1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Mücahid Olmazsan Mülteci Olursun
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Mücahid Olmazsan Mülteci Olursun

A+A-
Her şeyin yaratıcısı, her şeyin (mülkün, zamanın, mekânın, dünyanın, ahiretin, canın …) sahibi olan, ilmi ve kudreti sonsuz olan Allahü zülcelal (cc), insanoğluna (müminlere)  son gönderdiği kitab-ı kadiminde dünya ve ahiretin yol haritasını göstermiştir. Müslümanlar menzlili maksutlarına doğru ilerlerken bu haritada gösterilen güzergahtan ilerledikleri müddetçe şeref ve onur sahibi olmuşlar, aksi halde ise yakalarını zillet ve müptezellikten tıpkı günümüzde olduğu gibi kurtaramamışlardır. Kurandaki emirlerin hepsi sonsuza kadar değerini yitirmeyecek, zaman için gerçekliğinden hiçbir şey kaybetmeyecek hayat ölçüleridir. (Çünkü ONUN SAHİBİ ZAMANIN VE MEKANIN, EZELİN VE EBEDİN SAHİBİDİR.)  İşte bu ölçülerden (emirlerden) biride Cihad dır.  Kur'an ı Kerimde Cihaddan bahseden bir çok ayet vardır. Onlardan bazıları şunlardır:  
1-Bakara  218 2-Bakara 246 3.Al-i imran  142 4-Al-i ?mran  200 4-Nisa  84 5-Nisa  95.-96 6-Nisa 96 7-Enfal 72 8-Enfal 74 9-Enfal  75 10-Tevbe 19 11-Tevbe  20 12-Tevbe 24.  13-Tevbe  41 14-Tevbe 44 15-Tevbe  81 16-Tevbe  86 17-Tevbe  88 18-Hac 78 -19-Ankebut 6 20-Fetih  16  21-Mümtehine 1… 
                 Rabbü zülcelal bir şeyi emrettiyse onu yapmak Mü’minlerin vazifesidir. Bu ödevi Yaparlarsa hem dünya hem ahiret saadetlerine vesile olur aksi halde ise dünyada zillet ve onursuzluk ahirette ise azap yoldaşları olur. İşte günümüzde İslam dünyasının yaşadığı hüsran, Müslümanların içine düştüğü buhran  bunun en büyük delilidir. Nerde Müslüman var orada kan gözyaşı kaos  iç çekişme var. Dünyada bu kadar kafir, bu kadar zalim, bu kadar katil varken sürekli birbirlerinin kanına giren insanlar maalesef Müslümanlar. Fakirlik düzensizlik kuralsızlık iç çekişme rüşvet hırsızlık kavga kargaşa en çok Müslümanların yaşadığı ülkelerde görünüyor. Bu nedenle de ülkelerinden kaçan yurtlarını terkeden başta Avrupa olmak üzere başka ülkelere gitmek için ölümüne yola çıkan insanların çoğu maalesef ve maalesef Müslüman kimliğini taşıyor. İç savşların en çok yaşandığı ülkeler maalesef ve maalesef yine Müslümanların yaşadıkları ülkeler. Irak Suriye Mısır, Libya, Somali,  Afganistan, Filistin Arakan… Sayabildiğin kadar say.
            İşin en acı tarafı ise yurtlarını terk eden Müslümanların hayatlarını idame ettirmek için gitmek istedikleri ülkeler ise maalesef ve maalesef gavur diyarları. Başta Avrupa olmak üzere ABD ye, Kanada’ya giden Müslümanlar başka İslam ülkelerini kurtuluş diyarı olarak görmüyorlar. Afganistan’dan kaçan İran’a gitmiyor Libya’dan kaçan Fas’a göçmüyor. Hedef Avrupa ABD, Kanada…
               Bu acı bu karanlık bu hüzün veren  durumun bir çok sebebi vardır. Bunlardan biride  Müslümanların Cihadı terk etmeleri, Vehn hastalığına tutulmalarıdır. “Vehn, dünyayı (fazlaca) sevmek ve ölümü kötü görmektir” Bundan dolayıdır ki Günümüz müslümanalrı katillerini cellatlarını kendilerine kurtarıcı olarak seçiyorlar. Her gün haberlerde Akdenizde Türkiye Yunanistan İtalya İspanya kıyılarında kadın çoluk çocuk yaşlı genç Afrikalı asyalı Müslümanlar ülkelerini sömüren, kendilerini,  köleleştiren, zalim, katil  efendilerinin! Diyarına göç etmek için Asya’dan, Afrika’dan yola çıkıp Akdeniz’de telef oluyorlar.
 
            Çare, Allahın kurtarıcı ipi olan Kurana sarılmak. Ayet ve hadislerle bir çok kez tekrarlanan emri (CİHADI) küçüğü  ile büyüğü ile hayata geçirmek. Bu gün için bizler fert olarak Küçük cihadı yapacak ortam ve şartlardan (hilafet ve devletten) mahrumuz. Fakat büyük cihat için hiçbir engel yok.  Şimdilik  büyük cihadı yaparsak mülteci değil mücahid oluruz. Mülteci olarak gitmek istediğimiz ülkelere fatih olarak, mücahid olarak, başımız dik, alnımız ak onurlu, şerefli bir şekilde gidebiliriz.   
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.