1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Motivasyon Gezisi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Motivasyon Gezisi

A+A-
İnsanlar küçük şeylerle mutlu olmasını bilmelidirler. Bazı kimseler ve kafası bulanık olanlar ise mutlu olamazlar. Onlara ne verirsen, ne yaparsan mutlu olmamak için adeta problem üretirler. Çevrenize, etrafınıza bakarsanız bunlardan çok görürsünüz.Motivasyon, mutlu ve başarılı olmak için hayati önem taşır. 
Gazetecilik mesleği her zaman ve her dönemde yoğun bir tempo içindedir. Dinlenmek ve kendinize zaman ayırmak ise oldukça azdır.

Son zamanda  Türkiye ve Dünya’da yaşanan olaylar bu tempomuzu biraz daha artırdı.İşte bunu gören  HAKİMİYET GAZETESİ  imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ve Reklam- tahsilat sorumlusu Mehmet Çoban  bir plan yapmışlar ve bir gezi düzenleyelim ve arkadaşlarımızın moral- motivasyonu ve dinlenmelerini sağlayalım denmiş.

Geçtiğimiz cumartesi günü kısa da olsa , aslında oldukça yararlı olan bir gezi düzenledik. Ruhlarımıza ve fiziğimize dinamizm verdik. Bizim gazetede çalışan arkadaşların buna ihtiyacı vardı. Çalışkan, görevini bilen ve arkadaşlık duygularının yüksek olduğu bir kurumdur. Hemen hepimiz bu geziye katıldık.

Tabi ki, gazetenin imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ve Mehmet Çoban  Torosların eteğinde bulunan Taşkent ve Hadim yöresinin çocuklarıdır. Geziyi de bu yöne yaptık.

Önce  Sarıoğlan’da güzel bir sabah kahvaltısı yaptık. Burası cidden insanların ihtahını açan- leziz bir kahvaltı sundu.
Bu arada motivasyon için şunları da yapın.
Motivasyon ve moral çalışma hayatında başarı için çok önemli.Bunun için kendiniz için ödüller belirleyin. Hedefinize ulaştığınızda yada küçük de olsa bir adım attığınızda kendinizi ödüllendirin ve bunu kutlayın. Çok çalıştınız ve bunu hak ettiniz, kısa bir seyahate çıkın yada sizi mutlu edecek başka şeyler yapın.
Hedef ya da hayaliniz ile ilgili her şeyi öğrenin, okuyun, konuşun, dinleyin ve deneyin. Eğer bir yazar olmak istiyorsanız, ders alın, kitaplar okuyun, yazın, diğer yazarlar ile konuşun, atölye çalışmalarına katılın.

Kendisinden bir şeyler öğrenebileceğiniz rol model seçin. Bu kişi, sizin saygı duyduğunuz ve kendisi gibi olmak istediğiniz birisi olmalıdır. Saygı duyduğunuz bir insanı örnek aldığınızsa, tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmeyecektir.
Eğer çevrenizde böyle bir kişi yoksa, ünlü bir lideri, sanatçıyı yada bilim adamını da rol model olarak alabilirsiniz. Kendisi ve yaptıkları hakkında tüm bilgileri edinerek, hedeflerinize ulaşmak için kullanabilirsiniz.
 
En önemli ders bu. Etrafınızdaki dünya hakkında sürekli öğrenmeye devam edin ve asla durmayın. Sizi ilgilendiren şeyler hakkında okuyun, dinleyin ve öğrenin. Mesela, sorulan bir soruya "bilmiyorum" demenin tadını çıkarın, sonra hemen öğrenin. Meraklı olun. Biliyorsunuz, merak ilmin hocasıdır.
Hedeflerinizin etkili olabilmesi için, ulaşılabilir-zor olmalıdır. Eğer hedefiniz başarılması kolay ise, motivasyonunuz düşer.
Hedefleriniz ulaşılabilir olmalı, ancak aynı zamanda sizin mevcut yetenek ve becerilerinizi geliştirmenizi gerektirecek kadar da zor olmalıdır.
 
Çalışırken, dinlenmeyi de öğrenin. Şimdi size Abraham LINCOLN’den alınmış bir hikayeyi sunayım.
Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor ne öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından bir kaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş. İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar. Sonuç: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş. Birinci adam öfkelenmiş :
· "Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken işe başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu işin sırrı ne?" İkinci adam yüzünde tebessümle yanıt vermiş :
· "Ortada bir sır yok. Sen durmaksızın çalışırken ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir."
Kendimizi geliştirmek, baltamızı bilemektir. Kendimize zaman ayırıp,yaşamımızı objektif bir bakışla gözden geçirmektir. Zayıf bulduğumuz alanlarımızı geliştirmek için çaba göstermektir. Bu zihnimizin, ruhumuzun karakterimizin güçlenmesi için olmazsa olmaz bir koşuldur.
Delfi’deki ünlü tapınakta Sokrates’in şu sözü yer alır: "İnsan Kendini Tanı" Kendini tanımak, şu anda olduğumuz noktayla olmak istediğimiz nokta arasındaki yoldur. Kendini tanımak, kendimizi nasıl gördüğümüz ile başkalarının bizi nasıl gördüğü arasında açı olmaması anlamına gelir. Bireysel ve iş yaşamımızda başarılı, mutlu ve doyumlu olmak istiyorsak, baltamızı bilemek için kendimize zaman ayırmalıyız...

+++

İşte bizde bunları yapmaya çalıştık.
Devam eden çalışmalardan olan Bağbaşı barajını gördük. Hz. Hadimi’nin mezarını ziyaret ettik. Daha sonra Taşkette Kıblekaya’ya çıktık. Muazzam çalışma var. Bunlarla da mutlu olduk. Akşamın ilerleyen saatlerinde de Konya’ya döndük. Bu motivasyon ve moralle daha huzurlu ve istekli çalışmaya başladık.
Bu yazı toplam 538 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.