1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Mondros Mütarekesi, Viyana’nın rövanşıdır”
“Mondros Mütarekesi, Viyana’nın rövanşıdır”

“Mondros Mütarekesi, Viyana’nın rövanşıdır”

Caner Arabacı, “Vatanı askerî harekâtlar oluşturmaz. Vatanı millet oluşturur. Vatanı halk meydana getirir. Askerî harekât yol açar, fırsat tanır. Ama toplum olmadan millet olmadan ne vatan kurulur ne devlet kurulur ne de yaşatılır."

A+A-

100. Yılında Mondros Mütarekesi’ni Konya Aydınlar Ocağı’nda masaya yatıran Prof. Dr. Caner Arabacı, “232 yıl sonra Viyana’nın öcünü alacağız diyen düşman ileri gelenleri, Mondros’la bin yıllık zaferlerin ve ileri harekâtın rövanşını aldılar” dedi.

Vatanı halk ve millet oluşturur
1071’den itibaren Anadolu’nun çok hızlı bir şekilde vatan haline getirildiğini belirten tarihçi Caner Arabacı, “Vatanı askerî harekâtlar oluşturmaz. Vatanı millet oluşturur. Vatanı halk meydana getirir. Askerî harekât yol açar, fırsat tanır. Ama toplum olmadan millet olmadan ne vatan kurulur ne devlet kurulur ne de yaşatılır. 1071’den itibaren Anadolu’yu vatanlaştırma Türk milletinin İslâm medeniyeti adına bir ileri hamlesidir. Ama Türk milleti çok tehlikeli bir millettir. Anadolu’yu vatanlaştırır. Burayla durmaz Balkanlara geçer. Balkanlar’la durmaz Orta Avrupa’ya Tuna’ya gider. Tuna’yla da kalmaz…” dedi.

“Türk olmak İslâm olmak demektir”  
Balkan coğrafyasında yaşayanların kendilerini ay-yıldız ile ifade ettiklerini, kabir taşlarının üzerinde ay yıldız bulunduğunu ve Müslüman olduklarının kimliğini ay yıldız ile ifade ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Arabacı, “Türk olmak İslâm olmak demektir. Ama hıristiyan ileri gelenleri ve siyasetçileri İslâm varlığını, yâni Türk varlığını Balkanlar’dan atmayı,  Orta Avrupa’dan atmayı; Balkanlar’dan sonra İstanbul’dan ve Anadolu’dan atmayı ve bu milleti geldiği yere sürmeyi veya toptan yok etmeyi asırlarca planladılar. Bu 1000 yıllık bir dâva” diye konuştu. 

Osmanlı, Mondros’la felçli hale getirildi
Mondros’a doğru giden süreç ile yapılan antlaşmanın maddeleri üzerinde de duran Arabacı, 24 maddeden oluşan Mondros Antlaşması’nı şu sözlerle özetledi: “Bazı yazarlarımız ve âlimlerimiz, Osmanlı’nın Mondros’la “meflûç” hale geldiğini ifade ederler. Yâni parmağını kıpırdatamaz, göz kapağını hareket ettiremez, ayaklarını kımıldatamaz felçli hale geldiğini ifade ederler. Bütün bunlar Osmanlı Cihan Devleti’nin varlığına son verme ve Türk milletinin bütün direncinin kırılması anlamına gelir. 
Prof. Dr. Caner Arabacı Türk milletine tek bir yolun kaldığını ve bunun da; “Yeniden Diriliş” ve “Yeniden Mücadele” olduğunu belirterek “Mondros’u düşmanlarımızın niyetlerini okuma, anlama, ellerine fırsat geçtiği zaman Türk Milletine nasıl bir felaket hazırlayabileceklerini kavrama yönünden anmak lâzım” diyerek sözlerine son verdi. NAGİHAN ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.