1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. MTTB: GERÇEKLEŞEN RÜYA
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

MTTB: GERÇEKLEŞEN RÜYA

A+A-

Bu yılki Erzurum mezunu MTTB’lerin buluşma adresi Karadeniz’in incisi, yeşille mavinin güzel kızları, Kızıl Irmakla Yeşil Irmağın denizle vuslata erdiği, Türkiye’mizin en mümbit ovalarından Bafra ve Çarşamba’yı sınırları içinde barındıran Samsun idi.   
Samsun, çelişkileri ile fiziki ve tabiat yapısı ile diğer şehirlerimizle aynı durumda. Şu farkla ki şehir sanki çok yakın zamanda inşa edilmiş gibi duruyor. Bunun baş nedeni O’nu tarihe bağlayan yapılardan ve tarihi olayları canlandıran görüntülerden uzak olması gibi geldi bana. Tabi bu hükmü verirken Samsunu tam gezmediğim gerçeğini de itiraf etmeliyim. Lakin her şehirde hemen karşınıza çıkıveren o tarihi eserler ve maziyi hatırlatan manzaraların olmadığı gerçeği de ortada. Canik Belediye Başkanın Samsunla ilgili verdiği kısa bilgilerde Şehrin tarım ve bundan daha çok bir liman şehri olması hasebi ile ticarette mazide oynadığı rolden bu gün çok uzakta kaldığı bilgisini öğrendik. 
Bulunduğu konum çok harika olan şehrin sırtını dayadığı yeşille ayağını uzattığı mavinin dansı insana huzur veriyor. Ormanlar içinde yüksek bir tepede kurulan OMÜ, muhteşem Karadeniz manzarası ile öğrencilerine ve öğretim görevlilerine geniş, derin, yüksek, yüce ufuklar açsa gerek. Çünkü iki güzel, iki dinlendirici, iki müjdeleyici, iki umut verici renkler ile gözleri ve gönülleri dolan, fiziki ve manevi dünyaları 24 saat bu renklerle hem hal olan  insanların ruh yapıları, zihin dünyaları başka bir hal alamaz.   
Eskimez MTTB liler Samsunda yine tarihi canlandırmaya devam ettiler. Bu dünyada rüyaları gerçekleşen fikir kurumları pek yoktur. Ülkemizde uzun yıllardır üniversitelerde, sanat camiasında, ekonomide ve entelektüel camiada hâkim olan sınıf maalesef “sol” dur. Tırnağı şunun için koydum Türkiye’mizdeki sol hiçbir zaman gerçek sol olmamıştır. Türkiye’deki sol, sol görünümlüm faşizm ve batı hayranlığından ibarettir. Bundan dolayı da halktan ve onun değerlerinden hep uzak yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.  Buna karşılık MTTB ve onun mensupları olan insanlar,  milletinin öz değerlerinden, bu toprakların kültür ve tarihinden kopmadan, coğrafyanın ve sosyolojinin gerçeklerini hazmederek hareket ettikleri içindir ki fikirleri (en azından bir kısmı)iktidar olmuş, görüşleri devlet katında ihtiram görmüştür. 
Bu gezide kyk yurtlarında misafir edilmemiz mazi ile günümüzü bizzat yaşayarak kıyas etme imkânı sundu bizlere. 70 li, 80 li yıllarda Erzurum’da kaldığımız yurtların imkânları ile, OMÜ de kaldığımız odaları karşılaştırınca arada uçurumun olduğu ortaya çıkıyor. 3 kişilik odalar,  mükemmel ortopedik yataklar, muhteşem orman manzarası, asansörler,  oda içinde 24 saat sıcak suyu ve vc si bu günkü yurtları eski ile karşılaştırmak olanaksız geliyor.
Bu yılki toplantı yine güzel, yine kalabalık,  yine muhteşemdi. Canlandırılan hatıralar, giderilen özlemler, maziye açılan pencereden tarihi seyirler… Çarşambada, Bafra’da yapılan geziler, gemi turu, Samsun’u denizden temaşa, bu kadar kesif bir  kalabalığı misafir etme becerisi gösteren ev sahiplerimizin çaba ve gayretleri... Okunan şiirler, atılan sloganlar, başta eski Meclis ve eskimez  MTTB başkanımız İsmail Kahraman Bey’in konuşmaları olmak üzere serdedilen nutuklar. Kadim dostum Ferit Berçin Beyefendi ile yıllar sonra buluşup hasret gidermem… Hepsi güzel hepsi hoştu.
Bir rüyayı gerçekleştiren eskimez MTTB’ lilere selam olsun. Günümüz talebe Fikir kulüplerinin derneklerinin örnek alması gereken bir çalışmayı ortaya koyan Anadolu’nun bu temiz, bu gayretli, bu saf çocukları her türlü övgüye, her türlü ihtirama layık olmuşlardır. 
Anadolu büyüklüğündeki dava taşını gediğine koyanlara selamlar saygılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.