Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

MORTO KOYU

A+A-

     Şehit dedelerimiz, Fransız Generalin ağzından dünyaya ders veriyor!  Abide’nin Hemen batısında Morto koyu vardır. Fransızlar burada 47 bin askerini kaybetti. 47 bin askerinin anısına 1930 yılında anıt yapmak istediler. Açılışına birçok ülkenin devlet adamlarını da davet etmişler. Zamanın Avrupalının bütün gazetecilerini davet etmişler. Açılış da şeref misafiri olarak da bu savaşlara katılmış Fransızların kumandanı olan General Gıroyu da davet etmişler. General Gıro açılıştan sonra; Beni bir de Türk anıtına götürün der ama maalesef ne bir anıt vardır nede bir abide. Ama onların 36 tane anıtları vardı. Ora yakın bir yerde bir Mehmetçik mezarı buldular da, general olsun der ve bütün devlet adamlarına gazetecilere seslenerek:

      “Efendiler ben bu savaşlarda şu kolumu, bacağımı burada kaybetmiş bir Fransız askeriyim. Sekiz buçuk ay burada savaşırken kolumu bacağımı kaybettim. Ama bir hatıram var ki, o hiç hatırımdan gitmiyor. Günlerce süren süngü savaşından sonra, her iki tarafta yorulmuş idi. Ateşkes verdik ateşkes esnasında herkes yaralılarına bakıyorken baktım bir çam ağacının altında bir Türk askeri kucağına bir asker almış sırtındaki gömleğini yırtıyor kucağındaki askerin yarasına sarıyordu. Hemen bir tercüman alıp yanına vardım. Kucağındaki asker bir Fıratsız askeriydi. Hemen ne yapıyorsun diye sordum. Dedi ki;

      Az önce süngü savaşı yapıyorduk. Sizin askeriniz beni yaraladı. Bende onu yaraladım. Onu öldürecektim. Bir de baktım ki, sizin askeriniz elinden silahını attı cebinden yaşlı bir kadın resmi çıkardı, onu gösterdi. Onu öpüyor ellerini havaya kaldırıyordu. Belli ki onun annesi idi annesi vardı. Kumandan, ben ölsem arkamdan ağlayan kimsem yok. Ben yetimim. Ama onun karşılayacak annesi varmış. Onu annesi karşılasın diye onu öldürmedim ve onun yarasını sarıyorum diyordu.

    General Gıro; Gözyaşlarımın donduğu an ne idi biliyor musunuz? Az önce bizim askerimizin yarasını saran o Türk askerinin yarası bizimkinden daha büyüktü ama kendi yarasına bir tutam çamurlu ot tıkamıştı. Ve bir müddet sonra da teslimi ruh etti. Kan kaybından! Ve oturuyor uzun müddet ağlıyor ve diyordum ki, biz onları yok etmeye geldik onlar ise bizlere insanlığın, mertliğin, yiğitliğin dersini verip de yolladılar diyor bir Fransız generali. İşte ecdat buydu değerli kardeşim!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.