1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mozart Ve Konser
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mozart Ve Konser

A+A-
Bugün biraz değişik yazı yazmak istiyorum.
Bıktım lanet olası, terör olaylarından, siyasetten ve içimizi karartan  haberlerden.
Mozart bulunduğu şehirden uzakta bir konser verecekti. Tüm hazırlıklar tamamlanmıştı ve konser başlamak üzereydi. Ünlü Mozart konser salonuna girdiğinde salonda sadece on kişi vardı. Salondakiler konserin iptal edilip edilmeyeceğini soruyorlardı. Mozart piyanosunun başına geçti ve tuşlara dokunmaya başladı. Salonda kaç kişi olduğuna değil, yalnızca vereceği konsere tüm varlığı ile odaklanmıştı. Düşüncesi yalnızca mesleğini icra edip, piyano çalmak üzerinde yoğunlaşmıştı. Bu yüzden iç dünyası ve vücut etkinliği eksiksizdi. Tüm bedeni müziğin etkinliği ile yoğrulmuştu.
Sanatın üstün gücüne inanıyor, kendini ve onu dinlemeye gelen insanları adeta çalışması ile tedavi ediyordu.O sırada Mozart’a salonda kaç kişi olduğu sorulsa her halde söyleyemezdi. Konserini bitirdiğinde içerideki  on kişinin alkışı bütün salonu dolduruyordu. Mozart ve onu dinleyenler benzersiz bir gece yamamışlardı. Mozart o akşam eşine yazdığı mektupta şöyle diyordu:
Burada harika bir konser verdim ve herkes beni ayakta alkışladı.
Sözlerimize kaç kişinin kulak verdiğine, bizi takip eden ayak izlerinin günden güne azalışına, dünyanın gürültüsünün sesimizi boğuşuna aldırmadan  yaptığımız işe ruhumuzu verirsek, karşılığında alacağımız ödül benzersiz, tarifsiz olacaktır.
Mozart gibi işini her şeyden önce kendisi için, kendi ruhu için mükemmel şekilde yapmak, az sayıda ama kuvvetli bir alkışı da getirir belki. Ancak ruhu doyan bir kişi için bu alkışlar, işin küçük promosyonları değerindedir. Olsa da olur, olmasa da…

 Ziya paşa ne demiş?

“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz
” sözünden yola çıkarak son bahara ve kış aylarına doğru gidiyoruz. Sizlere daha iyi şeyler, daha güzel haberler vermek için ekip olarak çalışıyoruz. Gazetemizin içeriği, birinci sayfadan son spor sayfasına kadar haberleri ile, köşe yazarları ile zenginleştiğinin sizlerde farkındasınızdır. Bize verdiğiniz güce de minnettarız.
Umarım  yaptığımız iş başarımızın bir yansıması, Türkiye’nin geleceği için gösterdiğimiz yol sizin aydınlık yolunuz olacak ve Türkiye özlenen, terörsüz, sıkıntısız günleri bulacaktır. Yeter ki, birlik ve beraberliğimizi bozmayalım.
Hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum.
Bu yazı toplam 195 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.