1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Mobilyacılıktan 100 bin kişi ekmek yiyebilir
Mobilyacılıktan 100 bin kişi ekmek yiyebilir

Mobilyacılıktan 100 bin kişi ekmek yiyebilir

Mobilya fiyatlarındaki vergi indirimini değerlendiren Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Günbaş, “30 Nisan’da son bulacak indirim, 30 Nisan’dan yılsonuna kadar olsa piyasalara daha faydalı olurdu.”dedi.

A+A-

Günbaş, Konya’da mobilyacılıktan ekmek yiyen 40 bin kişinin ise 100 bine ulaşabileceğini vurguladı.

Mobilya fiyatlarında her yıl kış mevsiminde yaşanan fiyat düşüşü bu yılda devam ediyor. Bu yıl yaşanan fiyat indirimlerinin geçmiş yıllara göre biraz daha fazla olduğunu aktaran Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Günbaş, sezonun normal şartlarına göre fiyatların bu yıl yüzde 15-20 daha düşük olduğunu aktardı. Durumun etkenlerini anlatan Başkan Günbaş, “Düğün sezonu gelmeden bu aylarda genelde bir düşüş yaşanır, sezon başlarken de fiyatlar yüzde 15-20 zamlanır. Bulunduğumuz kış şartları sebebiyle mobilya fiyatları şuan dip fiyat. Bunun üstüne devletimizin açıkladığı KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşmesi de hem tüketiciler için hem de satıcılar için bir avantaj oldu.”dedi.

DAHA İYİSİ OLABİLİRDİ

Hükümet tarafından piyasaları canlandırmak ve ev kuracak kişilere kolaylık sağlamak amacıyla beyaz eşya, mobilya, ev gereçleri ve çeşitli ürün sınıflarında başlatılan KDV ve ÖTV indirimi piyasalara hareketlilik getirdi. Ancak bu hareketliliği kat kat arttırılabilmenin de mümkün olduğunu ifade eden Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Günbaş, “ Devletimizin yaptığı geçici vergi indirimi piyasaya bir hareket getirdi. Ancak bu hareketlilik tüketici açısından daha fazla olabilirdi. Vergi indiriminin yapıldığı döneme bakacak olursak düğün mevsimine uzakta kalan bir döneme tekabül ediyor. Bu indirimler düğün sezonuna gelecek şekilde yani, Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etse piyasalar çok daha fazla hareketlilik kazanırdı. Daha çok vatandaş alışverişini yaparken daha fazla esnaf arkadaşımızın da işleri olumlu etkilenirdi.”ifadelerini kullandı.

KONYA DAHA İYİSİNİ YAPABİLİR

Konya genelinde mobilyacılık ve mobilyacılık sanatkarlığıyla üretim yapan 2 bin iş yeri olduğunu belirten Başkan Mehmet Günbaş, “Konya’da daha çok büro mobilyası ağırlıkta. Ortadoğu başta olmak üzere, uluslararası boyutta büro mobilyasında ticaret yapan ihracat yapan firmalarımız var. Ev mobilyasında da iyiyiz ama daha iyisi de olabiliriz. Bunu da markalaşma ile sağlayabiliriz. Bunun bölgesel ve yapısal boyutları var. Biz Konya olarak daha çok içe kapanık, aile işletmeleri olarak üretim yapıyoruz. İnsanlar ortaklığa ve bankayla çalışmaya çok sıcak bakmıyor. Daha çok kendi aile çevresinde, kendi iş yerinde imalat yapan firmalar görürüz. Bunu kendi içlerinde büyütebilirlerse ancak öyle markalaşma olur yoksa, kendi içlerinde kalır giderler. Aslında Konya fiziki olarak büyük markaların olması gereken bir yer. Coğrafi yapısı, yüzölçümü ve konumu itibariyle Konya her alanda daha iyi olabilir. Baktığımız zaman Bursa’nın İnegöl İlçesi çok küçük bir ilçe. Ancak mobilya anlamında Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden. Sokak aralarında bahçelerde fabrikalar kurulduğunu görürsünüz, daha yeni yeni organize sanayicilik orada yerleşiyor ama bizden çok çok öndeler. Bunu aşmamız gerekiyor.” diye konuştu.

BİRESEL İŞÇİLİKTE KONYA LİDER

El işçiliği, bireysel yapılan üretimler ve ustalık boyutunda Konya’dan çok yetenekli ustalar çıktığının altını çizen Başkan Günbaş, “Sanatkar olarak bir Türkiye’nin öncü şehirleri arasındayız. Örneğin birçok caminin ahşap işlerini Konyalı ustalarımız yapıyor. El işçiliği ve ahşapta nadide ustalarımız var. Bunlar hem Türkiye’de hem de Ortadoğu’da ve Avrupa’da birçok yere iş yapıyorlar. Ama maalesef, saydığımız nedenler dolayısıyla marka boyutunda iş yerleri çıkaramıyoruz. Konya’da 2 bin adet, fabrika, bireysel iş yerleri ve benzer işletmeler ile üretim yapan kuruluş var. Bu kuruluşlarda ortalama 5’er kişi çalıştığını varsaysak, 10 bin kişi mobilyacılık sektöründe çalışıyor. Bunlarında ortalama 4’er kişiye baktığını düşünürsek yaklaşık 40 bin kişi mobilya sektöründen ekmek yiyor. Ancak söylediğimiz gibi, el işçiliğindeki yeteneklerimizi markalaşmada kullanırsak bu sayıya 100 binlere kadar çıkarabiliriz. Bizde bu potansiyel mevcut.”ifadelerine yer verdi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.