalardan taşımak için devletimiz önemli adımlar attı. Alternatif başka su kaynakları olursa onlardan da yararlanarak tahıl ambarı olan Konya’mızı tarımda kalkındırmak gerekiyor. Münavebeli tarım için her yıl değişik ürünler ekilerek toprağın verimli hale getirilmesi gerekir. Mısır ve pancarda bu ürünler arasında. Hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçilerimize yem, kaba yem, saman ve silaj lazım. Mısır ekiminin durdurulması demek, besicilerin hayvancılığına vurulacak olan bir darbedir. Şeker pancarının ve mısırın nerelerde kullanıldığını üretim yapılmazsa ekonomimize nasıl bir külfet getireceğinin araştırılmasını tavsiye ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum