1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Mobbing ile mücadele anlatıldı
Mobbing ile mücadele anlatıldı

Mobbing ile mücadele anlatıldı

Eğitimciler Birliği Sendikası Konya 2 Nolu Şube, Mobbing ile Mücadele Derneği Konya İl Başkanlığı ile birlikte ‘İş Yeri Kanseri: Mobbing’ konulu bir konferans düzenledi.

A+A-

Eğitimciler Birliği Sendikası Konya 2 Nolu Şube, Mobbing ile Mücadele Derneği Konya İl Başkanlığı ile birlikte ‘İş Yeri Kanseri: Mobbing’ Konulu bir konferans düzenledi. Konferansta Konuşmasında Şube Başkanı Şenol Metin, “Eğitim-Bir-Sen olarak çalışma hayatının sorunlarını analiz eden, bu sorunların üzerine giden ve çözüm üreten bir sendikal anlayışa sahibiz. Bu çerçevede de ihtisas STK’ları ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Geçen Yıl Şehit ve Gazi Derneklerimiz ile yaptığımız işbirliği Bizi yeni işbirliği alanlarına taşıdı. Bu yılda ülkemizin sosyal sermayesini yok eden, çalışma barışını bozan Mobbing ile mücadele öncelikli alan olarak belirledik. Mobbing ile Mücadele Derneğimiz ile bu çerçevede stratejik ortaklık ilişkisi geliştirdik. Bugün bu işbirliği çerçevesinin ilk uygulamasına İş Yeri Kanseri: Mobbing konulu konferansa şahitlik ediyoruz. Ardından Mobbing ile Mücadeleyi hukuki çerçevesini çizmek üzere bir eğitim programı düzenleyeceğiz. Mobbingi önce Konya Üniversitelerinden, ardından çalışma yaşamından kovana kadar bir mücadelesini hep birlikte vereceğiz’ diyerek konuşmasını tamamladı.
FİDAN’DAN TEŞEKKÜR
Mobbing ile Mücadele Derneği Konya İl Başkanı Adem Fidan’da konuşmasında “Bize böyle bir fırsatı verdiği için, Mobbingi Konya’nın gündemine soktuğu için Şenol Başkanıma teşekkür ediyorum. Bundan sonra da başta Eğitim-Bir-Sen olmak üzere böyle çalışmalara imza atmak için bir araya geleceğiz” dedi. 
İŞMAN: MOBBİNGİN SONU İNTİHAR YADA  CİNAYET
Mobbing ile Mücadele Derneği Genel Başkanı İlhan Şişman’ın konferansı ile program devam etti. Mobbing mağdurlarının medyada da sıkça yer aldığından bahseden İlhan İşman, “Mobbinge neden olan davranışlara maruz kalan, iş stresinden intihar eden, psikolojisini bozup iş yerinde meslektaşlarını veya amirlerini öldüren insanlar var. Mobbingin sonu intihar ya da cinayettir” dedi. Devamında Mobbingin kurumlar içinde bulaşıcı bir hastalık gibi olduğunu ifade eden İlhan İşman, “Mobbinge karşı iyileştirici önlemler alınmazsa kurumun bütününe yayılır. Çalışan personele de, işletmeye ve çalışma arkadaşlarına olan gücen ve saygı azalır, motivasyon düşer, çalışma ortamı ve çalışanlar arasında uyumsuzluk başlar, iş verimliliği düşer. Mobbing ilk aşaması anlaşmazlık aşamasıdır. Kritik bir olayda, bir anlaşmazlıkla başlar. İkinci aşama, saldırganlık aşamasıdır. Saldırgan eylemler mobbing dinamiklerinin harekete geçtiğini gösterir. Üçüncü aşama, kurumsal güç aşamasıdır.  Kurban, örgütlü ve kurumsal bir güçle baş etmek zorunda bırakılır. Dördüncü aşama, tanımlama aşamasıdır ve çok önemlidir. Kurban; öteki veya psikolojik sorunları olan biri olarak tanımlanır. Son aşama ise işine son verilme aşamasıdır. Burada da olayın sarsıntısı, travma sonrası stres bozukluğunu tetikler” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.