1. HABERLER

  2. Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

ANKARA (AA) - Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Mısır'da darbe karşıtı gösterilere katılan 529 kişiye verilen idam kararıyla ilgili, "Dünyanın, uluslararası örgütlerin bu kararlara karşı çıkması ve Mısır'da yaşanan insanlık...

A+A-

ANKARA (AA) - Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Mısır'da darbe karşıtı gösterilere katılan 529 kişiye verilen idam kararıyla ilgili, "Dünyanın, uluslararası örgütlerin bu kararlara karşı çıkması ve Mısır'da yaşanan insanlık dramına karşı bir ses vermesi gerekmektedir. Batı dünyasının hakim unsurlarının Mısır'da yaşanan darbeye karşı gösterdiği çifte standardı, yaşanan bu hukuk katliamı ve insanlık dramı karşısında göstermemesini umut ediyoruz" ifadesini kullandı.

Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'da masum ve mazlum insanların hukuki ve meşru taleplerine silahlarla, baskılarla, zindanlarla cevap veren darbecilerin bir hukuk komedisine daha imza attıklarını belirtti.

Darbenin bütün olumsuzluklarına ve darbecilerin hırçınlığına bir yenisinin daha eklendiğini vurgulayan Arslan, Mısır'da 20 dakika süren duruşmada darbe karşıtı İhvan üyeleri hakkında idam cezası verildiğini, ayaküstü duruşmalarla 20 dakika gibi kısa bir sürede bir çok insanın idamına karar verilmesinin, darbe ile hukukun asla yan yana olamayacağını bir kez daha gösterdiğine dikkati çekti. 

Arslan, dünyanın bu gidişata "dur" demesi gerektiği uyarısında bulunarak, açıklamasında şunları kaydetti:

"Mısır'ın toplumsal dokusunun bozulmasına izin verilmemeli, siyasi çıkarlar uğruna bir toplum, bir ülke feda edilmemelidir. Mısır'ın ihtiyacı olan daha fazla demokrasi ve daha fazla hukuktur. Darbelerin demokrasi ve hukukla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Mısır'da bugün 'yargılama' adı altında yaşananların da hukuk komedisinden başka bir anlamı ve hukuki geçerliliği olmadığı anlaşılmaktadır. Dünyanın, uluslararası örgütlerin bu kararlara karşı çıkması ve Mısır'da yaşanan insanlık dramına karşı bir ses vermesi gerekmektedir. Batı dünyasının hakim unsurlarının Mısır'da yaşanan darbeye karşı gösterdiği çifte standardı, yaşanan bu hukuk katliamı ve insanlık dramı karşısında göstermemesini umut ediyoruz.

Mısır başta olmak üzere Ortadoğu'da ve bölgemizde yaşanan darbeler, darbe girişimleri ve hukuksuzluklar Türkiye'deki demokrasinin önemini bir kez daha göstermiştir. Konfederasyon olarak bir kez daha darbeleri, muhtıraları, operasyonları ve bütün antidemokratik oluşumları kınıyor, darbe ve başka kılıflara bürünmüş bütün antidemokratik müdahaleleri reddediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.